Notebookcheck Logo

Pojedynek laptopów z dwoma ekranami: Lenovo Yoga Book 9i kontra ASUS Zenbook DUO

Czy Zenbook DUO i Yoga Book 9i mogą zapoczątkować falę urządzeń z dwoma ekranami? (Zdjęcie: Notebookcheck)
Czy Zenbook DUO i Yoga Book 9i mogą zapoczątkować falę urządzeń z dwoma ekranami? (Zdjęcie: Notebookcheck)
W miarę jak chipy i żywotność baterii ulegały dalszej poprawie, marzenie o pełnowartościowych laptopach z dwoma ekranami stało się rzeczywistością. Lenovo było pierwszym na scenie z tym ekscytującym nowym formatem, wprowadzając na rynek Yoga Book 9i w zeszłym roku, ale teraz dołączył do niego Asus Zenbook DUO (2024). Choć podobne, istnieją pewne kluczowe różnice między nimi - więc który z nich wybrać?
Arc Convertible / 2-in-1 Intel Intel Evo Meteor Lake Touchscreen Thunderbolt

Wprowadzenie

Po raz pierwszy olśnił nas pomysł laptopa z dwoma ekranami Windows, gdy Microsoft zaprezentował swój Surface Neo w 2019 roku. Kiedy został zaprezentowany, firma planowała uruchomić go z systemem Windows 10X, który miał obsługiwać urządzenia z dwoma ekranami, które spodziewała się wprowadzić na rynek. Jednakże, kiedy Microsoft anulował Windows 10X, wstrzymał również Surface Neo na czas nieokreślony.

Na szczęście Lenovo złagodziło ból, wprowadzając na rynek równie, jeśli nie bardziej olśniewający, Yoga Book 9i który opierał się na tym pomyśle z wielofunkcyjnym, w pełni funkcjonalnym laptopem z dwoma ekranami o przekątnej 13,3 cala. Lenovo miało w zwyczaju wypuszczać na rynek urządzenia pod marką Yoga, które przesuwały granice projektowania laptopów, więc nie było zaskoczeniem, że w tym modelu poszli na całość. ASUS również był skłonny przesuwać granice i odniósł pewien sukces dzięki swojej serii Zenbook DUO, ale do tej pory był to mniejszy dodatkowy wyświetlacz, a nie podejście do wszystkich ekranów przyjęte przez Lenovo, a teraz sam ASUS w swoim nowym modelu Zenbook DUO UX8406.



Dwa ekrany to dwa razy więcej zabawy. (Zdjęcie: Notebookcheck)
Dwa ekrany to dwa razy więcej zabawy. (Zdjęcie: Notebookcheck)

Komputery z dwoma ekranami

Komputery z dwoma ekranami to zmiana paradygmatu z korzystania z laptopa z podłączonym do niego dodatkowym wyświetlaczem - co trzeba było zrobić, jeśli chciałeś mieć dodatkową powierzchnię ekranu podczas korzystania z laptopa. Oczywiście "stary" paradygmat nadal pozostanie realną alternatywą dla wielu osób i prawdopodobnie minie trochę czasu, zanim zobaczymy laptopy z dwoma ekranami, takie jak ten, które staną się głównym nurtem. Bazując jednak na naszym doświadczeniu z nimi, oba są potworami zmieniającymi produktywność dla zaawansowanych użytkowników w podróży i widzimy, że ten współczynnik kształtu zyskuje na popularności i zdobywa coraz większy udział w rynku.

Podczas gdy oba urządzenia wyglądają pozornie podobnie na powierzchni, ich podejście różni się w dość znaczący sposób, co warto rozpakować, szczególnie jeśli rozważają Państwo zakup jednego z nich. Po pierwsze, oba urządzenia są bardzo dobrze wykonane i zaprojektowane. Włożono w nie wiele wysiłku, co widać w ich wykonaniu. Rozciąga się to na niestandardowe elementy interfejsu oprogramowania, które obie firmy zintegrowały z systemem Windows 11, co było konieczne ze względu na fakt, że Microsoft porzucił optymalizacje dwóch ekranów, które tworzył dla systemu Windows 10X.

