Nowa terapia w wirtualnej rzeczywistości pomaga osobom gromadzącym zapasy wrócić do życia
Niedawne badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Stanforda sugeruje użycie gogli wirtualnej rzeczywistości, aby pomóc osobom mającym trudności z pozbywaniem się śmieci. Wynika to z faktu, że zestawy VR pomagają w szkoleniu ich w zakresie właściwych metod utylizacji. Osoby cierpiące na to zaburzenie psychiczne mają trudności z pozbywaniem się rzeczy, nawet jeśli zajmują one tak dużo miejsca, że ich warunki życia stają się nie do zniesienia.
Wynika to z ich niezdolności do określenia wartości i praktyczności takich przedmiotów. Nawet jeśli ludzie czują się naprawdę niekomfortowo w domu, często nie mogą pozbyć się wszystkich swoich dodatkowych rzeczy bez czyjejś pomocy. Pozbywanie się śmieci jest naprawdę stresujące, więc zazwyczaj nie są w stanie zrobić tego samodzielnie. Nie wiedzą, które rzeczy są wartościowe, a które nie, więc czują się zablokowani i nie mogą niczego wyrzucić.
Nieuporządkowane środowisko domowe, trudności w podejmowaniu decyzji i osobiste dylematy mogą skutkować nadmiernymi wymaganiami, które mogą powodować choroby fizyczne. Często osoby cierpiące na zespół Messiego wycofują się z interakcji społecznych z powodu wstydu związanego z nieczystą przestrzenią mieszkalną i możliwymi zapachami. Przyczyny tego stanu są zróżnicowane i unikalne. Programy telewizyjne typu reality show, takie jak "Hoarders", mogą nasilać obawy przed krytyką społeczną.
Szkolenie w zindywidualizowanej symulacji VR
Badanie, opublikowane w czasopiśmie Journal of Psychiatric Researchopisuje postępy dziewięciu osób ze zdiagnozowanym spektrum zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych (OCD), które często współwystępują z innymi schorzeniami psychicznymi. Po kilkutygodniowym uczestnictwie w terapii grupowej online, uczestnicy nagrali filmy przedstawiające wybrane rzeczy i najbardziej nieuporządkowane miejsca w ich domach, które zostały przeniesione do wirtualnej rzeczywistości.
Następnie uczestnicy przeszli fazę treningową, podczas której ćwiczyli na przykład wyrzucanie lub oddawanie przedmiotów w symulowanych pokojach. Następnie wiedza zdobyta w symulacji została zastosowana w znacznie łagodniejszej formie w świecie rzeczywistym.
Według naukowców, VR może być pomocnym narzędziem uzupełniającym w terapii, jeśli jest nadzorowana przez profesjonalistów, takich jak psychologowie. Carolyn Rodriguez, profesor zdrowia psychicznego i zachowania na Uniwersytecie Stanforda i główny badacz badania, wyjaśnia, że poruszanie się po środowisku rzeczywistości wirtualnej jest jak "rodzaj odskoczni", która może pomóc w pokonywaniu początkowych wyzwań.
Ludzie mają tendencję do posiadania wielu uprzedzeń wobec zaburzenia gromadzenia i postrzegają je jako osobiste ograniczenie, a nie jednostkę neurobiologiczną. Chcemy tylko powiedzieć, że istnieje nadzieja i leczenie dla osób, które cierpią z tego powodu. Nie muszą radzić sobie sami.
Źródło(a)
Futuryzm| Aerzteblatt | Obraz symboliczny: Bing AI