Praktyczny projektor Xgimi Mogo 2 Pro: Drobne ulepszenia zmieszane z drobnymi niedociągnięciami
Nie jest nam obceXgimiprojektorytutaj w Notebookcheck, porecenzjaapół tuzinalub tak ichofert. Dziś przyjrzymy się Xgimi Mogo 2 Pro, kontynuacji budżetowego przenośnego projektora tej firmy, modeluMogo Pro. Mogo 2 Pro ulepsza większość specyfikacji oryginalnego Mogo Pro i zawiera kilka nowych technologii zapewniających płynniejszą automatyczną regulację obrazu. Te drobne ulepszenia składają się na sumę, która jest większa niż jej części i stanowi znaczną poprawę w stosunku do Mogo Pro.
Dane techniczne | |
---|---|
Maksymalna rozdzielczość | Full HD (1920x1080) |
Technika projekcji | DLP (układ DMD 0,23") |
Korekcja obrazu | Automatyczne ustawianie ostrości i automatyczna korekcja zniekształceń trapezowych poprzez ISA 2.0; inteligentne wyrównanie ekranu, unikanie przeszkód i ochrona oczu |
Rozmiar obrazu | 40-200 cali (60-120 cali zalecane przez Xgimi) |
System operacyjny | Android TV 11.0 |
PAMIĘĆ RAM | 2 GB DDR3 |
Pamięć | 16 GB eMMC flash (dostępne 22,54 GB) |
Złącza | 1x HDMI 2.0, 1x USB-A 2.0, 1x USB-C (ładowanie), audio 3,5 mm |
WLAN | 802.11ac (2,4 i 5 GHz), WiFi 5 |
Bluetooth | 5.0, BLE |
Wbudowane głośniki | 2x 8 W Harmon/Kardon |
Dekodowanie dźwięku | DTS Studio Sound, DTS-HD, Dolby Audio, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
Jasność | 400 ISO lumenów |
Żywotność lampy | 25 000 godzin (2,85 lat ciągłego użytkowania, 17,12 lat przy użytkowaniu przez 4 godziny dziennie) |
Pobór mocy | 65 watów (maksymalnie) |
maksymalny hałas wentylatora/systemu | <30 dB(A) |
Wymiary i waga | 161 x 119 x 108 mm (6,33 x 4,68 x 4,25 cala), 1,1 kg (2,42 funta) |
Konstrukcja i obudowa - Doskonała kompaktowa konstrukcja z wytrzymałymi materiałami
Konstrukcja Mogo 2 Pro będzie wyglądać podobnie do tych znanych z Mogo Pro. Aluminiowy grill otacza przód i boki projektora. Góra, dół i tył są wykonane z tworzywa sztucznego, ale jest ono tak wysokiej jakości, że jest prawie nie do odróżnienia od metalowego grilla. Cały projektor jest bardzo dobrze zbudowany z ciasnymi szwami i solidną konstrukcją. Świetnie leży w dłoni, a subtelna złota kolorystyka recenzowanego egzemplarza dodaje mu klasy.
Mogo 2 Pro jest mniej więcej tak kompaktowy jak oryginalny Mogo Pro, dzięki czemu można go łatwo zabrać w podróż i ustawić niemal wszędzie. Jest dość dyskretny i na tyle lekki, że nawet małe statywy mogą wytrzymać jego ciężar bez problemu. Na spodzie znajduje się gwintowany otwór do wkręcenia standardowych śrub mocujących statyw.
Pierwszą poważną zmianę można zauważyć z tyłu. Zniknęło wejście DC typu barrel-plug, zastąpione przez USB-C. Jest to miłe ulepszenie, ponieważ każda ładowarka USB-C (pod warunkiem, że zapewnia wystarczającą ilość energii) może być używana z projektorem. Maksymalnie Mogo 2 Pro pobiera 65 W, więc należy o tym pamiętać. Jeśli projektor wykryje podłączoną ładowarkę o niższej mocy lub nieobsługiwaną ładowarkę innej firmy, ostrzeże użytkownika, że może nie być w stanie pracować z pełną jasnością ze względu na ograniczenia poboru mocy. (Co ciekawe, ostrzeżenie to wyświetliło się kilka razy, nawet gdy korzystałem z ładowarki dołączonej do zestawu. Aktualizacja oprogramowania naprawiła ten problem)
Mogo 2 Pro ma sporo innych wejść/wyjść, w tym wejście HDMI 2.0 i port USB-A 2.0 do zewnętrznej pamięci masowej. Ten port USB może być również używany do urządzeń peryferyjnych, takich jak klawiatury i kontrolery, jeśli jest to pożądane.
