Projekt Pi NAS pokazuje, jak zbudować przystępną cenowo sieciową pamięć masową opartą na Raspberry Pi- za 35 USD
Hobbysta Michael Klements zademonstrował niedrogi sposób budowy sieciowej pamięci masowej (NAS) na bazie Raspberry Pi Zero 2 W, jednego z najtańszych komputerów jednopłytkowych (SBC) Fundacji Raspberry Pi. Chociaż projekt NAS-a sugeruje, że zawiera on dyski 2,5-calowe, Klements uciekł się do pendrive'a, który podłączył bezpośrednio do Zero 2 W. W skrócie, pozwoliło to Klementsowi na dołączenie pamięci masowej bez użycia adaptera, który mógł zwiększyć rozmiar projektu.
Prawdopodobnie Pi NAS ma wystarczająco dużo miejsca na większe opcje pamięci masowej. Na przykład po dodaniu aluminiowego radiatora i wentylatora 30 mm, aby zmaksymalizować wydajność chłodzenia przy stałym obciążeniu, pozostało mnóstwo miejsca na inne akcesoria. Nawiasem mówiąc, Klements oparł się na obudowie wydrukowanej w 3D, której pliki można pobrać za pośrednictwem strony The DIY Life. Dla przypomnienia, obudowa mierzy 100 x 65,5 x 80 mm.
Tymczasem Pi NAS opiera się na Raspberry Pi OS Lite jako systemie operacyjnym, a także Open Media Vault (OMV) do transferu danych i GUI. Warto zauważyć, że Klements osiągnął jedynie prędkość około 4,5 MB/s przy transferach większych plików, co jest znacznie niższe od tego, co osiągają inne rozwiązania NAS. Teoretycznie wolne prędkości mogą być spowodowane przez dysk USB, który może nie być w stanie utrzymać szczytowej wydajności pod stałym obciążeniem. Proszę zobaczyć artykuł o budowie Klementsa aby uzyskać więcej szczegółów i dowiedzieć się, jak samodzielnie skonfigurować Pi NAS.