Milionowa grzywna: Sony ląduje na celowniku francuskiego urzędu antymonopolowego z powodu kontrolerów PS4
Posiadacze PlayStation 4, którzy potrzebują nowego kontrolera, mogą wybierać spośród trzech różnych opcji. Po pierwsze, istnieje własny gamepad PS4 firmy Sony, Dual Shock 4, który jest najdroższy, ale doświadczenie pokazuje, że działa najlepiej. Po drugie, istnieją kontrolery od producentów, którzy mogą produkować na licencji Sony Group i są one nieco tańsze. Po trzecie, istnieją kontrolery PS4 od zewnętrznych dostawców, którzy nie mają licencji Sony, co powodowało powtarzające się problemy w przeszłości. Jak teraz widać, Sony nie jest całkowicie niewinne.
Firmą, która złożyła skargę na praktyki biznesowe Sony i tym samym uruchomiła dochodzenie, jest Subsonic, francuski producent kontrolerów do gier. Subsonic jest znany wśród fanów Playstation między innymi z wyjątkowo przystępnych cenowo gamepadów do PS4. Francuska firma oskarżyła Sony o celowe zapewnienie, że pozbawione licencji kontrolery PS4 nie działają dobrze. W rezultacie francuskie organy antymonopolowe przeprowadziły dochodzenie, a następnie nakazały japońskiemu koncernowi elektronicznemu zapłacenie wysokiej grzywny w wysokości milionów euro za dwie nieuczciwe praktyki biznesowe.
Po pierwsze, Sony zostało oskarżone o podejmowanie środków technicznych w celu pogorszenia funkcjonalności kontrolerów innych firm pod pozorem walki z podrabianiem od listopada 2015 roku. W przeszłości prowadziło to do wyłączania gamepadów po aktualizacji PlayStation. Według francuskich organów antymonopolowych, cel walki z podróbkami jest uzasadniony, ale podjęte środki zostały uznane za nieproporcjonalne, ponieważ dotyczyły wszystkich nielicencjonowanych kontrolerów bez wyjątku.
Drugim zarzutem, za który Sony zostało skazane, jest nieprzejrzysta polityka licencyjna. W ramach prowadzonego dochodzenia, francuskie organy antymonopolowe ustaliły, że Sony celowo utrudniało dostęp do programu partnerskiego OLP producentom, którzy się do niego zgłosili, mimo że był to jedyny sposób dla stron trzecich na uzyskanie oficjalnych licencji w celu wprowadzenia na rynek urządzeń sterujących kompatybilnych z PS4.
Za te dwa przypadki nadużyć, francuski urząd antymonopolowy nałożył na Sony grzywnę w wysokości 13 527 000 euro (równowartość około 14 800 000 dolarów) 20 grudnia 2023 roku. Chociaż jest mało prawdopodobne, aby gigant elektryczny doświadczył w rezultacie trudności finansowych, orzeczenie to może jednak stanowić precedens dla dalszych pozwów sądowych. Nie wiadomo jeszcze, czy kontrolery PlayStation innych firm będą faktycznie działać lepiej w przyszłości.