Notebookcheck Logo

Od 8 do 524 KB pamięci RAM, 8 MB pamięci masowej: IBM System/360 kończy 60 lat

Ówczesny szef IBM Thomas Watson Jr. przedstawia komputer System/360 w 1964 roku. (Zdjęcie: IBM)
Ówczesny szef IBM Thomas Watson Jr. przedstawia komputer System/360 w 1964 roku. (Zdjęcie: IBM)
IBM System/360 był wówczas ryzykowną decyzją. Zakład o wartości pięciu miliardów dolarów, który miał zmienić zasady gry, ale mógł również doprowadzić IBM do bankructwa. Niektóre firmy kupiły swój pierwszy komputer w latach 60. dzięki temu systemowi.
Business

Dawno, dawno temu, 60 lat temu, firma IBM (International Business Machines) zaprezentowała rewolucyjną jak na tamte czasy architekturę komputerową: IBM System/360. IBM System/360 został oficjalnie zaprezentowany 7 kwietnia 1964 roku, kiedy nowoczesne komputery PC i technologia serwerowa dla superkomputerów były jeszcze nie do pomyślenia.

Dziesiątki lat przed systemem Windows, 3,5-calowymi dyskami twardymi, płytami CD czy dyskami SSD, IBM opracowywał architekturę komputerową od 1961 roku, którą firma określiła mianem "inwestycji wartej 5 miliardów dolarów". Inwestycja, która albo zabezpieczy przyszłość IBM, albo zniszczy wyspecjalizowany biznes komputerowy firmy. W tamtym czasie IBM produkował komputery specjalnie do jednego zastosowania (mówiąc prościej). Aktualizacje były drogie i wymagały dużych zasobów.

Minimum to 8 KB pamięci RAM

Ale zakład się opłacił i IBM System/360 stał się sukcesem z absurdalnie niską wydajnością jak na dzisiejsze standardy. Pamięć RAM? Od 8 KB jako minimum do luksusowych 524 KB jako maksimum. To było naprawdę dużo.

Dla porównania: konsola Atari 2600, która pojawiła się ponad dekadę później, miała zaledwie 128 bajtów pamięci RAM. Tak, zgadza się, 128 znaków pamięci RAM. Dopiero kilka lat później tak zwane "superchipy" w kartridżach umożliwiły zwielokrotnienie pamięci RAM. I nawet wtedy, 20 lat później, podstawowa konfiguracja nawet nie zbliżyła się do Systemu/360 IBM.

Chip komputerowy oparty na technologii "Solid Logic Technology". (Zdjęcie: IBM)
Chip komputerowy oparty na technologii "Solid Logic Technology". (Zdjęcie: IBM)

Jak pisze IBM na swojej stronie Heritagepięć wcześniej niekompatybilnych systemów zostało zastąpionych ustandaryzowaną architekturą kompatybilną z oprogramowaniem. IBM był w stanie sprzedawać je dobrze przez długi czas, ale to miało się skończyć. Nazwa 360 miała podkreślać nowe, kompaktowe i wszechstronne rozwiązanie. Jednocześnie architektura zapewniała, że 8-bitowy bajt będzie dobrze ugruntowany.

Nowa platforma zawierała pięć procesorów i 54 urządzenia peryferyjne. Jednocześnie mogła uzyskać dostęp do 8 MB pamięci - lub 8 milionów znaków, które można było przechowywać, jak to wówczas nazywano. Dziś nie wystarcza to nawet na pojedynczy obraz RAW z nowoczesnego aparatu cyfrowego.

1000 systemów zamówionych w pierwszym miesiącu

Według IBM, zakład o wartości 5 miliardów dolarów szybko się opłacił. W pierwszym miesiącu po uruchomieniu zamówiono imponującą liczbę 1000 systemów mainframe. Nowy system miał ogromne zalety dla firm, ponieważ mogły one kupić mniejszy system i rozszerzyć go w razie potrzeby. Dzięki temu przeprogramowywanie oprogramowania z dnia na dzień stało się zbędne. W 1970 roku pojawił się System/370, będący następcą Systemu/360, wprowadzający do niego ulepszenia i kompatybilny z nim wstecz. Do 1989 roku sukces IBM oznaczał, że połowa obrotów firmy była przypisywana Systemowi/360.

Wkrótce pojawił się cały ekosystem, ponieważ wiele firm zaczęło opracowywać własne akcesoria dla System/360. Prawie 20 lat później IBM powtórzył tę koncepcję w 1981 roku, wprowadzając na rynek IBM PC, urządzenie, które jest obecnie codziennością w wielu gospodarstwach domowych, czy to jako komputer stacjonarny, wieża czy notebook. Powstały również inne komputery domowe, które nie były kompatybilne z IBM PC.


Dopiero rozwój potężnych smartfonów i tabletów położył kres klasycznym komputerom, ponieważ dzięki dodatkowym urządzeniom wejściowym niektórzy byli w stanie obejść się bez klasycznych konstrukcji.

Niegdyś dobrze znany IBM jest teraz "tylko" specjalistą. Większość ludzi nadal ma co najwyżej pośredni związek z IBM. Sytuacja wyglądała również inaczej, gdy IBM dominował i kontrolował biznes jako gigant PC. Jednak Thinkpady IBM od dawna są produktem Lenovo, nawet jeśli zespół projektantów w Jokohamie w Japonii pokazał, że korzenie nadal tkwią w IBM w 25. rocznicę Thinkpadów. W Japonii Thinkpad został stworzony jako rodzaj pudełka bento i istnieje nawet japońska strona internetowa Lenovo , która opisuje Yamato Research Lab.

IBM System/360. (Zdjęcie: IBM)
IBM System/360. (Zdjęcie: IBM)

Źródło(a)

Please share our article, every link counts!
Mail Logo
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2024 04 > Od 8 do 524 KB pamięci RAM, 8 MB pamięci masowej: IBM System/360 kończy 60 lat
Andreas Sebayang, 2024-04- 8 (Update: 2024-08-15)