Informacja o nowym nieinwazyjnym urządzeniu do pomiaru poziomu glukozy we krwi pojawiła się w gazecie China Daily (Hongkong), a artykuł naukowy na temat badania dotyczącego tego urządzenia został również wysłany do Springer Nature do recenzji. Wygląda na to, że naukowcy ze szpitala Ruijin w Szanghaju opracowali urządzenie, które może monitorować poziom glukozy we krwi w granicach dopuszczalnej średniej bezwzględnej różnicy względnej (MARD). MARD jest ważna w zarządzaniu poziomem glukozy we krwi, ponieważ wymaga pewnego poziomu dokładności w odniesieniu do wyników pomiarów.
Według zespołu badawczego, ich nieinwazyjne urządzenie do monitorowania poziomu glukozy we krwi poradziło sobie z różnicą względną wynoszącą 14,6% w pomiarach porównawczych wykonanych nieinwazyjnie i inwazyjnie (próbki pobrane z żył). Międzynarodowy standard https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9445334/ dla systemów monitorowania poziomu glukozy we krwi (ISO 15197:2013) stwierdza, że system jest "wystarczająco dokładny", jeśli nie przekracza 15% różnicy. Nienazwane urządzenie chińskiego zespołu rzekomo oferowało również nieinwazyjne wyniki pomiarów, które były w 99,4% "akceptowalne klinicznie". Te obiecujące wyniki pochodzą z drugiego badania, w którym wzięło udział 230 osób, 200 z cukrzycą i 30 bez.
Cukrzyca typu 1 i typu 2 dotknęła ponad 10% (537 milionów ludzi) globalnej populacji dorosłych w 2021 r., przy czym szacuje się, że https://idf.org/about-diabetes/diabetes-facts-figures/ 783 milionów ludzi potencjalnie cierpiących na tę chorobę do 2045 roku. Ciągłe nakłuwanie palca w celu pomiaru poziomu cukru we krwi jest nieprzyjemnym aspektem leczenia cukrzycy, a niektórzy pacjenci muszą przeprowadzać testy nakłuwania palca do 10 razy dziennie. Nieinwazyjny monitor poziomu glukozy we krwi wykorzystywany przez zespół w Szanghaju wymaga od pacjenta jedynie włożenia ręki, podczas gdy szczegółowe informacje są pobierane bezboleśnie za pomocą spektralnego obrazowania głębokościowego.
Źródło(a)
China Daily (HK) & Nature & PubMed Central & IDF