Prosta, ale skuteczna terapia anoreksji zaproponowana po tym, jak badania na myszach zakończyły się sukcesem
Raport opublikowany wczoraj w Science Translational Medicine pokazuje, że myszy laboratoryjne, które zostały genetycznie zmodyfikowane w celu wydzielania ACPB, jadły więcej niż ich anorektyczne rodzeństwo z deficytem ACBP. Odkryte w 1983 roku ACBP jest białkiem, które aktywuje części mózgu bezpośrednio związane z apetytem. Wcześniejsze badania na ludziach wykazały, że pacjenci z ciężką anoreksją mają niski poziom ACBP, a po leczeniu ich dolegliwości szanse na nawrót są znacznie wyższe niż u pacjentów ze średnim poziomem ACBP.
Oprócz genetycznego modyfikowania myszy, wspomniane wyżej badanie obejmowało również codzienne wstrzykiwanie zwykłym myszom ACBP przez pewien okres czasu. W tym przypadku efekt był taki sam, a zwierzęta przybrały na wadze i wykazały zwiększony apetyt. Według psychiatry i neuronaukowca Rachel Ross, "nawet jeśli to białko nie jest lekiem na anoreksję, którego zdecydowanie potrzebujemy, to dostarcza [dowodów] na nowe ważne połączenie" między ciałem a mózgiem.
Dotykająca około 1 procent kobiet na całym świecie, anorexia nervosa to zaburzenie, które dotyka również około 0,2% mężczyzn. Ta złożona przypadłość może nawet prowadzić do śmierci w najcięższych przypadkach. Objawia się intensywnym lękiem przed przybraniem na wadze, a także zniekształconym postrzeganiem własnego ciała i przyjmowanego pokarmu, co prowadzi do bardzo restrykcyjnej i niezdrowej diety. Anoreksja często łączy się z depresją, lękiem, OCD, neurotyzmem, a nawet schizofrenią. Choć uważana za współczesną chorobę, anoreksja istnieje od wieków, jak pokazuje Joan Jacobs Brumberg w swojej książce Fasting Girls: The History of Anorexia Nervosa, w której wspomina o przypadkach z XVI wieku.