Naukowcy z Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI) w Kalifornii opracowali FathomVerse, grę, która stawia przed graczami wyzwanie identyfikacji nieznanych stworzeń morskich. Celem jest wytrenowanie sztucznej inteligencji żółtego robota MiniROV robota używanego do eksploracji głębokiego oceanu.
Zdalnie sterowany przez naukowców takich jak Kakani Katija, MiniROV filmuje i zbiera dane na temat życia morskiego, takiego jak rzadkie meduzy. Zarejestrowane zdjęcia i filmy organizmów są przesyłane do bazy danych FathomNet, która stanowi podstawę gry FathomVerse. Gracze zanurzają się w wirtualnym świecie oceanu, oglądając zdjęcia prawdziwych stworzeń morskich, klasyfikując je i zdobywając punkty.
Ich wkład poprawia sztuczną inteligencję, która jest następnie w stanie lepiej identyfikować życie morskie w prawdziwym świecie. Do tej pory ponad 17 500 graczy przeanalizowało prawie 48 000 obrazów, co stanowi około 14 procent bazy danych FathomNet. W jednej z historii sukcesu uczestnicy zidentyfikowali pomarańczowe stworzenie z żółtymi plamami i zielonymi oczami jako rodzaj ryby kostnej, której sztuczna inteligencja wcześniej nie rozpoznała.
Gracze zapoznają się z modułami szkoleniowymi przed rozpoczęciem gry
Aby jednak poprawnie zidentyfikować formy życia, wymagany jest samouczek: W modułach szkoleniowych gracze uczą się rozpoznawać różne stworzenia morskie - od meduz po rzadkich mieszkańców głębin. Następnie rozpoczynają misje, w których muszą zidentyfikować i sklasyfikować nieznane organizmy. Ich wpisy są następnie porównywane z wpisami innych graczy w celu osiągnięcia konsensusu. Dane zebrane przez uczestników są analizowane przez naukowców i wykorzystywane do ulepszania AI algorytmów.
Długoterminowym celem jest wyszkolenie sztucznej inteligencji do punktu, w którym będzie ona w stanie nie tylko samodzielnie identyfikować żywe stworzenia, ale roboty takie jak MiniROV będą mogły działać w oceanie całkowicie autonomicznie, bez kontroli człowieka. Nie jest to jeszcze możliwe, ponieważ sztuczna inteligencja często popełnia błędy podczas identyfikacji. Na przykład robot często myli czarne koralowce lub ukwiały z innymi organizmami.
Dzięki graczom sztuczna inteligencja poprawia teraz swoją zdolność do rozróżniania tych gatunków. Wraz z ewolucją MiniROV, FathomVerse nadal się rozwija - jest to korzystne zarówno dla nauki, jak i gier. Współpraca między graczami i naukowcami przyspiesza eksplorację oceanów i zwiększa naszą wiedzę na temat zmian klimatycznych.