Notebookcheck Logo

Mini dron lata korzystając wyłącznie z energii słonecznej: umożliwia to ultracienka folia perowskitowa

Takie ogniwa słoneczne mogłyby również wydłużyć czas lotu klasycznych dronów. (Zdjęcie: pixabay/Harald_Landsrath)
Takie ogniwa słoneczne mogłyby również wydłużyć czas lotu klasycznych dronów. (Zdjęcie: pixabay/Harald_Landsrath)
Jest to doskonała demonstracja niezwykle lekkich modułów słonecznych o gigantycznej gęstości energii: multicopter jest wyposażony tylko w ogniwa słoneczne, które następnie dostarczają wystarczającą ilość energii, aby mały samolot mógł normalnie wystartować.
Renewable Science

Naukowcy z Uniwersytetu w Linz w Austrii opracowali ogniwa słoneczne, które mają mniej niż 2,5 mikrometra i są 40 razy cieńsze niż kartka papieru. Wykorzystują one obiecujące moduły perowskitowe, które obecnie wciąż zmagają się z długowiecznością.

Ta ultracienka warstwa jest następnie nakładana na polimer, który jest dodatkowo pokryty tlenkiem glinu. Nie zwiększa to grubości, ale chroni moduł przed wpływami zewnętrznymi do praktycznego zastosowania.

A to, że ogniwa słoneczne działają, nawet poza laboratorium, powinno być imponująco zademonstrowane. W tym celu wykorzystano zasilanego bateryjnie drona z czterema wirnikami.

Na małym samolocie zamontowano łącznie 24 pojedyncze moduły, każdy o powierzchni jednego centymetra kwadratowego. W ten sposób energia światła słonecznego jest wystarczająca do napędzania wirników i umożliwienia dronowi startu.

Moduły słoneczne stanowią ułamek wagi drona. (Zdjęcie: Nature Energy)
Moduły słoneczne stanowią ułamek wagi drona. (Zdjęcie: Nature Energy)

Ponieważ każde z ogniw waży nieco poniżej 1 miligrama, udział w całkowitej masie jest znacznie poniżej 1 procenta. Jest też elektronika i materiał montażowy, ale nawet wtedy proporcja pozostaje poniżej 5 procent.

Dane techniczne są również bardzo przekonujące pod innymi względami. Mówi się, że wydajność wynosi nieco poniżej 20 procent, czyli w zakresie standardowego modułu słonecznego. Dostarczane napięcie 1,15 V pozwala na wiele możliwych zastosowań, proszę zobaczyć drona.

Najbardziej niezwykłym aspektem jest oczywiście moc w stosunku do wagi. Jest to maksymalnie 44 watów na gram. Porównanie z dostępnymi na rynku ogniwami słonecznymi na balkony lub dachy pokazuje, jak dużo to jest. Osiągają one około 0,03 wata na gram. Na Uniwersytecie w Linz osiągnięto ponad tysiąc razy więcej.

Istnieje więc duża szansa, że energia słoneczna będzie wkrótce jeszcze łatwiejsza do wygenerowania, i to nie tylko dla gadżetów.

Źródło(a)

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2024 04 > Mini dron lata korzystając wyłącznie z energii słonecznej: umożliwia to ultracienka folia perowskitowa
Mario Petzold, 2024-04-18 (Update: 2024-04-18)