Niemieckie emisje CO2 na rekordowo niskim poziomie - największy spadek od 1990 r
Niemieckie cele klimatyczne na rok 2030 wydawały się być poza zasięgiem. Jednak dane Federalnej Agencji Środowiska (UBA) pokazują, że w 2023 r. emisje gazów cieplarnianych emisje gazów cieplarnianych spadła o 76 milionów ton, czyli jedną tonę C02 na osobę, w porównaniu do 2022 roku. Jest to najostrzejszy spadek od 1990 roku.
Spadek o 10,1% wynika głównie z sektora energetycznego i przemysłowego, które w coraz większym stopniu polegają na odnawialnych odnawialne źródła energii, a także niższe zapotrzebowanie na energię ze strony przedsiębiorstw i konsumentów. Sektory budynków i transportu nie osiągnęły jednak swoich celów klimatycznych. Przykładowo, sektor transportu przekroczył budżet sektorowy o 13 milionów ton, do czego przyczynił się wzrost wykorzystania samochodów, tanie podróże lotnicze i systematyczne problemy z koleją.
W sektorze energetycznym zmniejszone wykorzystanie paliw kopalnych do produkcji energii elektrycznej i ciepła doprowadziło do redukcji emisji o 20,1%. W przemyśle, głównie ze względu na zmniejszone wykorzystanie gazu ziemnego gazu ziemnego i węgla kamiennego, nastąpił spadek o około 7,7%. Komentując te dane, prezes UBA Dirk Messner powiedział:
Wielu obawiało się renesansu węgla i innych paliw kopalnych wraz z wybuchem wojny przeciwko Ukrainie. Jak wiemy, tak się nie stało. W dużej mierze odpowiada za to bardzo udany rozwój energii odnawialnej. Jest to ważny krok, który będzie korzystny dla ochrony klimatu w nadchodzących latach. Jednak nie we wszystkich obszarach radzimy sobie tak dobrze, jak powinniśmy. Poważnym problemem pozostaje w szczególności transport. Musimy pilnie zrobić więcej, na przykład zwiększając mobilność elektryczną i ograniczając przywileje dla samochodów służbowych oraz inne szkodliwe dla klimatu dotacje.
Zasoby
Der Graslutscher / IG przez Umweltbundesamt | Bild: Pixabay / Benita5