Pierwsza stacja magazynowania akumulatorów sodowo-jonowych na poziomie sieci z ogniwami, które można naładować w 12 minut
Opłacalność tańszych akumulatorów sodowo-jonowych w systemie magazynowania energii na poziomie sieci została udowodniona przez pierwszą stację użyteczności publicznej, która obecnie działa.
Niski koszt ogniw sodowych może prowadzić do wytwarzania energii elektrycznej w cenie poniżej 0,03 USD za kWh, co jest jedną z największych zalet akumulatorów sodowo-jonowych.
Zlokalizowana w Guangxi stacja akumulatorów sodowych o mocy 10 MWh wykorzystuje ogniwa o pojemności 210 Ah, które można naładować do 90% w zaledwie 12 minut.
Zamiast używać droższego litu jako katody, producenci baterii wykorzystują w nich tani i obficie występujący sód.
Gęstość energii nadal nie dorównuje chemii litowo-jonowej, więc na razie baterie sodowe są stosowane tylko w kompaktowych pojazdach elektrycznychale w zastosowaniach związanych z magazynowaniem energii mogą być dobrą alternatywą dla elektrowni LFP.
Pierwszy system magazynowania energii na skalę sieciową zbudowany z akumulatorów sodowo-jonowych składa się z 22 000 ogniw, których rozwiązanie do zarządzania temperaturą utrzymuje temperaturę rdzenia w odległości 3 stopni Celsjusza od siebie.
W przypadku ucieczki termicznej, zdarzenie rozprzestrzeniania się zajmie teraz 2 godziny zamiast pół godziny, donoszą inżynierowie China Southern Power Grid, którzy zbudowali system.
Istnieje wiele takich projektów magazynowania energii w akumulatorach sodowo-jonowych, ale obecność faktycznie działającej stacji jako części oficjalnej mieszanki użyteczności publicznej uwiarygodnia komercyjną opłacalność akumulatorów sodowych.