Notebookcheck Logo

RISC-V szykuje się na centra danych: Ventana prezentuje skalowalne układy Veyron V1 z maksymalnie 128 rdzeniami

RISC-V może być teraz skalowany do zastosowań w centrach danych dzięki układom Veyron V1 firmy Ventana. (Źródło obrazu: Ventana)
RISC-V może być teraz skalowany do zastosowań w centrach danych dzięki układom Veyron V1 firmy Ventana. (Źródło obrazu: Ventana)
Ventana jako pierwsza oferuje konstrukcję układu scalonego dla centrów danych RISC-V, który posiada do 128 rdzeni taktowanych zegarem 3,6 GHz. Dzięki konstrukcji klastrowej nowe procesory Veyron V1 mogą być również skalowane pod kątem aplikacji motoryzacyjnych, 5G, AI i klienckich.
RISC-V

Jak dotąd mikroarchitektura procesora RISC-V doczekała się udanych implementacji dla desktop, mobilnych i specjalistycznych przypadkach użycia, takich jak EVs oraz moduły kosmiczne. Ventana wprowadza obecnie pierwszy na świecie procesor dla centrów danych oparty na RISC-V, który jest określany jako konkurencyjna alternatywa dla istniejących X86 rozwiązań. Nowy procesor Veyron V1 od Ventany jest produkowany w technologii 5 nm i może skalować się do 128 rdzeni, z których każdy pracuje z częstotliwością 3,6 GHz.

Ventana Micro Systems, z siedzibą w Kalifornii w USA, została założona w 2019 roku i od tego czasu skupia się na opracowywaniu procesorów RISC-V. Firma wczoraj ogłosiła chipy dla centrów danych Veyron V1 podczas RISC-V Summit, wspominając, że technologia może być równie dobrze skalowana dla motoryzacji, 5G, AI, i aplikacji klienckich

Highlights dla chipletów Veyron V1 obejmują:

  • osiem szerokich, agresywnych potoków out-of-order
  • 16 rdzeni na klaster
  • skalowalność dla wielu klastrów do 128 rdzeni
  • 48 MB współdzielonej pamięci podręcznej L3 na klaster
  • zaawansowane zabezpieczenia z łagodzeniem ataków typu side channel
  • kompleksowe funkcje RAS
  • metodologia dostrajania wydajności typu top-down
  • IP systemu IOMMU i Advanced Interrupt Architecture (AIA)
  • platforma rozwojowa i szerokie wsparcie programowe poprzez SDK już przeniesione do Veyrona

"Nasza wizja dostarczania najwyższej wydajności procesorów RISC-V pomaga ukształtować na nowo wysokowydajne otwarte architektury sprzętowe następnej generacji" - powiedział Balaji Baktha, założyciel i dyrektor generalny Ventany. "Dziś mamy znaczącą przewagę pierwszego wchodzącego, dostarczając platformę, która może pozwolić klientom na innowacje i wyróżnienie się. Rynki, które wymagają wysokiej wydajności obliczeniowej, takie jak Data Center, 5G, AI, Automotive i Client, skorzystają z naszego opartego na otwartych standardach rozwiązania chipletowego o ultra niskiej latencji, które zapewnia szybką produktywizację ze znacznym zmniejszeniem czasu i kosztów rozwoju w porównaniu do dominujących modeli IP. Silna mapa drogowa Ventany i zaangażowanie klientów stawiają firmę w doskonałej pozycji do utrzymania pozycji lidera rynku."

Oczekuje się, że Veyron V1 trafi do klientów w drugiej połowie 2023 roku, a Ventana będzie kontynuować ulepszanie i dopracowywanie tej linii w nadchodzących latach.

 

Kup Sipeed Maixduino MCU z modułem pokładowym ESP32 dla RISC-V AI + IoT na Amazon

Please share our article, every link counts!
Mail Logo
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2022 12 > RISC-V szykuje się na centra danych: Ventana prezentuje skalowalne układy Veyron V1 z maksymalnie 128 rdzeniami
Bogdan Solca, 2022-12-15 (Update: 2022-12-15)