Ogniwa słoneczne bardziej efektywne z dostosowanym tłem, zwłaszcza na północy
Zaletą dwupowierzchniowych modułów słonecznych jest to, że mogą one również przekształcać światło odbite od tylnej powierzchni w energię elektryczną. Oznacza to, że na tej samej powierzchni można uzyskać większą wydajność.
Jest to szczególnie przydatne w przypadku orientacji wschód-zachód, dzięki czemu większość energii elektrycznej jest wytwarzana w godzinach porannych i wieczornych. Jednak obiecujące wydaje się również zainstalowanie modułów słonecznych na powierzchni dobrze odbijającej światło.
Jest to możliwe na przykład na glebach piaszczystych lub pokrytych śniegiem. Wszędzie indziej należy stosować środki pomocnicze. Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Ottawie pokazuje teraz, że nakłady finansowe są znacznie niższe niż generowana dodatkowa energia elektryczna. A wydajność zależy od lokalizacji.
Proste białe folie mogą być używane do symulacji warunków, które w przeciwnym razie byłyby zapewnione przez jasne gleby. W ten sposób można zwiększyć produkcję energii elektrycznej średnio o 4 procent. Zysk jest niższy tam, gdzie moduły słoneczne i tak zapewniają wyższy uzysk.
Jednak w miejscu testowym w Seattle, mieście o bardzo małej liczbie godzin nasłonecznienia, wydajność dwupłaszczyznowych ogniw słonecznych wzrosła o 6 procent. Warto zatem zwracać uwagę na podłoże, zwłaszcza w złych warunkach.
Stwierdzono również, że obszar bezpośrednio pod systemami musi być jasny, a nie po przekątnej za nimi, co faktycznie wydaje się bardziej logiczne w przypadku nachylonych modułów słonecznych. Należy również zachować pewną odległość między modułem a podłożem.
Można zatem powiedzieć, że miejsce instalacji ma również decydujące znaczenie w odniesieniu do podłoża. Gleby piaszczyste o wysokim współczynniku odbicia, które pokrywają około 4 procent powierzchni ziemi na świecie, byłyby zatem idealne do osiągnięcia najwyższego możliwego uzysku. Z drugiej strony, dodatkowe warstwy odblaskowe mogą być stosowane w miastach, gdzie jest mniej dostępnej przestrzeni - na przykład moduły instalowane pod kątem na płaskich białych dachach.
Pozwoliłoby to wygenerować wiele milionów dodatkowych kilowatogodzin rocznie dzięki samym systemom solarnym zainstalowanym na całym świecie.