Przycisk zasilania znajduje się na górze, ale to wszystko, jeśli chodzi o fizyczne elementy sterujące. Jest to główna wada, na którą zwróciłem uwagę w przypadku innych urządzeń Xgimi: pilot jest obowiązkowy do sterowania urządzeniem. Inne projektory na rynku mają fizyczne przyciski na obudowie, co sprawia, że projektor może być używany w przypadku zgubienia pilota. Nie jest tak w przypadku produktów Xgimi w ogóle, a Mogo 2 Pro w szczególności; jeśli zgubisz pilota, będziesz musiał kupić inny od Xgimi, aby używać projektora jako czegoś innego niż ciężarka do papieru. (Możliwe jest sterowanie projektorem za pomocą klawiatury USB, ale jest to wyjątkowo niezgrabne)
Pilot nie jest niczym szczególnym. Jest wykonany z plastiku i stosunkowo dobrze leży w dłoni. Przyciski są klikalne i responsywne. Pozwala również na wprowadzanie głosowe za pośrednictwem Asystenta Google, a to jest niezawodne (choć trochę słabe).
Mogo 2 Pro został zaprojektowany jako kompaktowy projektor typu "wrzuć do torby". Jest przeznaczony do podróżowania z tobą na grilla sąsiada, wieczorną imprezę na świeżym powietrzu lub szybką prezentację biznesową. Brakuje mu jednak krytycznej funkcji, a jej brak ogranicza użyteczność projektora.
Oprogramowanie i funkcje - płynne i bogate w funkcje
Podobnie jak inne inteligentne projektory Xgimi, Mogo 2 Pro działa na Android TV 11. Ma 16 GB pamięci, więc można zainstalować sporą liczbę aplikacji do przesyłania strumieniowego bezpośrednio na urządzeniu, pozostawiając trochę miejsca na kilka filmów. Doświadczenie użytkownika jest na równi z innymi ofertami Xgimi, co jest dobrą wiadomością. Interfejs użytkownika działa dość płynnie, strumieniowanie multimediów jest solidne, a jest wystarczająco dużo fajnych funkcji, aby odróżnić Mogo 2 Pro od innych projektorów w swojej klasie. Przykładowo, Mogo 2 Pro posiada funkcję automatycznej korekcji geometrii obrazu, autofokus, unikanie przeszkód i inteligentne wyrównanie ekranu. W przeciwieństwie do starszych projektorów Xgimi, Mogo 2 Pro wykorzystuje technologię ISA (Intelligent Screen Adaptation) 2.0. Technologia ta wykorzystuje czujniki projektora do dokonywania tych regulacji lub włączania tych funkcji bez zakłócania wyświetlanego obrazu.
Większość projektorów z autofokusem itp. ma tendencję do wyświetlania obrazu wyrównującego, który przerywa cokolwiek projektor wyświetlał (np. film) przed regulacją. Wcześniejsza oferta Xgimi również to robiła. Jednak dzięki ISA 2.0, Mogo 2 Pro może automatycznie regulować ostrość, keystone i wyrównanie płynnie, bez przerywania filmu lub prezentacji. Ta implementacja jest dość zgrabna i płynna, i jest miłym akcentem dla projektora, który ma być przenoszony z miejsca na miejsce. Muszę jednak zaznaczyć, że po skonfigurowaniu projektora i rozpoczęciu strumieniowania multimediów, jest mało prawdopodobne, że zostanie on przeniesiony w jakikolwiek znaczący sposób. W związku z tym nieprzerwane regulacje nie są tak przydatne, jak sugeruje marketing. Mimo to ISA 2.0 jest bardzo mile widzianym dodatkiem.
Być może najbardziej użyteczną aplikacją jest ochrona oczu, która drastycznie przyciemnia światło projekcji i wyświetla komunikat ostrzegawczy, jeśli projektor wykryje, że coś (np. dziecko) przesunęło się na ścieżkę projekcji. Osobiście, moje dzieci lubią wędrować podczas filmu i czasami wpatrują się bezpośrednio w jasne światło projektora (jak to dzieci). Ochrona oczu w Mogo 2 Pro zawsze łapała je tuż przed uszkodzeniem siatkówki.