Design

Jeśli chodzi o podejście do projektowania, Lenovo jest najbliżej spełnienia marzeń fanów Surface Neo, którzy ślinili się na myśl o zdobyciu tego urządzenia, ale nie mogli. Jest to również najładniejszy z nich w wykończeniu Tidal Teal, z polerowanymi zakrzywionymi ramkami wykonanymi z aluminium. Przyjęto podejście podobne do Apple, aby utrzymać termikę w ryzach dzięki szczelinom wzdłuż boków i otworom wylotowym ukrytym z tyłu. W rezultacie wygląda bardzo elegancko. Jest również najbardziej kompaktowy dzięki obudowie 13,3 i waży 1,34 kg (2,95 funta) bez klawiatury.

ASUS wygląda bardziej biznesowo w swoim podejściu, choć nadal jest bardzo przystojną maszyną w wykończeniu Inkwell Grey. Przyjmuje bardziej tradycyjne podejście do zarządzania termiką laptopa PC z portami wylotowymi z boku i otworami wlotowymi umieszczonymi pod spodem i z tyłu. Jest to mniej atrakcyjne, ale spełnia swoje zadanie. Kwadratowa konstrukcja ma również zauważalnie większą powierzchnię dzięki większemu 14-calowemu wyświetlaczowi, ale z drugiej strony wykorzystuje 90% poprzemysłowego stopu magnezu z recyklingu w pokrywie i podstawie. Dzięki temu jego waga nie przekracza 1,35 kg (2,97 funta) bez klawiatury lub 1,65 kg (3,63 funta) z klawiaturą.

Yoga Book siedzący na szczycie Zenbooka jest z łatwością bardziej kompaktowy. (Zdjęcie: Notebookcheck)
Yoga Book siedzący na szczycie Zenbooka jest z łatwością bardziej kompaktowy. (Zdjęcie: Notebookcheck)
Yoga Book jest również cieńszy, ale tylko dlatego, że klawiatura jest schowana na zewnątrz. (Zdjęcie: Notebookcheck)
Yoga Book jest również cieńszy, ale tylko dlatego, że klawiatura jest schowana na zewnątrz. (Zdjęcie: Notebookcheck)

Dwa ekrany, ale dwie osobowości

Istnieją jednak dwie kluczowe różnice w podejściu do projektowania tych dwóch urządzeń i ostatecznie może to pomóc w określeniu, które z tych dwóch urządzeń można wybrać. Lenovo wykorzystuje składane etui przypominające origami dla swojej klawiatury, które można złożyć w podstawkę, aby podeprzeć urządzenie w celu prawdziwej wielozadaniowości na dwóch ekranach.

Jego klawiatura jest również tylko tym - klawiaturą, bez gładzika, która magnetycznie mocuje się do dolnego wyświetlacza w jednej z dwóch pozycji. W standardowej pozycji znajdującej się "z przodu" lub "na górze" dolnego wyświetlacza, pod nim znajduje się wirtualny gładzik. W dolnej pozycji widżety pojawiają się po lewej i prawej stronie w modelu z podzielonym na pół ekranem

ASUS stosuje zupełnie inne podejście. Wbudowuje metalową podpórkę pod Zenbook DUO, aby podeprzeć urządzenie w trybie wielozadaniowości na dwóch ekranach. Tam, gdzie Yoga Book opiera się na wirtualnych touchpadach (lub oddzielnej myszy), ASUS stworzył pełną klawiaturę i gładzik, które leżą na drugim ekranie do regularnego łączenia się z komputerem za pomocą mocno zamocowanych kołków pogo - to również ładuje klawiaturę po podłączeniu.

Sprawia to, że w tym trybie laptop jest nieco grubszy niż zwykle. Jednak po odłączeniu może to być plusem, aby mieć wbudowany gładzik, ale może to również odsunąć użytkownika dalej od maszyny - nie jest to problem z podejściem Lenovo, z klawiaturą mocowaną magnetycznie do podstawy Yoga Book, gdy jest w trybie dwuekranowym.

