Notebookcheck Logo

Test Acer Aspire 7740G

Notebooki Acera nadal mają przypiętą łatkę sprzętu awaryjnego i słabej jakości, ale powoli i wytrwale producent próbuje przełamać ten stereotyp, tworząc laptopy pozbawione wad modeli sprzed kilku lat. Co prawda Aspire 7740G nie jest wolny od mankamentów, ale nie są to cechy odstraszające. Acerowi udało się po prostu stworzyć niezły laptop multimedialny z ekranem 17,3”.

Acer Aspire 7740G

Obudowa

Decydując się na osławioną stylistykę Gemstone Blue, Acer odniósł pewien sukces marketingowy kreując swoje nowe produkty jako w pełni odmienne od niechlubnych wzorców z przeszłości. Niestety, głęboko zakorzenione nawyki projektantów dały o sobie znać przy projektowaniu AS7740G. Teoretycznie wzornictwo Gemstone Blue zostało zachowane, ale nie jest to już ten sam „błękit”, co w pierwszych produktach tej serii.  

Przede wszystkim zabrakło tu elementu, który nieodzownie kojarzy się z laptopami Acera i „niebieską serią”, mianowicie Tuby (poza wyglądem zewnętrznym przełoży się to także na jakość dźwięku, ale o tym w dalszej części). Projektanci nie sprostali też wyzwaniu, jakim jest panel multimedialny. W starszych modelach panel wzbudzał większe bądź mniejsze kontrowersje, jednak był i wierni fani produktów Acera przyzwyczaili się do niego. W AS7740G z panelu zrezygnowano.

Pokrywa ekranu została wykonana z plastiku i nadano jej opływowe kształty, które są klasycznym elementem „niebiesko-kamiennej” stylistyki. Z zewnątrz klapa została pomalowana eleganckim, niebiesko granatowo-metalicznym, połyskliwym lakierem, który podkreśla przynależność do rodziny. Lakier ten ma jednak zasadniczą wadę - jest mianowicie niezwykle podatny na wszelkiego rodzaju zabrudzenia, a każde dotknięcie pokrywy ekranu zostanie utrwalone na jej powierzchni. Ramka ekranu została pokryta błyszczącą czarną farbą. Podobnie jak wieko zbiera ona ślady palców. Wyjątek stanowi niewielki pasek matowego plastiku łączący część zewnętrzną i wewnętrzną.

Przy recenzowaniu poprzednich modeli moje wątpliwości budziła wytrzymałość plastiku panelu LCD pomiędzy zawiasami. W AS7740G dzięki innemu układowi zawiasów obszar ten nigdy nie będzie tak obciążony, co należy zapisać konstrukcji na plus. Sama klapa mogłaby jednak zachowywać odrobinę większą sztywność, bo chociaż generalnie nie mam większych zastrzeżeń, to jednak przy podnoszeniu bądź opuszczaniu klapy za jeden narożnik widoczne są niewielkie ugięcia jej powierzchni.

Sztywność platformy roboczej, którą chwaliłem w recenzji poprzedniego modelu (AS7738G) została w zasadzie zachowana. Korpus nie poddaje się przeważnie nawet silniejszym naciskom. Słabszą częścią konstrukcji są jak zwykle okolice napędu optycznego. Jest to w zasadzie jedyny obszar, gdzie plastik ulega ugięciom.  

Niestety, całkiem udana - zdawałoby się - obudowa ma jedną zaskakującą cechę negatywną. Jest nią niedopasowanie podstawy do podłoża. Wyciągnięty z opakowania laptop jest po prostu krzywy! (Mam szczerą nadzieję, że jest to wyjątkowy przypadek a nie przypadłość całej serii.) Tak czy inaczej w testowanym egzemplarzu lewa przednia strona na początku odstawała o jakieś 1,5 milimetra od blatu, przez co komputer nie zachowywał należytej stabilności. Po kilku dniach spoczywania na testowym stole konstrukcja się „uleżała”. Po tym czasie podstawa notebooka zdaje się właściwie przylegać do podłoża i nie dostrzegam już tego mankamentu. Pojawił się za to inny - teraz środkowa część podstawy nie styka się z podłożem.

Na tle starszych modeli powierzchnia robocza w najnowszym dziele Acera wygląda mocno spartańsko. Brak Tuby wydłuża odległość między klawiaturą (która teraz wydaje się ustawiona zbyt blisko przedniej krawędzi) a ekranem. Obszar ten jest właściwie niezagospodarowany. Niby umieszczono tu trzy przyciski tuż za klawiaturą i dwa na maskownicy głośników, ale uważam, że tak duża wolna przestrzeń powinna być wykorzystana na jakiś porządny panel multimedialny.  

Rozmieszczenie złączy z punktu widzenia użytkownika praworęcznego oceniam jako całkiem poprawne.  
 
Z prawej strony większa część ścianki bocznej jest zajęta przez napęd optyczny a dopiero dalej znajdują się kolejne porty. Są to: mało już dziś używany port modemowy, jedno USB i przy samej tylnej krawędzi blokada Kensingtona.  
 
Przód i tył laptopa są właściwie w ogóle niewykorzystane (tył ze względu na zachodzącą klapę, a przód jest klasycznie ścięty, co utrudniałyby podpinanie urządzeń). Trzeba tu jednak wspomnieć, iż na przedniej ściance umieszczono czytnik kart.  
 
