Od winnic do pojazdów: Jak kwasy spożywcze mogą zasilać litowo-jonowe akumulatory EV nowej generacji
Nowy przełom w technologii akumulatorów opracowany przez University of New South Wales (UNSW) może rozwiązać dwie krytyczne kwestie - magazynowanie energii i zrównoważony rozwój. Naukowcy, kierowani przez profesora Neeraj Sharmaopracowali baterię baterię litowo-jonową który zastępuje tradycyjne elektrody grafitowe związkami pochodzącymi z kwasów spożywczych, takich jak kwas winowy i jabłkowy, powszechnie występujących w owocach i procesach produkcji wina.
Proces ten nie tylko poprawia magazynowanie energii, ale także prezentuje podejście bardziej przyjazne dla środowiska. Wykorzystanie kwasów spożywczych jest tutaj kluczowe, ponieważ kwasy te mogą być pozyskiwane z odpadów spożywczych. Zamiast polegać na agresywnych chemikaliach, metoda ta wykorzystuje wodę, ogólnie przyczyniając się do czystszego i bardziej zrównoważonego procesu produkcji baterii.
Baterie litowo-jonowe od dawna stanowią podstawę magazynowania energii, ale metody ich produkcji - takie jak wykorzystanie wydobywanego grafitu - są kosztowne i szkodliwe dla środowiska. Wykorzystując materiały znalezione w odpadach spożywczych, zespół z UNSW przedstawia interesującą alternatywę. Proszę sobie wyobrazić - baterie mogą być w przyszłości znacznie bardziej dostępne i zrównoważone, co może znacznie ułatwić globalne przejście na energię odnawialną.
Badania trwają, a w planach jest zwiększenie skali produkcji i udoskonalenie technologii do szerszych zastosowań, co pomogłoby rozszerzyć jej zastosowanie poza baterie litowo-jonowe do systemy sodowo-jonowe również na systemy sodowo-jonowe. Mogłoby to w konsekwencji wpłynąć na branże, które stają się coraz bardziej zależne od magazynowania energii, takie jak pojazdy elektryczne i projekty projekty energii odnawialnej.