Zenbook DUO posiada wbudowaną podpórkę. (Zdjęcie: Notebookcheck)
Zenbook DUO posiada wbudowaną podpórkę. (Zdjęcie: Notebookcheck)
Yoga Book opiera się na programowym touchpadzie (lub myszy BYO) w trybie laptopa. (Zdjęcie: Notebookcheck)
Yoga Book opiera się na programowym touchpadzie (lub myszy BYO). (Zdjęcie: Notebookcheck)

Klawiatury fizyczne kontra klawiatury programowe

Nawiasem mówiąc, obie fizyczne klawiatury są przyjemne w pisaniu, przy czym ASUS oferuje nieco większy skok klawiszy. Kolejną kluczową, że tak powiem, zaletą jest to, że jest również podświetlana. Lenovo wydaje się myśleć, że użytkownicy mogą zrezygnować z podświetlanej klawiatury, ponieważ klawiatura programowa jest oczywiście dobrze widoczna w zaciemnionych sytuacjach. W przypadku ASUS-a otrzymują Państwo pod tym względem to, co najlepsze z obu światów.

Podczas gdy pisanie na obu klawiaturach programowych jest porównywalnym doświadczeniem, wymaga nieco większej ostrożności i precyzji dotyku, której można by wymagać podczas pisania na klawiaturze fizycznej lub mechanicznej

mechanicznej klawiaturze. Lenovo stawia na klawiaturę programową nieco mocniej niż ASUS na kilka kluczowych sposobów. Po pierwsze, klawiatura programowa Lenovo obsługuje zarówno haptykę, jak i dźwięk - ASUS tylko dźwięk. Po drugie, podczas gdy ASUS zmienia kolor każdego klawisza po jego dotknięciu, Lenovo wykorzystuje bardzo subtelną, ale bardzo sprytną animację, która w połączeniu z haptyką stwarza wrażenie, że każdy klawisz oprogramowania jest fizycznie naciskany.

Jedną z funkcji, którą obie pomijają, jest jednak jakakolwiek integracja przesuwania, której można by się spodziewać na klawiaturze smartfona. Uważamy, że warto byłoby spróbować to zintegrować, ponieważ przesuwanie jedną ręką (lub nawet dwiema) może sprawić, że klawiatury programowe będą szybsze do pisania. Ogólnie rzecz biorąc, obie klawiatury programowe są użyteczne, ale oczywiste jest, dlaczego obaj producenci zdecydowali się zintegrować fizyczne klawiatury z ogólnym podejściem do projektowania. Trudno wyobrazić sobie dzień, w którym fizyczne klawiatury zostaną całkowicie zastąpione, ale przynajmniej obaj producenci OEM dają Państwu możliwość wyboru.

Klawiatura programowa Zenbook DUO w trybie przezroczystym. (Zdjęcie: Notebookcheck)
Klawiatura programowa Zenbook DUO w trybie przezroczystym. (Zdjęcie: Notebookcheck)
Zenbook DUO oferuje kilka interesujących narzędzi interfejsu użytkownika. (Zdjęcie: Notebookcheck)
Zenbook DUO oferuje kilka interesujących narzędzi interfejsu użytkownika. (Zdjęcie: Notebookcheck)
Narzędzia Yoga Book UI są również interesujące. (Zdjęcie: Notebookcheck)
Narzędzia Yoga Book UI są również interesujące. (Zdjęcie: Notebookcheck)

Oprogramowanie do zarządzania dwoma ekranami

Obie firmy opracowały podobne, ale różne podejścia do zarządzania tym, jak użytkownicy korzystają z dodatkowej powierzchni ekranu i jak radzą sobie z zadaniem przenoszenia okien między różnymi ekranami. Żadne z tych podejść nie jest pozbawione dziwactw i do obu trzeba się trochę przyzwyczaić. Podczas gdy można użyć dotyku lub myszy, aby przenieść okno z jednego ekranu na drugi, obaj producenci OEM dają również użytkownikom możliwość korzystania z odpowiednich nakładek interfejsu użytkownika, aby proces ten był nieco szybszy i łatwiejszy.

Gdy maszyny zauważą, że użytkownik przenosi ekran, ma on możliwość upuszczenia go do wyskakującego okienka w pobliżu, które działa jako skrót do przeniesienia okna na górny lub dolny ekran. Obaj producenci dają również możliwość skorzystania z funkcji Windows Snap, aby przenieść okno w jedno z różnych miejsc na górnym lub dolnym ekranie. Jest to wielozadaniowa nirwana dla zaawansowanych użytkowników w podróży - nie ma innego sposobu, aby to opisać. Oczywiście, istnieją pewne ulepszenia, które z czasem zostaną opracowane. Oczywiście byłoby lepiej, gdyby Microsoft faktycznie zintegrował tego rodzaju funkcje z systemem operacyjnym bez konieczności stosowania nakładek OEM.

