Ostatnie wydarzenie AMD India poświęcone wydajności Ryzen 7000 pokazało kilka ciekawych dziwactw Zen 4
W związku z tym, że procesory AMD Ryzen 7000 trafiają do użytkowników końcowych, firma zorganizowała w zeszłym tygodniu w Bombaju, w Indiach, imprezę, podczas której można było zapoznać się z ich działaniem. Mieliśmy okazję wziąć kilka systemów napędzanych przez AMD i omówić różne aspekty tych procesorów i ich wydajności z przedstawicielami firmy.
Partnerzy AMD zajmujący się integracją systemów i OEM, w tym Asus, MSI, Gigabyte, ASRock i Gtek, zaprezentowali entuzjastyczne konstrukcje do gier i stacji roboczych zbudowane na platformie Ryzen 7000. Wszystkie systemy demo były wyposażone w chłodzenia AIO. Podczas pracy z tymi systemami mieliśmy kilka spostrzeżeń, w tym:
- Firma AMD twierdzi, że DDR5-6000 to dobry punkt dla serii Ryzen 7000. Nie znaleźliśmy jednak żadnych zauważalnych korzyści w zakresie wydajności podczas przełączania z DDR5-5600 na DDR5-6000 w grach (testowane z Far Cry 6 w 4K bez upscalingu).
- Wystąpiło zauważalne opóźnienie w treningu pamięci podczas przełączania trybów DDR5. Informacja ta została przekazana zespołowi inżynierów pracujących nad firmware AGESA, na co zareagowali oni pozytywnie.
- DDR5-6500 było wysoce niestabilne, a benchmarki takie jak 7-zip nie chciały się uruchomić
- Zauważyliśmy, że wyłączenie funkcji Core Performance Boost może ograniczyć taktowanie zegara do około 4,45 GHz dla wszystkich rdzeni w Ryzen 7 7700X. Prowadzi to jednak do spadku wydajności o około 20% w benchmarku V-Ray CPU.
- W społeczności overclockerów zapanowała konsternacja z powodu oznaczenia przez AMD temperatury 95 °C jako "normalnej". Firma wciąż utrzymywała, że nie powinno to w żaden sposób wpłynąć na wydajność. Kiedy podczas imprezy przeprowadziliśmy test 7-zip benchmark, Ryzen 9 7950X z łatwością osiągnął temperaturę 90°C, zużywając przy tym blisko 187 W.
- Zaobserwowaliśmy również, że Gigabyte Aorus X670E z Ryzenem 5 7600X odnotował temperaturę chipsetu na poziomie 152,6 °C. Jest to prawdopodobnie spowodowane złym czujnikiem lub błędem w oprogramowaniu sprzętowym, dlatego też skontaktowaliśmy się z Gigabyte w tej sprawie.
Mieliśmy również okazję porozmawiać z kilkoma przedstawicielami Radeon Technology Group i wydawali się oni dość entuzjastycznie nastawieni do nadchodzącej premiery RDNA 3. Podobno karty "radzą sobie świetnie" w ich laboratoriach, ale pozwolimy, by czas i nasze własne testy to oceniły. Wśród społeczności entuzjastów pojawił się też spory szum wokół serii Ryzen 7000 X3D, ale AMD nie zaoferowało żadnego konkretnego komentarza w tej sprawie.
Na razie wydaje się, że seria Zen 4 Ryzen 7000 oferuje dobre ulepszenia względem poprzednika. Jednak koszty związane z przejściem na platformę AM5 oraz fakt, że producenci płyt głównych wciąż mają do wykonania pewne prace optymalizacyjne w BIOS-ie oznacza, że użytkownicy najlepiej zrobią, jeśli w pełni ocenią swoje opcje lub poczekają przed podjęciem decyzji.
Sprawdź naszą recenzję AMD Ryzen 9 7900X i Ryzen 5 7600X aby uzyskać więcej informacji i porównać wydajność. Obecnie trwa recenzja modeli Ryzen 9 7950X i Ryzen 7 7700X.
Źródło(-a)
Własna