Niemiecki gigant telekomunikacyjny będzie wydobywać Bitcoiny przy użyciu nadmiaru zielonej energii
Deutsche Telekom, za pośrednictwem swojej spółki zależnej Telekom MMS, oraz niemiecka instytucja bankowa Bankhaus Metzler ogłosiły pilotażowy projekt, którego celem jest zasilanie infrastruktury wydobywczej Bitcoin przy wykorzystaniu nadwyżek zielonej energii zielonej energii podczas szczytowych okresów produkcji. Według firm, inicjatywa ta ma na celu wchłonięcie niewykorzystanej energii, która w przeciwnym razie zostałaby zmarnowana z powodu ograniczonych możliwości dostawy lub rozwiązań w zakresie przechowywania.
Rosnący udział energii fotowoltaicznej i energii wiatrowej w sieci podkreśla potrzebę znalezienia sposobów na wykorzystanie nadmiaru energii, która może być obfita w okresach sprzyjających warunków pogodowych. Firma telekomunikacyjna planuje wykorzystać projekt do "dostarczenia cennych danych terenowych i spostrzeżeń w celu informowania o przyszłych projektach".
Wraz z rosnącą integracją odnawialnych źródeł energii i wynikającymi z tego wahaniami dostępności energii, rośnie zapotrzebowanie na szybko dostępną moc kontrolną. Aby temu sprostać, potrzebujemy mechanizmów, które mogą szybko reagować na zmiany i absorbować wahania. Wspólnie z Bankhaus Metzler i RIVA Engineering GmbH robimy krok naprzód w testowaniu potencjału górników Bitcoin do wspierania stabilności sieci energetycznej
- Oliver Nyderle, Head of Digital Trust & Web3 Infrastructure w Deutsche Telekom MMS.
Szczegóły dotyczące czasu trwania pilotażu lub wymaganych inwestycji nie zostały ujawnione.
Koncepcja wykorzystania nadwyżek zielonej energii do wydobywania kryptowalut, często określana jako "cyfrowa fotosynteza monetarna", została już z powodzeniem wdrożona w krajach takich jak Finlandia i Stany Zjednoczone. Według raportu Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) Electricity 2024, wydobycie kryptowalut - głównie Bitcoina - odpowiadało za 110 terawatogodzin (TWh) zużycia energii elektrycznej w 2022 r., co stanowi 0,4% globalnego rocznego zapotrzebowania, co jest mniej więcej równoważne całkowitemu zużyciu energii elektrycznej w Holandii.
Źródło(a)
Deutsche Telekom (w języku niemieckim)