Największy system akumulatorów sodowo-jonowych zostaje uruchomiony, aby zrównoważyć produkcję energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych na poziomie sieci
Największa bateria sodowo-jonowa największy jak dotąd projekt baterii sodowo-jonowych został uruchomiony jako zwiastun tego, co nadejdzie dla przedsiębiorstw energetycznych.
Stoją one teraz przed niewdzięcznym zadaniem zrównoważenia nieciągłych dostaw z odnawialnych źródeł energii za pomocą tanich systemów magazynowania energii i przystępnych cenowo technologia akumulatorów sodowo-jonowych oferuje drogę naprzód.
Ogniwa sodowe zbliżają się do gęstości energii masowych akumulatorów LFP, takich jak te, które można znaleźć w Tesli Model Y i Modelu 3, lub w popularnych elektrowniach, takich jak Anker SOLIX C1000.
Kontenerowy projekt magazynowania energii HiNa Battery został uruchomiony z ogromną pojemnością 100 MWh dostarczaną przez ogniwa sodowo-jonowe opracowane przy pomocy rządowych grantów badawczo-rozwojowych.
Choć liczba ta jest imponująca, stanowi ona zaledwie połowę planowanej pojemności systemu. Po ukończeniu, projekt sodowo-jonowego magazynowania energii w parku solarnym Datang Hubei będzie oferował moc 200 MWh kosztem około 27,5 miliona dolarów rozłożonych na 30 akrach, co wystarczyłoby do utrzymania światła w 24 000 gospodarstw domowych.
Jest to pierwszy duży projekt demonstracyjny sodowo-jonowego magazynowania energii w Chinach i już największy na świecie, udowadniający opłacalność akumulatorów sodowo-jonowych jako rozwiązania na poziomie sieci.
Obecnie w Chinach realizowanych jest wiele projektów związanych z akumulatorami sodowymi, zarówno do samochodów elektrycznych, jak i systemów energetycznych, podczas gdy inne firmy zmagają się ze skalowaniem produkcji.
BMWna przykład, niedawno zerwało umowę na dostawę akumulatorów sodowo-jonowych do pojazdów elektrycznych z Northvolt, po tym jak stało się jasne, że firma nie jest w żaden sposób bliska dostarczenia zamówionych ilości.
Tak więc największy na świecie system magazynowania baterii sodowo-jonowych, który właśnie został uruchomiony, jest kolejnym sygnałem, że chińskie firmy mogą w pewnym momencie zdominować również branżę ogniw sodowych.