Pierwsza w Europie elektrownia wodorowa powstanie dzięki dofinansowaniu w wysokości 4 mln euro

Pierwsza w Europie wielkoskalowa elektrownia wodorowa jest budowana na terenie Saxonia Site Development and Management Company w Niemczech. Celem jest doprowadzenie technologii magazynowania wodoru opartej na bryłkach żelaza do komercyjnej dojrzałości i ekonomiczne wdrożenie jej jako funkcjonalnej elektrowni magazynowej. Proces obejmuje utlenianie bryłek żelaza w celu przechowywania wodoru w postaci tlenku żelaza, osiągając wyjątkowo wysoką gęstość energii. Według twórców, Ambartec, bryłki żelaza umożliwiają bezpieczny i stosunkowo tani transport wodoru w standardowych kontenerach ciężarówkami, koleją lub statkami.
Jest to szczególnie interesujące dla wielu firm, które potrzebują zielonego wodoru do dostarczania energii odnawialnej, ale nie są podłączone do głównej sieci wodorowej lub nie będą w najbliższej przyszłości.
- Uwe Pahl, dyrektor techniczny w AMBARtec
Wspólnie z Instytutem Inżynierii Procesów Energetycznych i Inżynierii Chemicznej w TU Bergakademie Freiberg, technologia magazynowania, która została już przetestowana w praktyce, ma zostać rozwinięta do punktu, w którym 20-stopowy pojemnik na energię 600 kg wodoru będzie w stanie pomieścić 600 kg wodoru wodoru jest gotowy do produkcji seryjnej, a istnieją również warianty dla 800 kg i 900 kg - w tym ostatnim przypadku pojemnik ważyłby wówczas 32 tony, co stanowi równowartość 30 megawatogodzin energii elektrycznej. Wolny Kraj Związkowy Saksonia i Unia Europejska finansują wspólny projekt https://www.ambartec.de/en/free-state-of-saxony-ambartec-receives-funding-for-hydrogen-storage-power-plant/ ambartec AG i TU Bergakademie Freiberg (BAF) kwotą prawie 4 milionów euro.
Technologia ta ma ogromny potencjał, aby znacznie przyspieszyć przejście naszej gospodarki na energię przyjazną dla środowiska i klimatu. Badania i rozwój są siłą napędową wzrostu i produktywności oraz zapewniają, że saksońskie firmy pozostaną konkurencyjne na arenie międzynarodowej w perspektywie długoterminowej dzięki innowacyjnym rozwiązaniom produktowym i procesowym.
- Dirk Panter, minister gospodarki