Prawie z prędkością światła: zaobserwowano dżety z gwiazdy neutronowej
Z bliska byłby to z pewnością niesamowity spektakl. Zwarta i niemal nieskończenie gęsta gwiazda neutronowa z gigantycznymi siłami grawitacyjnymi odciąga materię od pobliskiej gwiazdy. Ta dociera do powierzchni w postaci wiru.
Ze względu na panujące tam siły dochodzi do eksplozji termojądrowych. Wodór lub hel łączą się, tworząc cięższe pierwiastki. Ponieważ uwolniona energia jest wystarczająco wysoka, materia może uciec wzdłuż osi obrotu gwiazdy neutronowej w postaci dżetów.
Dżety te pojawiają się dość regularnie i wyrzucają w przestrzeń kosmiczną wszelkiego rodzaju substancje, w tym rzadkie metale, takie jak złoto, platyna lub uran, w zależności od składu sąsiedniej gwiazdy, z prędkością prawie 40 procent prędkości światła.
Takie konstelacje przyczyniają się zatem do kolorowej mieszanki materiałów, które znajdujemy również na Ziemi. A połączenie gwiazdy podobnej do Słońca i gwiazdy neutronowej nie jest szczególnie rzadkie. Znanych jest tylko 125 takich obiektów, które wielokrotnie wytwarzają fontanny na ogromną skalę.
Wciąż jednak trudno jest je zaobserwować. Występują one daleko (na szczęście). Nie są one całkowicie regularne i można je zobaczyć tylko przez krótki czas. Ponadto trzeba łączyć różne techniki.
Eksplozje termojądrowe tej wielkości emitują promieniowanie rentgenowskie, co może zaobserwować satelita ESA Integral. Z drugiej strony, dżety są widoczne tylko w zakresie fal radiowych. Wymaga to połączenia radioteleskopu na Ziemi z satelitą.
Pierwsze nagranie wymagało 30 godzin nagrań w ciągu trzech dni, nie wiedząc, jakie będą wyniki przed ich analizą. Ale proszę spojrzeć: teraz udowodniono, że ta procedura jest skuteczna.
A teraz? Takie dżety występują nie tylko w powyższej konstelacji. Tam, gdzie spotykają się silne siły grawitacyjne i pola magnetyczne, w kosmicznych chmurach, czarnych dziurach, opracowana metoda może pomóc w przeprowadzeniu bardziej precyzyjnych obserwacji.
Formowanie się pierwiastków, układów słonecznych i niezwykłych obiektów kosmicznych, a także prawa stojące za grawitacją i procesami fuzji jądrowej czekają na nowe spojrzenie dzięki badaniu dżetów materii z prędkościami niedalekimi od prędkości światła.