Przełom w fuzji jądrowej: Amerykańskie laboratorium osiąga wielokrotne zapłony
Naukowcy z National Ignition Facility (NIF) w USA osiągnęli udane reakcje termojądrowe, które uwalniają więcej energii niż jest zużywane. Zapłony powtórzono kilka razy, co wskazuje na znaczący krok w kierunku rozwoju elektrowni termojądrowych. W grudniu 2022 r. naukowcy byli już w stanie wywołać zapłon, ale w najnowszych eksperymentach udało im się odtworzyć reakcje termojądrowe w ukierunkowany sposób.
Czuję się całkiem dobrze. Myślę, że wszyscy powinniśmy być dumni z tego osiągnięcia.
- Richard Town, fizyk kierujący programem naukowym laboratorium LLNL dotyczącym syntezy termojądrowej z zapłonem inercyjnym
Podczas eksperymentów wykorzystano 192 wiązki laserowe do bombardowania zamrożonego granulatu deuteru i trytu, co doprowadziło do fuzji izotopów i uwolnienia helu oraz znacznej ilości energii. Pierwotnie zaprojektowany do odtwarzania i analizowania eksplozji termojądrowych, sukces NIF w badaniach nad fuzją jądrową doprowadził do nowych inwestycji w tę technologię.
Rząd USA ogłosił niedawno finansowanie trzech nowych ośrodków badań nad fuzją laserową. Ma to na celu rozwój bardziej wydajnych systemów i procesów laserowych. National Ignition Facility (NIF) to największy ośrodek laserowy na świecie.
System może dostarczyć do 1,9 megadżula energii za pomocą 192 wiązek laserowych. Podczas eksperymentów w NIF reakcje termojądrowe generują do 4 megadżuli energii, co odpowiada energii uwalnianej podczas wybuchu 10 kilogramów trotylu. Naukowcy pracują obecnie nad poprawą wydajności systemu laserowego, co mogłoby obniżyć koszty elektrowni termojądrowych.
Podsumowując, rozwój elektrowni termojądrowych to długotrwały proces. Sukces NIF jest jednak ważnym krokiem w tym kierunku, a nowe inwestycje w fuzję laserową dają nadzieję, że elektrownie termojądrowe mogą stać się rzeczywistością w nadchodzących dziesięcioleciach. Film z Lawrence Livermore National Laboratory przedstawia dokładny obraz reakcji fuzji jądrowej.