Obraz AI zużywa tyle energii, co ładowanie telefonu - czy ChatGPT i spółka są szkodliwi dla klimatu?
Generatywna sztuczna inteligencja to potężna technologia wykorzystywana w różnych dziedzinach, od rozwoju produktów po badania medyczne. Jej wykorzystanie wiąże się jednak ze znacznym śladem węglowym. Według najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z Hugging Face i Carnegie Mellon University, generowanie pojedynczego obrazu przy użyciu sztucznej inteligencji zużywa tyle energii, co pełne naładowanie smartfona.
W badaniu, prowadzonym przez Sashę Luccioni z Hugging Face, przeanalizowano wpływ 10 podpowiedzi na 88 różnych modeli sztucznej inteligencji (opartych na chmurze). Do pomiaru zużycia energii wykorzystano narzędzie Code Carbon. Analiza wykazała, że tworzenie obrazów było najbardziej emisyjną i energochłonną czynnością.
1000 obrazów odpowiada przejechaniu 4,1 mili samochodem
Wykorzystanie potężnego modelu sztucznej inteligencji, takiego jak Stable Diffusion XL, do stworzenia 1000 obrazów generuje w przybliżeniu taką samą ilość dwutlenku węgla, jak jazda przeciętnym samochodem benzynowym przez 4,1 mili, czyli około 1,1 kilograma CO₂. Modele generujące tekst mają jednak znacznie niższy ślad węglowy.
Analizowany model o najniższej emisji dwutlenku węgla wytworzył tylko tyle CO₂, co podróż o długości 0,0006 mili podobnym pojazdem, czyli około 0,002 kilograma CO₂. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę jednostki NPU, które są używane lokalnie, aplikacje AI mogą być obsługiwane w znacznie bardziej energooszczędny sposób.
Duże modele AI przyczyniają się do zwiększenia emisji
Można by założyć, że wysoka emisja CO₂ związana z obrazami AI wynika ze znacznej ilości energii potrzebnej do szkolenia, ponieważ modele AI są szkolone przy użyciu ogromnych zbiorów danych obrazów, które są przetwarzane na superkomputerach. Jednak większość emisji wynika z faktycznego użytkowania, a nie z trenowania dużych modeli.
Luccioni szacuje, że energia wykorzystywana do trenowania dużych modeli językowych, takich jak ChatGPT, zostaje przekroczona już po kilku tygodniach użytkowania. Wynika to z faktu, że popularny chatbot ma około 10 milionów użytkowników dziennie. Badania pokazują również, że uruchamianie dużych modeli generatywnych jest znacznie bardziej energochłonne niż korzystanie z bardziej szczegółowych modeli, które są potrzebne tylko do określonych zadań.
Jeśli wykonują Państwo konkretną aplikację, taką jak przeszukiwanie poczty e-mail... czy naprawdę potrzebują Państwo tych dużych modeli, które są zdolne do wszystkiego? Powiedziałbym, że nie.
- Sasha Luccioni
Luccioni ma nadzieję, że wyniki zachęcą do świadomego korzystania z generatywnej sztucznej inteligencji i wyboru bardziej energooszczędnych modeli, gdy tylko jest to możliwe. Celem badaczy jest zwiększenie świadomości na ten temat i zachęcenie firm do wzięcia większej odpowiedzialności za swój ślad energetyczny.
Odpowiedzialność spoczywa tutaj na firmie, która tworzy modele i czerpie z nich zyski.
- Jesse Dodge, naukowiec w Allen Institute for AI
Quelle(n)
MIT Technology Review | Symboliczny obraz: Bing AI