Proszę nie tylko wychwytywać CO2 - zamiast tego proszę go konwertować i wykorzystywać
Pomijając fakt, że CO2 napędza efekt cieplarniany, jest on dość toksyczny w wyższych stężeniach i niezwykle stabilny chemicznie. W końcu pozostaje na końcu ważnego procesu chemicznego: w ogniu, czy to w kominku, elektrowni czy na grillu.
Nie można go więc po prostu ponownie rozłożyć. Wymagana do tego energia mieści się w zakresie, który został wcześniej uwolniony w procesie spalania. Jest to zatem całkowicie nieefektywne.
Magazynowanie jest również trudne. CO2 musiałby być wychwytywany natychmiast po jego wytworzeniu. Ponadto trudno jest związać gaz w jednym miejscu, nie mówiąc już o przechowywaniu go przez długi czas.
Zamiast tego trzeba go jakoś zmusić do reakcji, przy jak najmniejszym nakładzie energii. Chemicy używają katalizatorów, które zmieniają czas reakcji lub niezbędną energię reakcji.
Naukowcy z MIT byli w stanie niezwykle zoptymalizować cały proces, który początkowo zamienia CO2 w tlenek węgla za pomocą nowego rodzaju elektrody. Oznacza to, że odnawialne źródła energii mogą być rzeczywiście opłacalne. Zgodnie z ich artykułem, powinien on być wystarczająco energooszczędny, a dzięki nieskomplikowanej konstrukcji można go łatwo wdrożyć na większą skalę.
Choć na pierwszy rzut oka na to nie wygląda: elektroda wykonana z włókien węglowych jest wyposażona w nici DNA. Katalizator znajduje się na końcu tych nici. W tym konkretnym przypadku są to porfiryny, barwniki chemiczne.
Mówi się, że te nici DNA są niedrogie w produkcji. Można je idealnie dostosować do odpowiednich wymagań i działają jak rzep. W ten sposób dwutlenek węgla, zwykle rozpuszczony w wodzie, może zostać przekształcony w tlenek węgla w bardzo małej przestrzeni w kontakcie z katalizatorem.
Zamienia to mniej reaktywny CO2 w surowiec chemiczny, który jest łatwy do przetworzenia. Tlenek węgla może być wykorzystywany na przykład do produkcji metanolu i etanolu. Obie substancje są potrzebne w dużych ilościach w procesach chemicznych. A w razie potrzeby można je wykorzystać do napędzania silników spalinowych, ogrzewania lub generowania energii elektrycznej.