Ogniwa słoneczne wytwarzają deszcz - modele pogodowe pokazują efekty
Park słoneczny Mohammed bin Rashid Al Maktum ma obecnie moc 2,4 gigawata i generuje jedną kilowatogodzinę energii elektrycznej za około 2,5 centa.
Aby to osiągnąć, obszar o powierzchni prawie 4 mil kwadratowych musiał zostać wyposażony w panele słoneczne, które pochłaniają duże ilości światła słonecznego, a także nagrzewają się. To oczywiste, że takie rozmiary mają wpływ na środowisko.
Dlatego też na Uniwersytecie Hohenheim w Niemczech dokonano obliczeń matematycznych. W końcu dostępne są wystarczająco wiarygodne modele pogodowe, które można wykorzystać do prognozowania złożonej interakcji ciepła, powietrza i wody.
W tym celu wykorzystano obszar 6 mil kwadratowych, wartość, którą powyższy park słoneczny prawdopodobnie wkrótce osiągnie. Oczekuje się, że ten rozmiar pochłonie 95 procent promieni słonecznych.
Powietrze nieuchronnie unosi się nad tak dużym i nagrzewającym się obszarem. Tworzy to prądy konwekcyjne, które są odpowiedzialne za powstawanie chmur. Brakuje jeszcze tylko jednego składnika: wilgoci w powietrzu.
I to jest dokładnie to, co znajduje się w Zatoce Perskiej, wraz z wiatrami, które wprowadzają ruch w wyższych warstwach powietrza.
W rezultacie regularnie pojawiają się warunki, które zapewniają 0,4 cala (10 milimetrów) deszczu na obszarze około trzy razy większym od powierzchni słonecznej. W Maine odpowiadałoby to bardzo deszczowemu dniu. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich są to opady z całego lata.
Ten pozytywny efekt można wykorzystać w wielu regionach, biorąc pod uwagę kierunek wiatru i dostępne obszary morskie. Na przykład Baja California lub region przybrzeżny Namibii byłyby podobnie suche i położone nad morzem.
Nawiasem mówiąc, efekt ten nie jest nieunikniony. Można go kontrolować, jeśli jest się świadomym jego skutków. Istnieją moduły słoneczne, które pochłaniają prawie całe światło. W tym przypadku można połączyć wytwarzanie energii elektrycznej z tworzeniem się chmur deszczowych.
Istnieją również panele słoneczne, które całkowicie odbijają promieniowanie cieplne, nie nagrzewając się przy tym znacząco. Zamiast tego oferują nawet efekt chłodzenia.