Notebookcheck Logo

Pierwsza w Indiach poczta wydrukowana w 3D zaprezentowana w Bengaluru

Nowa poczta w Bengaluru wydrukowana w 3D (źródło zdjęcia: użytkownik G-Maps Kanth)
Nowa poczta w Bengaluru wydrukowana w 3D (źródło zdjęcia: użytkownik G-Maps Kanth)
18 sierpnia w Bengaluru zainaugurowano działalność urzędu pocztowego wydrukowanego z betonu 3D - pierwszego tego typu budynku publicznego w Indiach. Konstrukcja o powierzchni 1021 stóp kwadratowych została ukończona w zaledwie 43 dni i przy znacznie niższych kosztach niż w przypadku konwencjonalnych metod.
3D Printing

Bengaluru było w piątek świadkiem inauguracji pierwszego w Indiach budynku publicznego wydrukowanego w 3D - urzędu pocztowego Cambridge Layout. Jednopiętrowy budynek, obecnie działający, zajmuje powierzchnię 1021 stóp kwadratowych. Budowa przy użyciu druku 3D została wykonana na miejscu (nie prefabrykowana) w zaledwie 43 dni, zamiast 6-8 miesięcy, które zajęłoby to w innym przypadku. Podobnie, koszt budowy, wynoszący 2 300 000 INR (~ 27 500 USD), był również o 30-40% niższy niż w przypadku standardowych technik.

Projekt został zrealizowany przez indyjskiego giganta budowlanego Larsen & Toubro (L&T)przy wsparciu technicznym ze strony Indyjskiego Instytutu Technologii (IIT) w Madrasie. W procesie wykorzystano drukarkę BOD2najszybszą i najczęściej używaną budowlaną drukarkę 3D na rynku o prędkości druku do 1 metra/3 stóp na sekundę. Jak widać na zdjęciach, składa się ona z modułowej ramy (inaczej gantry), która została ustawiona na miejscu i skonfigurowana specjalnie do obszaru projektu. Co wyjątkowe, BOD2 może wykorzystywać prawdziwy (szybkoschnący) beton, zamiast gotowych zapraw, które są nie tylko słabsze, ale i 5-10 razy droższe. W tym przypadku lokalnie pozyskiwany beton był wylewany warstwa po warstwie (podobnie jak w stacjonarnej drukarce 3D), aby stworzyć bezspoinowe zakrzywione ściany składające się z trzech pionowych warstw - wzmocnionej warstwy betonu pomiędzy dwiema niezbrojonymi.

Mieszkaniec okolicy opublikował zdjęcia i filmy https://twitter.com/MarishaThakur/status/1643899117717061638?s=20z trwającej budowy na X (fka Twitter), informując, że poziom hałasu był na poziomie "absolutnego minimum".

Wczesny etap budowy pokazujący ramę drukarki (źródło obrazu: @MarishaThakur)
Wczesny etap budowy pokazujący ramę drukarki (źródło obrazu: @MarishaThakur)
Dysza drukująca podczas układania ściany zewnętrznej (źródło obrazu: @MarishaThakur)
Dysza drukująca podczas układania ściany zewnętrznej (źródło obrazu: @MarishaThakur)
Struktura po zakończeniu drukowania (źródło obrazu: @MarishaThakur)
Struktura po zakończeniu drukowania (źródło obrazu: @MarishaThakur)

Eksperymentalne projekty, takie jak ten, testują rzekome zalety druku 3D w budownictwie - szybkość, koszty, elastyczność w projektowaniu, łatwiejszą i bardziej wydajną budowę w trudnym terenie - jednocześnie badając zakres potencjalnych zastosowań. W zeszłym roku indyjska armia przetestowała wydrukowane w 3D bunkry https://www.hindustantimes.com/india-news/army-to-construct-next-gen-3d-printed-bunkers-at-lac-101668534567166.htmli inne schrony w himalajskich i pustynnych regionach przygranicznych, stwierdzając, że są one wyjątkowo dobrze przystosowane do tego zadania.

Kup drukarkę Creality Ender 3 Max Neo w sklepie Amazon.

Please share our article, every link counts!
Mail Logo
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2023 08 > Pierwsza w Indiach poczta wydrukowana w 3D zaprezentowana w Bengaluru
Vishal Bhardwaj, 2023-08-23 (Update: 2024-08-15)