Istnieją również inne małe smaczki związane z wykorzystaniem dwóch ekranów. Obaj producenci pozwalają użytkownikom na posiadanie pojedynczego okna, na przykład podczas przeglądania strony internetowej, otwartego i rozszerzonego na obu ekranach. Oba oferują również tryby czytania w stylu czasopisma i tryby udostępniania ekranu do użytku z drugą stroną - na przykład - podczas przeglądania prezentacji z kolegą z pracy po drugiej stronie stołu. Wszystko to jest niezwykle wszechstronne, niezależnie od tego, który z tych dwóch laptopów ostatecznie Państwo wybiorą.

Lenovo oferuje szereg widżetów, które można wyświetlać nad klawiaturą programową lub klawiaturą fizyczną w dolnej pozycji na drugim ekranie. Wybór jest obecnie nieco ograniczony i obejmuje wiadomości, pocztę e-mail, pogodę i prosty monitor stanu systemu, choć nadal je rozbudowuje. ASUS przyjął nieco inną taktykę z narzędziami, takimi jak na przykład aplikacja skrótów klawiaturowych i kalkulator. Firma opracowała również oddzielną aplikację o nazwie ASUS Dial and Control Panel, która przekształca dolny wyświetlacz w zestaw narzędzi programowych, w tym pokrętła i suwaki, które mogą przydać się do przeglądania wideo lub aplikacji do tworzenia muzyki.

Nie byłoby zaskoczeniem, gdyby Lenovo wzięło przykład z tego, co zrobił ASUS, i odwrotnie

Interfejs użytkownika Zenbooka do zarządzania oknami. (Zdjęcie: Notebookcheck)
Interfejs użytkownika Zenbooka do zarządzania oknami. (Zdjęcie: Notebookcheck)
Yoga Book oferuje podobne podejście. Oba działają dobrze. (Zdjęcie: Notebookcheck)
Yoga Book oferuje podobne podejście. Oba działają dobrze. (Zdjęcie: Notebookcheck)

Chipsety

Yoga Book 9i został właśnie zaktualizowany o nowy procesor Intel Core Ultra 7, który zawiera 4 jednostki wykonawcze Arc iGPU. Jest to jedyna poważna zmiana specyfikacji, a wszystkie inne kluczowe komponenty pozostały takie same zgodnie z arkuszem specyfikacji. Jest wyposażony w maksymalnie 16 GB pamięci RAM i 1 TB SSD. ASUS Zenbook DUO jest wyposażony w mocniejszy procesor Intel Core Ultra 9 z 8 jednostkami wykonawczymi iGPU. To znacznie poprawia jakość grafiki, zapewniając solidną wydajność podczas uruchamiania stosunkowo najnowszych tytułów w rozdzielczości 1080P. Jest również wyposażony w opcję ładowania pamięci RAM do 32 GB i maksymalnej pamięci masowej 2 TB. W nadchodzących tygodniach przeprowadzimy dogłębną analizę wydajności tych urządzeń.

Wyświetlacze

Oba laptopy wyposażone są w wyświetlacze OLED wyprodukowane przez Samsung Display. Korzystając z AIDA64 Extreme, byliśmy w stanie ustalić, że oba panele mają tę samą rozdzielczość 2880 x 1800, chociaż Lenovo skromniej odnosi się do swoich 13,3-calowych paneli jako 2,8K każdy, ASUS wolał zaokrąglić tę identyczną liczbę w górę i odnieść się do swoich bliźniaczych 14-calowych paneli jako 3K. Podczas gdy Lenovo powinno mieć wyższą gęstość pikseli, ogólna ostrość między dwoma panelami jest trudna do rozdzielenia.

Lenovo zdecydowało się na cieplejszą tonację wyświetlacza, podczas gdy ASUS postawił na jaśniejszą biel. Oba mają 400 nitów szczytowej jasności, obsługę HDR 500 i 100% spektrum kolorów DCI-P3. Oba obsługują również 10-palcowy multitouch i wprowadzanie danych za pomocą pióra. Jedynym obszarem, w którym się różnią - przynajmniej na papierze - jest to, że panel ASUS obsługuje zmienne częstotliwości odświeżania 60 Hz lub 120 Hz, podczas gdy panel Lenovo jest ograniczony tylko do 60 Hz. Jak to często bywa w przypadku laptopów premium firmy ASUS, dokładność kolorów została również potwierdzona przez PANTONE.