Inne funkcje są dość typowe dla inteligentnego projektora. Mogo 2 Pro ma dwuzakresowe Wi-Fi zapewniające solidne prędkości przesyłania strumieniowego, ma Bluetooth 5.0, obsługuje treści 3D i HDR10 oraz ma wbudowany Chromecast. Ma jednak jedną poważną wadę w stosunku do oryginalnego Mogo Pro: nie ma baterii. Jest to poważna strata funkcji, która ogranicza przenośność Mogo 2 Pro, który jest sprzedawany jako przenośny projektor.
Przejście na ładowanie przez USB-C nieco zmniejsza ten ból (ponieważ można użyć zewnętrznego akumulatora), ale jednym z kluczowych punktów sprzedaży Mogo Pro była wygodna wbudowana bateria, która mogła wystarczyć na cały film. To sprawiło, że był to pakiet typu "wszystko w jednym", który nie wymagał żadnych kłopotów z przygotowaniem filmu na podwórku. Mogo 2 Pro wymaga teraz co najmniej jednego kabla do zasilania, niezależnie od tego, czy jest to zasilacz, czy akumulator. Nie jest to przeszkodą, ale jest bardzo niewygodne.
Ta niedogodność jest potęgowana przez pobór mocy projektora wynoszący 65 watów. Chociaż nie jest to szalenie energochłonne, ogranicza to, które zestawy baterii mogą być używane do zasilania Mogo 2 Pro, ponieważ bateria będzie musiała dostarczyć wystarczającą ilość soku do lampy. W przeciwnym razie obraz z Mogo 2 Pro będzie mocno przyciemniony.
Obraz i dźwięk - wyraźny i jasny z pewnymi problemami
Najważniejszym elementem projektora jest jakość wyświetlanego obrazu. Tutaj Mogo 2 Pro wypada nieco słabiej. Przenośny projektor wyświetla obraz 1080p o przekątnej do 200 cali, ale występują pewne drobne problemy z obrazem. Najbardziej zauważalnym jest makroblokowanie, które występuje w niektórych mediach strumieniowych. Było to najbardziej zauważalne podczas przesyłania strumieniowego popularnego wideo 4K z Kostaryki na YouTube; chmury były wyjątkowo blokowe w całym filmie. Jest to najprawdopodobniej problem z kompresją wideo (choć nie występuje w innych testowanych przeze mnie projektorach), więc może zostać rozwiązany za pomocą aktualizacji oprogramowania. To powiedziawszy, strumieniowanie wideo z Kostaryki w 1080p60 miało mniejszą blokadę, choć nadal była obecna.
Jest też kilka innych drobnych problemów, szczególnie z reprodukcją kolorów w tle. Na poniższych zdjęciach rozmycie kolorów, pasma i rozmazanie są dość zauważalne w obszarach nieostrych. Widoczne są również pofałdowania kolorów, szczególnie w odcieniach brązu i opalenizny, gdy obiekty poruszają się po ekranie. Nie jest to bardzo zauważalne, ale jest obecne i może być rozpraszające dla niektórych. Problemy te zmniejszają się przy niższych poziomach jasności, ale nigdy nie ustępują całkowicie. Ogólnie rzecz biorąc, jakość obrazu jest dobra (szczególnie w przypadku obiektów o dużej ostrości), ale jest pogarszana przez artefakty i problemy z kolorami. Miejmy nadzieję, że aktualizacja oprogramowania może to naprawić, ale nie wpływa to pozytywnie na ogólne wrażenia.
Lampa ma jasność 400 ISO lumenów, czyli jest zauważalnie jaśniejsza niż w starszym modelu Mogo Pro. Mogo 2 Pro jest wystarczająco jasny do oglądania w pomieszczeniach, ale nie jest wystarczająco jasny, aby używać go na zewnątrz, dopóki słońce już nie zajdzie. Jasne pomieszczenia również zbytnio rozjaśniają obraz, więc światła muszą być przyciemnione.
