Pierwsze "wieże komórkowe w kosmosie" Starlink dla T-Mobile USA i Salt w Szwajcarii już działają
SpaceX wystrzeliło pierwsze 21 satelitów na niską orbitę okołoziemską (LEO), które mogą być używane przez konwencjonalne smartfony jako "wieże komórkowe w kosmosie". Konstelacja tych satelitów obsługujących LTE jest wciąż bardzo mała, ale pozwoli na przeprowadzenie testów.
Starlink ma wielu partnerów w swoim projekcie, który ma umożliwić odbiór telefonów komórkowych w dużych martwych punktach daleko poza naziemnymi wieżami komórkowymi do 2025 roku. Jednym z największych partnerów jest Deutsche Telekom i jego amerykańska spółka zależna T-Mobile. Telekom przedstawił już szczegółowo swoje plany na MWC 2023, nawet jeśli niektóre pytania wciąż pozostawały bez odpowiedzi. SpaceX ma na swojej liście w sumie siedmiu operatorów sieci na całym świecie, którzy będą korzystać z "Direct to Cell" Starlink.
W Europie nikt poza szwajcarskim operatorem sieci Salt nie jest obecnie częścią konstelacji Starlink. W Ameryce Północnej Rogers będzie operatorem sieci w Kanadzie. W Ameryce Południowej Entel będzie aktywny w Chile i Peru. Istnieją również operatorzy sieci w Japonii (KDDI), Australii (Optus) i Nowej Zelandii (One NZ).
Jak już wiadomo, zwykłe telefony LTE będą mogły łączyć się z satelitami bez żadnych zmian w sprzęcie lub oprogramowaniu układowym. W pewnym sensie działają one jako (krajowi) partnerzy roamingowi. SpaceX obiecuje nie tylko wysyłanie wiadomości tekstowych, ale także dzwonienie i przeglądanie Internetu. Jednak w obecnej sytuacji będą one aktywowane etapami. W pierwszej kolejności użytkownicy będą mogli wysyłać wiadomości tekstowe z różnych martwych punktów.
Oczekuje się, że operacyjność zostanie osiągnięta w tym roku, a na orbicie zostanie umieszczonych wiele satelitów z bezpośrednim połączeniem komórkowym, aby zapewnić kompleksowy zasięg globalny. Pierwsze połączenia i surfowanie planowane są na 2025 rok.