Notebookcheck Logo

Podwojenie żywotności baterii: umożliwia to zoptymalizowana technologia ładowania

Wydajność baterii również pozostaje na wysokim poziomie przez dłuższy czas. (Zdjęcie: pexels/Ron Lach)
Wydajność baterii również pozostaje na wysokim poziomie przez dłuższy czas. (Zdjęcie: pexels/Ron Lach)
Chodzi o baterie litowo-jonowe w smartfonach i notebookach. Prosta zmiana w protokole ładowania podwaja liczbę możliwych cykli ładowania. Droga do tego celu okazała się jednak trudna.
E-Mobility Science

Niech ktoś inny powie, że akceleratory cząstek nie mają wpływu na codzienne życie. Eksperymenty na synchrotronach BESSY II i PETRA III w Helmholtz-Zentrum Berlin w Niemczech mogą mieć znaczący wpływ na wszystkie nasze urządzenia mobilne - w tym oczywiście na pojazdy elektryczne, rowery elektryczne i nie tylko.

W obu obiektach można było przyjrzeć się anodom i katodom zwykłych akumulatorów litowo-jonowych podczas ładowania. W szczególności skupiono się na procesach starzenia na poziomie molekularnym, które stopniowo pogarszają ogólny stan akumulatorów przy każdym procesie ładowania. Spektroskopia Ramana i rentgenowska zostały wykorzystane do identyfikacji poszczególnych cząsteczek w oparciu o rozpraszanie światła i promieniowania rentgenowskiego.

W różnych seriach testowych, komercyjnie używane akumulatory były ładowane prądem stałym lub impulsowym. Dzięki akceleratorowi cząstek możliwe było zajrzenie do wnętrza akumulatora i sprawdzenie, jak się starzeje już po krótkim czasie.

Zamiast mierzyć i porównywać pojemności, można było bezpośrednio zaobserwować drobne pęknięcia w strukturze ogniw i osady na anodzie. W przeciwieństwie do procesów ładowania stałym prądem, po zmianie protokołu ładowania zaobserwowano znacznie mniejsze pogorszenie stanu wewnątrz baterii.

Według badań, największy wpływ ma wybrana częstotliwość. Ładowanie o wysokiej częstotliwości prądem o fali prostokątnej, tj. krótkimi impulsami prądu, podwoiło liczbę cykli ładowania, aż całkowita pojemność spadła do 80 procent mocy początkowej.

Ładowarki z pewnością musiałyby zostać dostosowane, a czas ładowania również mógłby zostać wydłużony. Z drugiej strony, ta prosta konwersja procesów ładowania oferuje możliwość korzystania z istniejącej technologii baterii, która jest produkowana w dużych ilościach, przez dwa razy dłuższy czas.

Bateria w notebooku mogłaby być używana przez dziesięć lat zamiast czterech lub pięciu. Jest również wysoce prawdopodobne, że technologia ta mogłaby zostać przeniesiona na akumulatory w samochodach elektrycznych. Ich żywotność jest określana przez wielu producentów na co najmniej 150 000 kilometrów (100 000 mil). Liczbę tę można również znacznie zwiększyć.

Źródło(a)

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2024 04 > Podwojenie żywotności baterii: umożliwia to zoptymalizowana technologia ładowania
Mario Petzold, 2024-04-17 (Update: 2024-04-17)