Pierwszy na świecie drewniany satelita LignoSat wystrzelony w ramach misji SpaceX na Międzynarodową Stację Kosmiczną
LignoSatlignoSat, pierwszy na świecie drewniany satelita, został wystrzelony w kosmos w ramach 31. misji SpaceX na Międzynarodową Stację Kosmiczną 4 listopada 2024 roku. Satelita został stworzony przez naukowców i studentów Uniwersytetu w Kioto we współpracy z Sumitomo Forestry w ramach projektu LignoStella (drewno kosmiczne). Celem było zbadanie wykorzystania bardziej ekologicznego drewna, aby pomóc zmniejszyć wytwarzanie niezdrowych cząstek metali w atmosferze podczas ponownego wejścia na orbitę satelitów wycofanych z eksploatacji.
Drewno Hinoki (cyprys japoński, Chamaecyparis obtusa) z lasów należących do Sumitomo Forestry Monbetsu zostało wykorzystane w korpusie LignoSat. Tradycyjna metoda stolarska o nazwie "Tomega Kakushi Ariku Mitsugi", która nie wykorzystuje metali ani klejów, została wykorzystana do montażu drewnianego korpusu, podczas gdy zewnętrzne krawędzie zostały wzmocnione aluminiową ramą. Elektronika, panele słoneczne i anteny zostały następnie dodane do satelity o rozmiarze 1U CubeSat satelity.
LignoSat był intensywnie testowany podczas czteroletnich prac rozwojowych, które obejmowały testy degradacji drewna w warunkach kosmicznychemisji fal radiowych i bezpieczeństwa lotów kosmicznych. Po zadokowaniu do ISS, LignoSat pozostanie wewnątrz platformy JEM Small Satellite Orbital Deployer (J-SSOD) a następnie wyrzucony w przestrzeń kosmiczną na sześciomiesięczną misję. Misja przetestuje zdolność drewna do wytrzymywania warunków kosmicznych i blokowania promieniowania kosmicznego.
Dla radioamatorówlignoSat posiada dwie anteny dipolowe, które mogą odbierać i nadawać sygnały radiowe. Operatorzy mogą wysyłać wiadomości FM do satelity ze swoimi znakami wywoławczymi, a następnie odbierać zdekodowane wiadomości CW zawierające znaki wywoławcze i identyfikatory SSID. Dodatkowo, wiadomości takie jak zakodowane QTH będą dekodowane, a następnie pobierane przez łącze FM w celu wyświetlenia na stronie internetowej projektu.
Czytelnicy pragnący zbudować rzeczywistego CubeSata do wystrzelenia w kosmos mogą zapoznać się z dokumentem NASA "CubeSat 101". Ci, którzy lubią budować modele, mogą kupić zestaw hobbystyczny CubeSat tutaj na Amazon.
Źródło(a)
Kyoto University Space Timber Project na X, Kyoto University SIC Human Spaceology Center, Kyoto University SIC Human Spaceology Center na Readyfor, Informacja prasowa Sumitomo Forestry, Readyfor na YouTube, Wyniki 10-miesięcznych testów kosmicznych LignoSat Uniwersytetu Kioto, ANN News na YouTube, Reuters