Odwołanie od zakazu TikTok zostaje odrzucone w USA
Firma macierzysta TikTok, ByteDance, przegrała swoją ostatnią apelację do amerykańskich sądów w sprawie potencjalnego zakazu aplikacji w tym kraju. Federalny sąd apelacyjny odmówił zablokowania ustawy, która, między innymizmusić ByteDance do kompromisowej sytuacji; jeśli ustawa przejdzie zgodnie z planem, firma będzie musiała albo sprzedać TikTok, albo zmierzyć się z zakazem aplikacji w USA. Firma nadal ma możliwość zwrócenia się do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych z kolejnym odwołaniem.
Ustawa powstała w kwietniu 2024 roku, kiedy prezydent Joe Biden podpisał ustawę o ochronie Amerykanów przed aplikacjami kontrolowanymi przez zagranicznych przeciwników. Ustawa ta zidentyfikowała Chińską Republikę Ludową jako jednego z "zagranicznych przeciwników" Ameryki i zakazała korzystania z aplikacji utrzymywanych przez ten kraj w USA. Ustawa wchodzi w życie 19 stycznia 2025 roku, co oznacza, że ByteDance i wszystkie inne firmy, których to dotyczy, mają czas do tego czasu na dostosowanie aplikacji do przepisów lub muszą stawić czoła zakazowi. Zgodność oznacza oczywiście sprzedaż tych aplikacji firmom spoza Chin.
Apelacja została złożona na podstawie naruszenia konstytucji Stanów Zjednoczonych, z naciskiem na pierwszą poprawkę, wolność słowa. ByteDance prowadzi TikTok w Stanach Zjednoczonych poprzez łańcuch spółek zależnych, które prowadzą w dół łańcucha do firmy z siedzibą w Kalifornii. Ponieważ firma jest prowadzona na terytorium Stanów Zjednoczonych, argumentuje się, że ochrona konstytucyjna ma do niej zastosowanie, a tym samym do usługi TikTok. Tymczasem sąd argumentuje, że TikTok ma znaczące powiązania z Chinami poprzez ByteDance i że gdyby Chińska Republika Ludowa wydała rozkazy, TikTok z łatwością manipulowałby usługą w USA w celach takich jak propaganda lub cenzura. Warto zauważyć, że prezydent-elekt Donald Trump publicznie oświadczył, że jest przeciwny zakazowi i może podjąć wysiłki w celu jego obalenia po objęciu urzędu.