Ograniczenia wiekowe w mediach społecznościowych w Indonezji
W ubiegłym roku Australia zaproponowała wprowadzenie zakazu korzystania z mediów społecznościowych przez dzieci poniżej 16 roku życia i przyjęła ustawę w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Kluczowi gracze na rynku mediów społecznościowych, tacy jak Meta, testują obecnie metody egzekwowania tych przepisów. W międzyczasie Indonezja podejmuje podobne kroki w odniesieniu do swoich dzieci, choć przyjęcie ustawy zajmie kilka miesięcy. Wysoki rangą urzędnik ministerstwa komunikacji ujawnił jednak, że wkrótce wprowadzi tymczasowe wytyczne dotyczące ochrony dzieci.
W poniedziałek prezydent Indonezji Prabowo Subianto odbył dyskusję na ten temat z ministrem komunikacji Meutya Hafidem. Ten ostatni powiedział, że wkrótce zostanie ustalony minimalny wiek użytkowników mediów społecznościowych. Nie sprecyzował jednak, o jaki minimalny wiek chodzi. Starszy urzędnik Alexander Sabar, który rozmawiał z agencją Reuters, powiedział,
"Minister ma na myśli to, że rząd zmierza w kierunku silniejszych regulacji dotyczących limitu wiekowego, czyli poprzez tworzenie prawa"
Podobnie jak miało to miejsce w Australii, szczegóły dotyczące środków, które mają zostać podjęte przez władze Indonezji, pozostają na razie owiane tajemnicą.
Indonezyjskie władze będą dążyć do ochrony dzieci "przed fizycznymi, psychicznymi lub moralnymi zagrożeniami" czyhającymi w mediach społecznościowych, ale bez całkowitego ograniczania dostępu. Według niedawnej ankiety, około 50% dzieci poniżej 12 roku życia w Indonezji korzysta obecnie z Facebooka, Instagrama lub TikTok.
Niespokojne pokolenie: How the Great Rewiring of Childhood Is Causing an Epidemic of Mental Illness to książka warta przeczytania dla osób zainteresowanych skutkami wczesnego dostępu do Internetu. Jest ona dostępna na Kindle, w formie audiobooka, w twardej oprawie i w miękkiej oprawie, w cenie od 0,99 USD (z członkostwem Audials).