Mozilla Firefox obchodzi 20-lecie, będzie nadal wspierać obecne blokery treści
Pod koniec lat 90. w projekcie Mozilla powstała eksperymentalna gałąź mająca na celu stworzenie samodzielnej przeglądarki, która zastąpiłaby Mozilla Suite. 23 września 2002 roku pojawiła się pierwsza wersja tego kawałka kodu jako Phoenix. Choć można ją uznać za bezpośredniego przodka dzisiejszego Firefoksa, przeglądarka musiała przejść kilka zmian nazw.
W 2003 roku Phoenix zmienił się w Firebird, ze względu na zastrzeżenie znaku towarowego przez Phoenix Technologies. Jednak Mozilla Firebird stała się Mozilla Firefox 4 lutego 2004 roku. Na początku listopada 2004 roku pojawił się Firefox 1.0 i wielu uważa to za datę narodzin przeglądarki. Chociaż Mozilla woli skracać nazwę przeglądarki jako Fx lub fx, często jest ona określana jako FF.
Nieważne, czy Mozilla Firefox ma 20 lat, czy zaledwie 18, pozostaje jedną z bardziej popularnych przeglądarek dostępnych na wszystkich głównych platformach. Niestety, jej udział w rynku spadł od 2008 roku z około 20 procent do mniej więcej 4 procent. Jednak fakt, że 4 procent dzisiejszych internautów równa się około 10 procent z powrotem w 2008 roku (może nawet więcej, nie jest możliwe, aby uzyskać te liczby całkowicie dokładne) powinny być również brane pod uwagę.
Od stycznia 2023 roku Google nie będzie już wspierać rozszerzeń korzystających z Manifestu v2, a w ślad za nim pójdzie większość przeglądarek opartych na Chromium. Na szczęście Mozilla ogłosiła, że będzie wspierać rozszerzenia Firefoksa zarówno na Manifest v2, jak i v3. Innymi słowy, rozszerzenia takie jak uBlock Origin i AdGuard mogą być ograniczone lub w ogóle nie działać na innych przeglądarkach opartych na Chromium (w tym Microsoft Edge) począwszy od początku 2023 roku, podczas gdy użytkownicy Mozilli Firefox nie będą mieli takich problemów. W dłuższej perspektywie może to doprowadzić do zwiększenia bazy użytkowników przeglądarki, która właśnie obchodziła swoje 20-lecie. Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin, Mozilla Firefox!