Test Acer Aspire 5672AWLMi
Acer Aspire 5672AWLMi to w naszych oczach przedstawiciel niedrogich laptopów multimedialnych klasy średniej. Symbol “A” w oznaczeniu typu odnosi się do Core Duo T2250, którego magistrala FSB taktowana jest z częstotliwością tylko 533 zamiast zwykle spotykanych 667 MHz, natomiast sam procesor taktowany jest zegarem 1,73 a nie 1,66 Ghz.
Obudowa
Aspire 5672AWLMi prezentuje się nam w ubiorku skrojonym w niemożliwym do pomylenia z innym stylu Acera. Wszędzie plastik, umalowany na czarno bądź to w kolorze srebrnym. Mimo to jednak wszystkie bez wyjątku powierzchnie są miłe w dotyku i sprawiają wrażenie wysokiej jakości.
Jeżeli jednak przejdziemy do komentowania dokładności spasowania, to trzeba wypomnieć Tajwańczykowi, że pod naciskiem urządzenie dość mocno trzeszczy. Zjawisko to obserwaliśmy w szczególnym nasileniu w miejscach oparcia dłoni oraz na środku powierzchni za klawiaturą. Poza tym dochodzą nierówne odstępy między poszczególnymi częściami. Szczególnie odnosi się to do plastikowej listwy za klawiaturą.
Platforma robocza wykazuje umiarkowaną odporność na odkształcenia, przy czym najgorzej jest tu z obszarem stanowiącym oparcie dla dłoni. Również pokrywie ekranu zdecydowanie brak jest sztywności. Niewielkie braki w tym względzie stwierdziliśmy też w okolicy napędu DVD oraz na spodzie urządzenia.
Potrzebne złącza rozłożone są mnie więcej po równo w różnych częściach laptopa. Wszystkie gniazda audio umieszczono z przodu. Trochę nieszczęśliwie wypadła lokalizacja 4 portów USB - po dwa na lewym i prawym boku, w obu przypadkach bliżej przodu urządzenia. Może tu dochodzić do spięć na linii użytkownik myszy - kable.
Pokrywa daje się lekko rozwierać (nie potrzeba do tego krzepy Wyrwidęba), jednak trochę "fika", kiedy znajdzie się już w górze. Po zamknięciu natomiast w obrębie prawego haczyka zamka daje się stwierdzić wyraźne kolebanie się pokrywy.
Powodów do krytyki dostarcza też procedura wstępna, mająca przygotować komputer do pracy. Oprócz niezbędnej oczywiście instalacji systemu operacyjnego Windows, trzeba się bowiem pogodzić z instalacją całego zestawu narzędzi i sterowników, która zabiera dodatkowo jakieś 20 minut. Wątpliwe przy tym: niepotrzebna jest interwencja ze strony użytkownika.
Osprzęt
Klawiatura Aspire 5672A okazała się niesłychanie przyjemna w obsłudze. Objawiało się to uczuciem miękkości i lekkiej sprężystości pod piszącymi palcami. Drobne niedociągnięcie: klawiatura daje się wyraźnie wciskać do wewnątrz.
Pochwalić trzeba też układ klawiszy. Wszystkie zajmują właściwe miejsce i mają rozsądne rozmiary. Odpada więc konieczność długiego przyzwyczajania się do nowego rozwiązania.
Poza tym mamy zestaw przycisków dodatkowych: w rządku na lewo od klawiatury znalazły się te do obsługi mediów, a po prawej stronie nad klawiaturą widnieją tradycyjne przyciski poczty i przeglądarki oraz jeszcze jeden wywołujący program Acer Lauch Manager.
Touchpad reaguje właściwie i poza tym nie można o nim powiedzieć nic nadzwyczajnego. Oprócz dwóch tradycyjnych przycisków wyposażony jest on jeszcze czterokierunkowy "dżojstik" (złożony, ma się rozumieć, z przycisków, a nie jakiegoś pręta), którego obsługę trzeba wytrenować, chcąc dojść do wprawy. Obu przyciskom można zarzucić pewną nierównowagę, która oznacza, że naciśnięcie ich w dolnym zakresie nastręcza sporych trudności.
Tabliczka touchpada jest przyjemna w dotyku i pozwala na dokładne operowanie po niej palcem.
Obraz
Aspire 5672AWLMi wyposażony jest w refleksującą matrycę15,4" WXGA Acer CrystalBrite. W teście wydała nam się ona nieco prześwietlona. Maksymalna rozdzielczość robocza wynosi 1280x800 pikseli.