Ogólnie rzecz biorąc, nie zauważamy różnicy między 60 Hz a 120 Hz na wyświetlaczu laptopa tak bardzo, jak na smartfonie, ale dzięki panelowi obsługującemu 120 Hz, ASUS będzie oferował większą atrakcyjność, szczególnie dla zwykłych graczy, gdzie korzyści z wyższych częstotliwości odświeżania są bardziej widoczne.

Dźwięk

Obie firmy nie szczędziły wydatków, podpisując umowy z dwoma tytanami dźwięku premium, aby dostroić dźwięk w odpowiednich maszynach. Lenovo zdecydowało się na Bowers & Wilkins, aby dostroić charakterystyczny soundbar Yoga Book zawieszony między dwoma panelami, podczas gdy ASUS wynajął usługi Harman/Kardon, aby dostroić dźwięk Zenbooka, który jest ukryty wewnątrz obudowy w pobliżu zewnętrznych portów chłodzenia po bokach w pobliżu przodu urządzenia.

Oba zestawy głośników są o klasę lepsze od większości laptopów PC i zapewniają przyjemne wrażenia słuchowe. Żaden z nich nie dorównuje jednak głośnikom znajdującym się na przykład w modelach MacBook Pro Apple. To powiedziawszy, gdybyśmy zostali zmuszeni do wyboru między nimi, Zenbook oferuje bardziej bogaty i zaokrąglony dźwięk.

Lenovo twierdzi jednak, że umiejscowienie głośników między dwoma ekranami oznacza, że dźwięk jest równomiernie rozmieszczony podczas korzystania z treści na obu ekranach. Pozycjonowanie ekranu Lenovo nadal działa dobrze do oglądania treści na górnym wyświetlaczu, ale wydaje się bardziej naturalne do oglądania i słuchania treści na dolnym ekranie.

Obie maszyny to wielozadaniowe potwory. (Zdjęcie: Notebookcheck)
Obie maszyny to wielozadaniowe potwory. (Zdjęcie: Notebookcheck)

Podsumowanie

Jeśli pomysł laptopa z dwoma ekranami przemawia do Państwa, to nie można się pomylić z żadnym z tych dwóch urządzeń. Ale jak podkreśliliśmy w tym artykule, pomimo jawnych podobieństw, istnieją kluczowe różnice w sposobie ich funkcjonowania. Z czysto praktycznego punktu widzenia, ASUS Zenbook DUO jest lepszym wyborem, ponieważ ma wbudowaną podpórkę, dzięki czemu bardzo łatwo można go przekształcić w tryb dwuekranowy. Można go również używać bardzo podobnie do tradycyjnego laptopa, biorąc pod uwagę możliwość dołączenia pełnej klawiatury i gładzika, które nadal można odłączyć.

Z drugiej strony, Lenovo Yoga Book 9i jest bardziej kompaktowy i naprawdę wygląda wspaniale. Jego głównym kompromisem jest to, że klawiatura musi być przenoszona osobno w dwufunkcyjnym etui / stojaku. Alternatywnie, samą klawiaturę można przymocować magnetycznie do górnej pokrywy w celu wygodniejszego przenoszenia. ASUS oferuje podobną opcję, choć ma dodatkową wygodę polegającą na możliwości umieszczenia klawiatury na dolnym wyświetlaczu i złożenia ekranu do transportu, tak jak w przypadku zwykłego laptopa.

Jak to zawsze bywa, wszystko sprowadza się do osobistych preferencji, choć obiektywnie rzecz biorąc, trudno jest argumentować, że ASUS Zenbook DUO może być tutaj tylko zwycięzcą. To powiedziawszy, Lenovo wykonało również wspaniałą robotę ze swoim Yoga Book 9i, który opiera się na dziedzictwie firmy w zakresie przesuwania granic innowacji w laptopach.

Jedno jest jednak pewne - laptopy z dwoma ekranami mają wiele do zaoferowania i wydaje się, że pewnego dnia staną się normą, być może w niezbyt odległej przyszłości.


Please share our article, every link counts!
Mail Logo
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2024 02 > Pojedynek laptopów z dwoma ekranami: Lenovo Yoga Book 9i kontra ASUS Zenbook DUO
Sanjiv Sathiah, 2024-02-19 (Update: 2024-02-19)