Niezawodność samochodów Tesla niższa niż średnia w badaniu debiutuje jako Lexus zajmuje pierwsze miejsce
Niedawno w badaniu niezawodności pojazdów Consumer Reports samochody Tesla po raz pierwszy wdarły się do pierwszej dwudziestki wśród marek sprzedawanych w USA, oznaczając EV jako drugą najmniej niezawodną kategorię ogółem. Po badaniu Consumer Reports (CR), Tesla teraz również po raz pierwszy włamała się do edycji 2023 słynnego badania J.D. Power U.S. Vehicle Dependability Study. J.D. Power faktycznie uplasował Teslę jako poboczną z wynikiem tylko, ponieważ producent samochodów elektrycznych Elona Muska nie pozwala mu "nadostęp do informacji o właścicielu w stanach, w których to pozwolenie jest wymagane przez prawo," stąd nie pokrywa w pełni kryteriów badania.
"Badanie bada, jak pojazdy z roku modelowego 2020 radzą sobie obecnie pod względem jakości, wymiany części i atrakcyjności - w tym pojazdy z nową technologią - i pomaga producentom motoryzacyjnym projektować i budować lepsze pojazdy, aby wytrzymały próbę czasu i promowały wyższą wartość odsprzedaży" - informuje J.D. Power. Kryterium stanowi liczba problemów zgłaszanych na sto pojazdów, a uczestniczące w nim marki poddawane są także badaniu Initial Quality Study w pierwszych 90 dniach posiadania pojazdu.
Jednak w obecnym długoterminowym badaniu niezawodności, które rozciąga się na trzy pełne lata posiadania, samochody Tesla łącznie zajęłyby 28 z 32 miejsc z 242 problemami na sto pojazdów zgłoszonych w tym okresie. Porównaj to z 133 problemami stwierdzonymi w przypadku Lexusa - najlepszego producenta - lub 144 w przypadku marki premium Genesis firmy Hyundai. Tesla nie dorównuje nawet średniej branżowej, która wynosi 186 zgłoszonych problemów i plasuje się gdzieś na końcu rankingu wśród takich obiboków jak Ford. Istnieją pewne anegdotyczne raporty właścicieli niezadowolonych z jakości swoich drogich samochodów "Teslaz których jeden zamienił swój Model S na 300 V8na przykład. Według zawsze wiarygodnej analizy teardown Sandy'ego Munrojednak, samochody Tesli są zbudowane nie lepiej lub gorzej niż średnia w branży jeśli chodzi o jakość części i montażu.
Samochody Tesli są jednak obecnie zaliczane do samochodów klasy premium w oparciu o ich średnią cenę, a większość marek premium wykazała również niezawodność znacznie poniżej średniej branżowej. Według Franka Hanleya, starszego dyrektora ds. benchmarkingu samochodowego w J.D. Power, "typowe dla przemysłu motoryzacyjnego jest wprowadzanie koncepcji i funkcji poprzez umieszczanie ich najpierw w pojazdach premium", a całe to eksperymentowanie odbija się na niezawodności. Oczywiście, nie przeszkodziło to marce Lexus należącej do Toyoty, która również wygrała w badaniu niezawodności pojazdów Consumer Reports, w zdobyciu pierwszego miejsca w raporcie J.D. Power. Oto lista 10 najbardziej niezawodnych marek samochodowych w Ameryce:
- Lexus - 133 problemy zgłoszone na sto pojazdów
- Genesis - 144
- Kia - 152
- Buick - 159
- Chevrolet - 162
- Mitsubishi - 167
- Toyota - 168
- Hyundai - 170
- MINI - 170
- Nissan - 170
Godna uwagi jest również obecność Buicka w pierwszej piątce, ponieważ Buick również błyszczał w badaniu CR dzięki kilku bardzo niezawodnym modelom. Jak zwykle, najwięcej problemów zgłoszono z tą odwiecznie denerwującą cechą samochodu - systemem inforozrywki - ponieważ kryteria badania zostały w zeszłym roku zmienione, aby uwzględnić nowe technologie, które coraz częściej pojawiają się w produkcji pojazdów. "Sześć z 10 najbardziej problematycznych obszarów badania jest związanych z inforozrywką, w tym wbudowane rozpoznawanie głosu (7.2 PP100); Android Auto/Apple CarPlay connectivity (5.5 PP100); built-in Bluetooth system connectivity (4.0 PP100); touchscreen/display screen difficult to use (4.0 PP100); not enough power plugs/USB ports (3.8 PP100); and navigation system inaccurate/outdated map (3.3 PP100)," mówi raport.
Z drugiej strony, ogólna niezawodność pojazdów poprawiła się w porównaniu z początkowym badaniem pandemii 2020, kiedy brakowało części i linie montażowe były nieczynne. Ponadto 63% badanych pojazdów wymagało mniejszej liczby przebiegów wymiany części niż w ubiegłorocznym raporcie. Mówiąc o modelach, seria Lexus RX i Toyota C-HR zostały uznane za najbardziej niezawodne samochody sprzedawane w USA według 2023 J.D. Power U.S. Vehicle Dependability Study, podczas gdy RAM, Volvo i Nissan wykazały największą poprawę od ostatniego takiego raportu.