Pomiary wykazały przeciętny rozkład jasności 78,6% (mocny spadek przy krawędziach), oraz podobnie umiarkowaną maksymalną jasność rzędu 153,0 cd/m ². Diagram reprezentacji barw wykazuje powszechne spotykane mocne odchylenie krzywej niebieskiej, co przekłada się na obraz utrzymany w barwach ciepłych, z dominacją odcieni czerwieni.
|
rozświetlenie: 79 %
W teście zwróciły na siebie słabe kąty widzenia w zakresie pionowym, gdzie może dochodzić do upośledzających jakość obrazu rozjaśnień i zaciemnień. W zakresie poziomym natomiast kąty widzenia są przyzwoite.
W teście czytelności Pixperan, badającym podatność matrycy na efekt smużenia, Acer osiągnął poziom 6, czyli nie wyróżnił się specjalnie.
Osiągi
Analizując wyniki benchmarku PCMark można stwierdzić, że procesor T2250 Core Duo1,7 Ghz plasuje się mniej więcej pośrodku między T2300 a T2400. Inaczej sprawy się mają w benchmarku 3DMark, będącym sprawdzianem dla kart graficznych. Zestaw T2250/X1600 odstaje mocno od pary T2300/X1600.
Więcej na ten temat w naszym porównaniu mobilnych kart graficznych oraz w porównaniu mobilnych procesorów.
3DMark 06 Score Unknown Setting | 1221 pkt. | |
Pomoc |
PCMark 04 Standard | 5201 pkt. | |
Pomoc |
Wpływ na otoczenie
Ciepło
Choć postawiliśmy temu laptopowi niewygórowane wymagania (dwa testy benchmarkowe, użytkowanie pakietu Office) już po krótkim czasie nagrzewał się on szczególnie mocno na spodzie. Wierzch natomiast pozostawał w normie.
Wierzch
maksimum tam gdzie ręce: 32.7 °C
maks. w ogóle: 42.1 °C
średnia: 34.5 °C
gorący punkt: -Spód
maks. w ogóle: 48.6 °C
średnia: 37.5 °C
gorący punkt: z prawej strony na tyle (wentylator)
Hałas
Niestety nie byliśmy w stanie przeprowadzić dających się porównać pomiarów hałasu. Można jednak stwierdzić, że choć komputer nie był specjalnie obciążony pracą, rozgrzał się wyraźnie, co przełożyło się na konieczność nieustannego chodzenia wiatraka.
Wydajność akumulatora
Poniższe czasy pracy ustaliliśmy szacunkowo (ze względu na ograniczony czas samego testu), biorąc pod uwagę zmierzony pobór prądu, pojemność akumulatora oraz dotychczasowe doświadczenia z porównywalnymi urządzeniami.
Battery Eater test czytelnika - odpowiada maksymalnemu czasowi pracy
(min. jasność, bez WLAN, aktywna funkcja energooszczędności)
osiągnięty czas pracy: 2h 30min
Battery Eater test klasyczny - odpowiada minimalnemu czasowi pracy
(wszystko na maks., WLAN itd.)
osiągnięty czas pracy: 1h 15min
Prosimy wziąć pod uwagę, że są to tylko wyniki naszych obliczeń!
Pobór prądu
minimalny (wszystko wyłączone lub na minimum): 36,0 W
przy bezczynności (maks. jasność): 39,6 W
+ WLAN: 43,4 W
maksymalny (obciążenie w tym WLAN): 68,7 W
Podsumowanie
Biorąc pod uwagę, że detaliczna cena tego aparatu nie przekracza 1300 EUR, oraz mając na względzie wyniki, jakie osiągnął on w zastosowaniach użytkowych, można śmiało powiedzieć, że Acer Aspire 5672AWLMi jest niedrogi.
Jeżeli jednak przykłada się dużą wagę do wysokiej wydajności w sferze graficznej, należałoby raczej sięgnąć po Aspire 5672WLMi z procesorem T2300 lub Aspire 5652WLMi wyposażony w kartę graficzną Geforce 7600.
Mankamentami tego laptopa są pewne niedociągnięcia w zakresie wykonania, marne kąty widzenia matrycy oraz nienajlepsze radzenie sobie z wytwarzanym ciepłem.
Mocnymi stronami Aspire 5672AWLMi są czyniąca pisanie frajdą klawiatura, bogate wyposażenie w złącza, różnorodne programy narzędziowe oraz w niemniejszym stopniu również cena.
Dziękujemy firmie Metz & Partner, która była uprzejma użyczyć nam sprzęt do testu.