Administracja prezydenta Trumpa nałożyła coś, co nazywa "wzajemnymi taryfami celnymi" na około 90 krajów, co wzbudziło obawy o to, jak wpłynie to na procesory graficzne, których ceny już mają wzrosnąć. Wygląda jednak na to, że wzajemne cła nie będą miały wpływu na komponenty takie jak procesory graficzne, zgodnie z zarządzeniem federalnym opublikowanym 7 kwietnia. Jednak karty graficzne nadal będą objęte 25% cłami na aluminium na import z Chin i innych krajów.
Zamówienie federalne wymienia wszystkie produkty i komponenty, które są objęte wzajemnymi taryfami z kodami HTSUS lub Zharmonizowanym Systemem Taryfowym Stanów Zjednoczonych. Zgodnie z załącznikiem II, "Elektroniczne układy scalone: procesory i kontrolery", "Elektroniczne układy scalone: pamięci" oraz "Części elektronicznych układów scalonych i mikrozespołów" zostały wymienione w opisach wraz z odpowiadającymi im kodami HTSUS.
Na tej liście brakuje kodów dla kart graficznych lub "Zespołów obwodów drukowanych do renderowania obrazów na ekranach komputerów (modułów przetwarzania grafiki") oraz "Części i akcesoriów maszyn objętych pozycją 8471, nawet zawierających koncentratory wentylatorów lub diody LED, ale niezawierających innych towarów objętych pozycją 8541 lub 8542" Są one klasyfikowane do kodów taryfowych 8473301180 i 8473305100, z których oba nie są uwzględnione w załączniku, jak zauważył PCMag.
Sugeruje to, że procesory graficzne będą zwolnione przynajmniej z wzajemnych ceł. Jednakże, ponieważ są one sklasyfikowane jako produkty na bazie aluminium, nadal podlegają ogólnym 25% taryfom, które zostały pierwotnie nałożone na import. Chociaż jest to obecna sytuacja, sytuacja może ulec zmianie na gorsze, gdy zostaną wdrożone oddzielne taryfy celne na chipy. W chwili obecnej produkty importowane z Chin do USA zostały objęte łączną taryfą w wysokości 104%, a Chiny ogłosiły cła odwetowe w wysokości 84% na import wszystkich produktów z USA w wysokości 84% na import wszystkich towarów z USA.