Raspberry Pi: Nowa płytka wyposażona w układ obliczeniowy o dwóch różnych architekturach
Fundacja Raspberry Pi ogłosiła nową płytkę deweloperską, Raspberry Pi Pico 2. Podobnie jak jej poprzedniczka, nie jest to komputer jednopłytkowy z wyjściami obrazu i możliwością wyświetlania desktopowych systemów operacyjnych, a raczej alternatywa dla płytki Arduino. RP2350 wykorzystuje procesor z dwoma rdzeniami Cortex-M33 i RISC-V o częstotliwości taktowania 150 MHz. Dwie architektury procesora nie mogą być uruchamiane jednocześnie. Zamiast tego użytkownicy muszą wybrać, które rdzenie obliczeniowe są aktywne. Z drugiej strony, płyta powinna również być w stanie automatycznie rozpoznać, która architektura jest używana przez przechowywane biblioteki. Płyta posiada również 520 kilobajtów pamięci SRAM i 4 MB pamięci flash QSPI.
Płytka o wymiarach 21 x 51 milimetrów może być używana w temperaturach od -20 °C do 85 °C i może być zasilana napięciem od 1,8 V do 5,5 V. dostępnych jest 26 złączy do użytku z czujnikami i siłownikami. Komunikacja możliwa jest między innymi za pośrednictwem UART i SPI, dostępny jest również kontroler USB 1.1.
Cena Raspberry Pi Pico 2 wynosi 5 USD. Ogłoszeniu Pico 2 towarzyszyło również ogłoszenie kilku produktów opartych na RP2530 od zewnętrznych producentów, w tym 4D Systems, Adafruit, Pimoroni i Seeed. W związku z tym wkrótce powinna pojawić się duża liczba kompatybilnych produktów, takich jak zintegrowany wyświetlacz i dodatkowe opcje wejściowe.