Raporty szacują, że udział w rynku laptopów opartych na technologii Arm ma wzrosnąć w najbliższych latach, może osiągnąć 13,9% w 2023 roku
Według szacunków DigiTime opartych na skompilowanych danych z różnych źródeł, Armia Arm-w ciągu najbliższych kilku lat udział w rynku notebooków opartych na architekturze Arm ma systematycznie rosnąć. Jeszcze w 2020 roku dostawy laptopów z procesorami Arm stanowiły zaledwie 1,4% całego rynku notebooków, ale do końca 2022 roku udział ten ma wzrosnąć do 12,7%, a prognozy na 2023 rok mówią o dalszym wzroście do 13,9%. Uwzględnia to Chromebooki oraz Apple notebooki, ale wzrost ten można przypisać również znacznemu wzrostowi wydajności dla Qualcomm Windows-on-Arm w stosunkowo krótkim czasie.
Intel nadal dominuje w segmencie notebooków, jednak jego udział w rynku w ostatnich latach nadal się zmniejszał (63,9% szacowane na 2023 rok). Z drugiej strony, AMDi oczekuje się, że w 2023 roku jego udział w rynku osiągnie poziom 24%.
W czasie pandemii, kiedy rządy zainicjowały masowe zakupy dla sektora edukacyjnego, a praca zdalna była również priorytetem, Chromebooki oparte na technologii Arm odnotowały gwałtowny wzrost udziału w rynku, ale w tym roku trend ten uległ znacznemu osłabieniu wraz z ustąpieniem pandemii. Do 2023 roku rynek Chromebook odnotuje jedynie jednocyfrowy wzrost poprzez urządzenia premium dzięki sprzedaży urządzeń premium na rynku korporacyjnym.
Apple tymczasem wszystkie modele MacBooków zostały wyposażone w procesory Arm Procesory Mco dało firmie możliwość przejęcia większego udziału w rynku, który wzrósł z 0,5% w 2019 roku do 11,8% w 2022 roku. Dzięki imponującym wskaźnikom wydajności na Watt, Apple"szybko rozwijające się procesory M dowodzą, że architektura ARM może być precyzyjnie dostrojona, aby zapewnić konkurencyjną alternatywę dla rozwiązań x86 Intela i AMD.