Notebookcheck Logo

Qi2 bez magnesów: Alternatywa MagSafe powoduje zamieszanie dzięki wprowadzającemu w błąd marketingowi

Apple MagSafe stanowi podstawę dla Qi2, a zatem jest w pełni kompatybilny z nowszym standardem. (Źródło obrazu: Apple)
Apple MagSafe stanowi podstawę dla Qi2, a zatem jest w pełni kompatybilny z nowszym standardem. (Źródło obrazu: Apple)
Standard Qi2 miał otworzyć Apple MagSafe dla smartfonów, ładowarek i akcesoriów Android od zewnętrznych dostawców bez konieczności uiszczania opłat licencyjnych na rzecz Apple. Jednak nie tylko wprowadzenie na rynek trwało dłużej niż oczekiwano, ale także branding otaczający dwa elementy standardu powoduje obecnie zamieszanie w Internecie.
Smartphone

Standard Qi2 został ogłoszony na początku 2023 roku i jest technicznie niemal identyczny z Apple MagSafe (znanym z iPhone'a 15). Nie jest to bynajmniej zbieg okoliczności, ponieważ technologia stojąca za standardem została udostępniona Wireless Power Consortium przez Apple.

Ma to zalety dla wszystkich zaangażowanych stron: Akcesoria Qi2 są kompatybilne z iPhone'ami i są tańsze, ponieważ nie trzeba uiszczać żadnych opłat na rzecz Apple, podczas gdy nabywcy smartfonów Android z obsługą Qi2 mogą również korzystać z akcesoriów MagSafe. W momencie premiery Wireless Power Consortium ogłosiło, że Qi2 składa się z dwóch komponentów: Magnetic Power Profile (MPP), który umożliwia magnetyczne mocowanie akcesoriów i precyzyjne wyrównanie na ładowarce, oraz Extended Power Profile (EPP), który umożliwia bezprzewodowe ładowanie z mocą do 15 watów na ładowarkach Qi2, ale niekoniecznie wymaga magnesów.



Wytyczne dotyczące logo https://www.wirelesspowerconsortium.com/media/hrljkqoo/qi-logo-display-guidelines-latest-version.pdf wireless Power Consortium stanowią, że produkty, które nie mają magnesów, muszą być nadal sprzedawane ze starym logo Qi. Jeśli więc chcą Państwo kupić produkt Qi2 z obsługą akcesoriów magnetycznych, wystarczy poszukać logo Qi2. W praktyce nie zawsze jest to takie proste.

Poniższą tabelę można również znaleźć pod adresem na oficjalnej stronie Qiodkrytej przez dewelopera Mishaala Rahmanaco skłoniło strony internetowe takie jak Android Headlines do spekulacji, że Google Pixel 9 może jednak obsługiwać Qi2. Zgodnie z tą tabelą, logo pierwotnie przeznaczone dla Qi2 oznacza produkty, które nie obsługują magnesów, podczas gdy to samo logo otoczone kółkiem miało oznaczać Magnetic Power Profile.



Ponieważ to logo (Qi2 w kółku) było używane raczej sporadycznie w przeszłości, redaktor Notebookcheck rozmawiał z jedną z odpowiedzialnych firm na targach CES. W związku z tym jest to przestarzałe logo, które nie będzie już używane. Widać to w HMD Skyline, pierwszym smartfonie Android z obsługą Qi2, w tym Magnetic Power Profile, który jest sprzedawany z logo Qi2 bez okręgu.

Ponieważ nie można wykluczyć, że poszczególni producenci nie zastosują się do najnowszych wytycznych lub po prostu będą sprzedawać produkty Qi2 bez obsługi MPP jako kompatybilne z Qi2, zaleca się jednak sprawdzenie produktu w bazie danych Wireless Power Consortium przed jego zakupem. Znajduje się tam ponad 600 produktów Qi2, z których większość, ale nie wszystkie, obsługuje Magnetic Power Profile.


Opakowanie HMD Skyline pokazuje logo Qi2 bez ramki, zgodnie z zaleceniami WPC. (Źródło zdjęcia: Nokiamob)
Opakowanie HMD Skyline pokazuje logo Qi2 bez ramki, zgodnie z zaleceniami WPC. (Źródło zdjęcia: Nokiamob)
Please share our article, every link counts!
Mail Logo
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2024 08 > Qi2 bez magnesów: Alternatywa MagSafe powoduje zamieszanie dzięki wprowadzającemu w błąd marketingowi
Hannes Brecher, 2024-08-20 (Update: 2024-08-20)