Pierwszy pacjent testowy Neuralink może kontrolować mysz poprzez myślenie, mówi Elon Musk
Po byciu wszczepieniu chipu mózgowego Neuralink wygląda na to, że pierwszy ludzki pacjent firmy nie tylko ma się dobrze, ale jest w stanie kontrolować mysz komputerową podczas wstępnych testów. Elon Musk powiedział odpowiadając na pytanie w wydarzeniu Spaces na X (fka Twitter): "Postępy są dobre, a pacjent wydaje się w pełni wyzdrowieć, bez żadnych złych skutków, o których wiemy. Pacjent jest w stanie poruszać myszą po ekranie, po prostu myśląc"
Neuralink rozpoczął zapraszanie uczestników do swojego badania PRIME (skrót od Precise Robotically IMplanted Brain-Computer InterfacE) we wrześniu ubiegłego roku, a pod koniec ubiegłego miesiąca z powodzeniem wszczepił swoje pierwsze urządzenie N1 człowiekowi. Obecnie, jak mówi Musk, "staramy się uzyskać jak najwięcej naciśnięć przycisków od myślenia, więc to jest to, nad czym obecnie pracujemy".
I asked Elon Musk about the progress of Neuralink's first human patient and the answer was pretty incredible.
— ⭕ Brock Pierson (@brockpierson) February 20, 2024
Listen here: pic.twitter.com/uPHNyOn0rk
We’re excited to announce that recruitment is open for our first-in-human clinical trial!
— Neuralink (@neuralink) September 19, 2023
If you have quadriplegia due to cervical spinal cord injury or amyotrophic lateral sclerosis (ALS), you may qualify. Learn more about our trial by visiting our recent blog post.…
Początkowym celem jest umożliwienie osobom, które utraciły kończyny w wyniku paraliżu lub amputacji, kontrolowania kursora komputerowego lub klawiatury wyłącznie za pomocą myśli. W związku z tym, firma zaprosiła do współpracy osoby z porażeniem czterokończynowym spowodowanym urazem rdzenia kręgowego lub stwardnieniem zanikowym bocznym (ALS), u których nie zaobserwowano zauważalnej poprawy funkcji motorycznych przez rok lub dłużej po urazie. W dłuższej perspektywie firma wierzy, że jej wszczepialny chip będzie w stanie pomóc w leczeniu takich schorzeń jak otyłość, autyzm, depresja i schizofrenia.
Prace nad urządzeniami wykorzystującymi interfejs mózg-komputer (BCI) trwają od lat, a zdolność do wpływania na komputer za pomocą własnych myśli również nie jest niczym niezwykłym. Jednak Neuralink ma szansę zrobić dla technologii BCI to, co Tesla zrobiła dla pojazdów elektrycznych: wprowadzić technologię w formie, która jest praktycznie użyteczna w życiu codziennym. Zamiast skomplikowanego urządzenia montowanego na głowie, urządzenie N1 jest w pełni wszczepialne z bezprzewodową transmisją danych i ładowaniem baterii. Gromadzi również więcej danych niż większość innych urządzeń BCI, dzięki 1024 elektrodom rozmieszczonym na 64 cienkich włóknach.
Technologia Neuralink wzbudziła jednak wiele kontrowersji i sceptycyzmu. Firma została
skrytykowana za brak przejrzystościwokół badania PRIME, a także za domniemane okrutne traktowanie małp podczas testów na zwierzętach małp podczas testów na zwierzętach.