Nowo odkryty patent AMD ujawnia unikalną architekturę GPU z trzema matrycami
Nowo odkryty patent złożony przez AMD w grudniu 2022 r. sugeruje, że firma chce przyjąć konstrukcję wieloprocesorową dla swojego nadchodzącego głównego nurtu ARCHITEKTUR GPU RDNA architektury. Nie jest to jednak pierwszy raz, kiedy widzimy taki projekt dla produktów firmy.
AMD stosuje już rozwiązania wielochipletowe w swoich kartach graficznych dla centrów danych i procesorach Ryzen (Ryzen 7 7800X3D obecnie 339,99 USD na Amazon). Jednak w przypadku obecnych procesorów graficznych do gier głównego nurtu, takich jak karty z serii RX 7000, zastosowano mniej złożoną konstrukcję chipletów. Cóż, jak sugeruje nowo odkryty patent, może się to wkrótce zmienić.
Opis mówi o wykorzystaniu trzech różnych "trybów", przy czym różnica polega na sposobie przydzielania zasobów i zarządzania nimi. Wśród nich pierwszym trybem jest tryb "pojedynczego GPU", który jest dość podobny do tego, jak funkcjonuje główny procesor graficzny. Pokazuje on wszystkie chiplety https://research.ibm.com/blog/what-are-computer-chiplets pracujące jako pojedyncza i zunifikowana jednostka obliczeniowa ze współdzielonymi zasobami.
Jeśli chodzi o drugi tryb, nazywa się on "trybem niezależności". Patent AMD mówi, że ten tryb pozwoli wszystkim trzem chipletom pracować niezależnie. Byłyby one odpowiedzialne za różne funkcje, a matryca front-end obsługiwałaby zadania związane z planowaniem https://www.run.ai/guides/multi-gpu/gpu-scheduling. Ostatni tryb jest najbardziej obiecujący i nazywa się "trybem hybrydowym".
W tym trybie chiplety będą nie tylko działać niezależnie, ale także współistnieć ze sobą. Tryb ten ma na celu wykorzystanie zarówno niezależnej, jak i zunifikowanej procesji, aby zaoferować efektywne wykorzystanie zasobów i lepszą skalowalność. Choć może to brzmieć świetnie, wyprodukowanie takiego trójukładowego GPU byłoby kosztowne, ponieważ wymaga wysokiej klasy sprzętu. Nie wiemy też, kiedy i czy w ogóle AMD zaadaptuje pomysły opisane w patencie.