Niedrogie procesory Intel Bartlett Lake dla odchodzącej platformy LGA 1700 są podobno w fazie rozwoju
Intel odświeżył procesory Raptor Lake 13. generacji w październiku 2023 roku wraz z premierą procesorów z serii Core 14. generacji. Do tej pory procesory Raptor Lake Refresh (RPL-R) były uważane za ostatnie układy do komputerów stacjonarnych dla gniazda LGA 1700, ponieważ procesory Arrow Lake mają wykorzystywać gniazdo LGA 1851. Jednakże, według RedGamingTechintel może przygotowywać nowe procesory dla konsumenckich komputerów stacjonarnych, a być może także dla produktów mobilnych, które będą wykorzystywać istniejące gniazdo LGA 1700.
Chipy o nazwie kodowej "Bartlett Lake" mogłyby działać jako zamienniki dla istniejących procesorów Core 14. generacji. Autor przecieku twierdzi również, że układy Bartlett Lake-S mają praktycznie taką samą architekturę jak Raptor Lake i, co za tym idzie, Raptor Lake Refresh, z niewielką możliwością zastosowania większej pamięci podręcznej L3.
Ponadto, układy Bartlett Lake-S mogą mieć SKU z wszystkimi rdzeniami typu P z 12 dużymi rdzeniami i bez rdzeni typu E. Powodem tego wydaje się być pierwotna natura Bartlett Lake jako produktu Network and Edge Group (NEX). Dla wtajemniczonych, NEX to pododdział Intela, który koncentruje się na takich obszarach jak Internet Rzeczy, chipy Ethernet itp.
Tak więc procesory Bartlett Lake-S rzekomo mają tę samą architekturę co układy RPL-S i nie wnoszą żadnych znaczących ulepszeń. Nasuwa się więc pytanie: Przy braku jakichkolwiek czynników różnicujących, co sprawi, że konsumenci zwrócą uwagę na Bartlett Lake-S? Odpowiedzią wydają się być koszty.
RGT twierdzi, że Intel tnie koszty tak bardzo, jak to możliwe w przypadku Bartlett Lake, co oznacza, że nowe chipy mogą zostać wprowadzone na rynek jako przystępne cenowo aktualizacje dla osób, które nie mogą przejść z platformy LGA 1700. AMD wydało już szereg nowych procesorów dla starzejącej się platformy AM4 takich jak Ryzen 7 5700X3D(dostępny na Amazon). Rzekoma strategia Intela nie jest więc niczym nowym.
Niestety, nie wiemy kiedy i czy w ogóle układy Bartlett Lake ujrzą światło dzienne. Podobnie, nie znamy również możliwych jednostek SKU, ich konfiguracji i schematu nazewnictwa.