NASA wykryła wczoraj rano silny rozbłysk słoneczny
Chociaż rozbłyski słoneczne mogą mieć duży wpływ na globalną gospodarkę ze względu na ich negatywny wpływ na urządzenia elektroniczne i sieci, zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe, warto wspomnieć, że żadne z 10 największych tego typu zdarzeń, jakie kiedykolwiek odnotowano, nie miało miejsca w ciągu ostatnich pięciu lat (źródło)). Wczoraj NASA zarejestrowała kolejny rozbłysk słoneczny, o którym warto wspomnieć, choć jego intensywność była ponad trzykrotnie niższa niż w przypadku najnowszego wpisu we wspomnianej pierwszej 50.
Według danych zmierzonych przez misję NASA Solar Dynamics Observatory rozbłysk słoneczny, który wystąpił wczoraj, osiągnął szczyt o godzinie 7:08 ET i został sklasyfikowany jako rozbłysk X1.5. Najbardziej intensywny rozbłysk słoneczny, jaki kiedykolwiek zarejestrowano, miał miejsce 4 listopada 2003 roku, osiągając szczyt powyżej poziomu X40 i trwając łącznie 37 minut. Wcześniej w tym miesiącu NASA zarejestrowała dwa inne silne rozbłyski słonecznez których najsilniejszy został oznaczony jako X1.4.
8 czerwca rozbłysk słoneczny klasy M był przyczyną silnej burzy radiacyjnej. Jak ujawniło centrum prognozowania pogody kosmicznej NOAA https://x.com/NWSSWPC/status/1800172176966144045spowodował on masowe zaciemnienie radiowe w północnym obszarze polarnym. Aby porównać go z wcześniej wspomnianymi rozbłyskami, należy pamiętać, że jego intensywność była niższa niż X1.0 (M9.7, podczas gdy rozbłyski klasy M są 10 razy mniej intensywne niż ich odpowiedniki oznaczone jako X).
Ci, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat rozbłysków słonecznych, mogą to zrobić czytając Whitley Strieber's Solar Flares: What You Need to Know: A Special od Tarcher/Penguin, która jest dostępna tylko w formacie Kindle za jedyne 3,99 USD.