Micron: śladowa sprzedaż 3D XPoint
Mamy rok 2018 i firmy Micron oraz Intel zdążyły się rozejść. Było to zaskakujące doniesienie, które znalazło uzasadnienie dopiero teraz. Trudno ciągnąć współpracę, kiedy oczekiwania wobec flagowego projektu się nie spełniają.
Przedstawiciel firmy Micron, w ramach publikacji informacji dla inwestorów, wyjawił, że sprzedaż pamięci 3D XPoint (to samo, co Intel Optane i Micron QuantX) była bardzo niska. Dużo poniżej oczekiwań. Większość została dostarczona tylko do jednego kontrahenta i chodzi zapewne o firmę Intel (na potrzeby Optane).
Ostatnio było głośno o tym, że pamięć Intel Optane (wykorzystuje 3D XPoint) jest reklamowana jako RAM. Było to odebrane jako kontrowersyjne i nie na miejscu (np. 8 GB RAM + 20 GB Optane jako pamięć operacyjna). Kiedy jednak coś nie chce się sprzedawać, to normalnym jest, że szuka się coraz to agresywniejszych metod na poprawienie wyników. W tym wypadku sprawa nie jest aż tak egzotyczna, bo prawdą jest, że pamięć 3D XPoint póki co robi za pamięć podręczną (cache; ma cechy wspólne dla DRAM i NAND) a nie za typowy SSD (za mała pojemność na klasyczną pamięć masową).
Wspomniane w tekście produkty pod marką Micron QuantX zaczną pojawiać się pod koniec 2019 roku. Pełna ich dostępność zostanie zaś zapewniona w roku 2020. Pomoże to ponieść wysokie koszty utrzymania zakładu wytwarzającego pamięć 3D XPoint.
Źródło: AnandTech