Ponad 350 nowych księżyców odkrytych w Układzie Słonecznym
Widzą Państwo chwiejącą się, chwiejną asteroidę, ale ta dziwna orbita jest w rzeczywistości spowodowana faktem, że na pokładzie znajduje się również drugi, związany kawałek skały. Są to zatem asteroidy binarne.
Do tej pory wiadomo było, że tylko 500 z prawie miliarda szacowanych asteroid w naszym Układzie Słonecznym tworzy układ binarny. Wraz z odkryciem 352 nowych kandydatów liczba ta wzrosła niemal dwukrotnie.
Tego typu obserwacja niemal niezauważalnych obiektów jest możliwa tylko dzięki precyzyjnym instrumentom teleskopu kosmicznego GAIA. Może on skanować całe niebo i jest przeznaczony do obserwacji obiektów od słabo świecących do prawie nie świecących (magnitudo od 3 do 21).
Rekordy danych pełne nowych obiektów
To sprawia, że sonda jest idealna do wykrywania nie tylko słabych asteroid. Wykrywa drobne wahania orbit i zmiany jasności na powierzchni. Zarówno odchylenie spowodowane siłami grawitacyjnymi, jak i zacienienie przez towarzysza pokazują, czy jest to układ podwójny.
Pomiary są prawie 200 razy dokładniejsze niż w przypadku poprzedniej misji. Dzięki wydłużonemu okresowi obserwacji, orbity są również wyznaczane 20 razy dokładniej niż pierwotnie planowano przy użyciu istniejącej technologii. W rezultacie wykryto już ponad 150 000 nowych asteroid.
Oczekuje się, że kolejny zestaw danych, który ma dotrzeć na Ziemię w 2026 roku, znajdzie znacznie więcej małych ciał niebieskich. Misja ESA Hera i misja NASA DART które badają możliwe odchylenie asteroid na kursie kolizyjnym. Aby to zrobić, trzeba je najpierw zobaczyć i najlepiej wiedzieć, czy są to asteroidy pojedyncze czy podwójne.