Jeśli chodzi o dźwięk, Mogo 2 Pro jest całkiem imponujący, zwłaszcza jak na mały projektor budżetowy. Projektor posiada dwa głośniki o mocy 8 W i obsługuje Dolby Audio (w tym Dolby Digital i Dolby Digital Plus). Przy połowie głośności głośniki osiągają 60-65 dB. Projektor osiąga około 70 dB ze szczytami do 80 dB. Głośniki pozostają wyraźne i czyste przy każdym poziomie głośności, bez grzechotania i zniekształceń. Choć Mogo 2 Pro nie powala na kolana pod względem jakości dźwięku, to jest w stanie wypełnić niewielkie pomieszczenie i ma wystarczająco dużo mocy, by sprawić, że momenty w filmie będą odczuwalne.
Mówiąc o ciele głośników, zauważyłem, że wysokie tony były nieco cienkie. O dziwo, basy są obecne (jeśli nie mocne). Biorąc pod uwagę niewielkie rozmiary projektora, fakt, że basy są słyszalne (a czasem nawet odczuwalne) jest imponujący.
Podczas bezczynności wentylator projektora jest cichy. Podczas strumieniowania multimediów lub instalowania aplikacji, wentylator przyspiesza, ale jego hałas jest tak wyrównany, że łatwo wtapia się w tło. Wentylator nie jest słyszalny, gdy projektor osiągnie około 40% głośności, a poza tym jest szeptem.
Pros
+ kompaktowy i przenośny rozmiar
+ doskonałe głośniki
+ płynna obsługa
+ szeroki zestaw funkcji
+ zasilanie USB-C
Kons
-zbyt słaba lampa do użytku po południu/wczesnym wieczorem
- blokowanie makr i problemy z kolorem
-brak zasilania bateryjnego
Wnioski
Mogo 2 Pro oferuje solidne ulepszenia w stosunku do oryginalnego Mogo Pro, w tym jaśniejszą lampę, lepsze głośniki i nową technologię wyrównywania ekranu ISA 2.0 firmy Xgimi. Istnieją jednak pewne zauważalne wady, w tym usunięcie wewnętrznej baterii i wspomniane powyżej artefakty obrazu.
Podsumowując, Mogo 2 Pro to mieszanka, która oferuje więcej dobrego niż złego.
Przy sugerowanej cenie detalicznej 599 USD (obecnie w sprzedaży za 509 USD), jest to interesująca rekomendacja. Istnieją projektory w tej cenie, które generują lepszy obraz, ale mają własne kompromisy, takie jak słabe głośniki, brak inteligentnych funkcji lub niezgrabny interfejs użytkownika. Własny projektor Xgimi Elfin ma jaśniejszą lampę, podobny zestaw funkcji, choć ze starszą wersją Android i starszymi funkcjami automatycznego ustawiania ostrości i automatycznej korekcji obrazu, a także ma wygładzanie ruchu. Głośniki są gorsze w Elfin i nie jest tak przenośny, ponieważ wymaga wejścia DC. Mimo to, kosztuje tylko 50 USD więcej niż Mogo 2 Pro i jest obecnie w sprzedaży na stronie Xgimi za 499 USD, czyli o 10 USD mniej niż cena sprzedaży Mogo 2 Pro.
Mogo 2 Pro ma pewne kompromisy, ale ogólnie jest świetnym pakietem. Jeśli Xgimi będzie w stanie dostarczyć aktualizację, która naprawi problemy z obrazem, będzie to łatwa rekomendacja. Do tego czasu warto zwiększyć swój budżet o kolejne 50 USD.
Cena i dostępność
Transparency
The selection of devices to be reviewed is made by our editorial team. The test sample was provided to the author as a loan by the manufacturer or retailer for the purpose of this review. The lender had no influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review. We never accept compensation or payment in return for our reviews. As an independent media company, Notebookcheck is not subjected to the authority of manufacturers, retailers or publishers.
This is how Notebookcheck is testing
Every year, Notebookcheck independently reviews hundreds of laptops and smartphones using standardized procedures to ensure that all results are comparable. We have continuously developed our test methods for around 20 years and set industry standards in the process. In our test labs, high-quality measuring equipment is utilized by experienced technicians and editors. These tests involve a multi-stage validation process. Our complex rating system is based on hundreds of well-founded measurements and benchmarks, which maintains objectivity. Further information on our test methods can be found here.