Nastolatki podzielone w kwestii smartfonów: spokój, a także niepokój zgłaszane jako skutki uboczne rozłąki ze smartfonem
W miarę jak technologia infiltruje coraz większą część naszego codziennego życia, nieuniknione jest, że sposoby, w jakie myślimy o niej i wchodzimy z nią w interakcje, ulegną zmianie, ale być może nieco sprzeczne z intuicją - przynajmniej jeśli wierzyć wszystkim stereotypom dotyczącym nastoletnich smartfonów - pojawiają się nowe.
Według nowej ankiety przeprowadzonej przez Pew Researchw którym wzięło udział 1453 amerykańskich nastolatków w wieku od 13 do 17 lat, aż 74% i 72% amerykańskich nastolatków twierdzi, że czuje się szczęśliwa i spokojna, gdy jest oddzielona od swoich smartfonów. Mimo to 44% respondentów stwierdziło, że odczuwa niepokój, gdy są oddzieleni od swoich telefonów.
Biorąc pod uwagę, że ta sama próba została przebadana w obu pytaniach, wydaje się, że istnieje nieco toksyczny związek między nastolatkami a ich smartfonami. Jednocześnie jednak przyznają oni, że urządzenia te mogą być dobre dla niektórych działań, a 70% respondentów stwierdziło, że smartfony oferują więcej korzyści niż szkód. Większość twierdzi również, że smartfony ułatwiają osobom w ich wieku realizację hobby i zainteresowań oraz kreatywność, podczas gdy zaskakująca liczba (42%) twierdzi, że smartfony utrudniają naukę dobrych umiejętności społecznych.
Przynajmniej w tej ankiecie wyraźnie widać, że nastolatki są dość samoświadome i świadome potencjalnych niezdrowych zachowań, które mogą sprzyjać korzystaniu ze smartfonów. Badanie to pojawiło się zaledwie kilka tygodni po tym, jak brytyjski rząd ogłosił plan wprowadzenia zakazu korzystania z telefonów komórkowych w szkołach, powołując się na obawy rodziców dotyczące czasu spędzanego przed ekranem, a także ze strony Unesco dotyczące wyników w nauce związanych z używaniem smartfonów w szkole.
Jednocześnie wydaje się, że co tydzień pojawiają się nowe aplikacje i narzędzia, takie jak Minimalist Phone i Android's Digital Wellbeing które próbują ograniczyć powszechne korzystanie ze smartfonów. Amazon ma nawet urządzenia, takie jak ta blokada czasowa smartfona, które w nieco komiczny sposób mają na celu ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem za pomocą środków fizycznych.
Źródło(a)
Pew Research Centre, Unesco, Departament Edukacji Rządu Wielkiej Brytanii
Teaser image by: Robin Worrall na Unsplash