Wszystkie pozostałe gniazda zainstalowano na lewej ściance. Zaczynając od przodu, są to: trzy gniazda audio, trzy gniazda USB, HDMI, D-Sub, LAN oraz złącze zasilania. Użytkownicy starszych kamer tudzież zwolennicy wielkich przestrzeni dyskowych mogą czuć niedosyt z powodu braku FireWire, sSATA czy ExpressCard, ale brak tych złączy jest coraz częstszy w laptopach ze średniego przedziału cenowego.

front: czytnik kart
front: czytnik kart
lewy bok: 3x audio, 3x USB, HDMI, VGA/D-Sub, LAN, gniazdo zasilania
lewy bok: 3x audio, 3x USB, HDMI, VGA/D-Sub, LAN, gniazdo zasilania
prawy bok: napęd optyczny, złącze modemowe, USB, blokada Kensingtona
prawy bok: napęd optyczny, złącze modemowe, USB, blokada Kensingtona
tył: szczeliny wentylacyjne
tył: szczeliny wentylacyjne

Osprzęt

Klawiatura AS7740G jest urządzeniem podobnym do tych montowanych we wcześniejszych konstrukcjach. Cechuje się identycznym układem klawiszy wraz ze wszystkimi jego wadami i zaletami. W ramach wyliczania wad trzeba przede wszystkim wytknąć maciupkie strzałki dość dotkliwie utrudniające czerpanie radości z gier wymagających użycia klawiszy kierunkowych. Do korzystania z klawiatury nie przekonuje także rozmiar klawiszy funkcyjnych, brak profilowania klawiszy i same mocowania płytek, które wydają się nieprzyjemnie liche.  

Ponadto klawiatura nie zachowuje należytej sztywności i przykładowo w okolicach klawiszy F2, F3, 1, 2, 3, Q, W, E, R występują dość zauważalne ugięcia. Kolejnym mniej odpornym na nacisk obszarem urządzenia jest blok klawiszy numerycznych, który przejawia szczególną wrażliwość dokładnie pośrodku swojego obszaru, na klawiszu „5”.  

Aliści klawiatura AS7740G nie składa się z samych wad; wprost przeciwnie - wiele zalet sprawiło, że pomimo wyżej wspomnianych niedoskonałości pisało mi się na niej całkiem nieźle. Poza wymienionymi wyżej klawisze mają odpowiednią wielkość; te z bloku numerycznego są pełnowymiarowe, co z pewnością zostanie docenione przez użytkowników często korzystających z arkuszy kalkulacyjnych. Ponadto blok numeryczny nie został w żaden sposób zaburzony i stanowi jednolitą całość. Największy plus pozwoliłem sobie zostawić na koniec - jest nim matowa powierzchnia klawiszy, które w przeciwieństwie do tych ze starszych modeli są niemal odporne na zabrudzenia, a tym samym nie wymagają ciągłego czyszczenia.

Względem poprzedników gładzik uległ dość znaczącym przemianom na lepsze. Podobnie jak we wcześniejszych rozwiązaniach jest on wtopiony w podkładkę pod ręce. Zasadniczo zmieniła się natomiast jego powierzchnia, którą wygładzono, co przełożyło się na większy komfort użytkowania. Sterowanie przy pomocy tego urządzenia staje się prawie że przyjemne. „Prawie że”, bo choć gładzik przestał zachowywać się jak tarka, to pozostał urządzeniem nieco topornym i jego czułość wymaga jeszcze dopracowania.  

Przed płytką dotykową znajduje się gładka listwa z dwoma „przyciskami myszy”. Cechują się one minimalnym skokiem i relatywnie dużą głośnością. Po pewnym czasie można się jednak do nich przyzwyczaić i ogólnie rzecz biorąc gładzik nie wypada już tak źle, jak miało to miejsce w poprzednich modelach.  
 
Użytkownicy zewnętrznych myszek dostali możliwość wyłączenia gładzika jednym przyciskiem. Został on umieszczony na prawo od tabliczki dotykowej.

Z reguły pomijamy w recenzjach ocenę kamerki internetowej (głównie z względu na niemal identyczną jakość tych urządzeń w laptopach), ale akurat Acer jest tym producentem, którzy przywiązuje pewną wagę do tego elementu. Warto więc wspomnieć, że zainstalowane w AS7740G niewielkie oczko rejestruje czysty obraz i cechuje się szybkim (na tle konkurencyjnych rozwiązań) czasem reakcji.

klawiatura
klawiatura
touchpad
touchpad

Obraz

Acer 7740G wyposażony został w matrycę produkcji Samsunga (oznaczoną symbolem 173KT01-A01). Jest to ekran o przekątnej 17,3 cala cechujący się proporcjami 16:9 oraz rozdzielczością natywną 1600x900 pikseli. Wyświetlacz spełnia aktualne standardy – jest do bólu typowy pod względem proporcji, rozdzielczości i rodzaju powierzchni (błyszcząca).

Diody LED teoretycznie powinny zapewniać równomierne podświetlenie, ale nie jest tak do końca (pomiary wykazały duże rozbieżności z prawej strony matrycy, od 185,6 do 214,2 cd/m²). Pewien niedosyt pozostawia także głębokość czerni, która zdaje się być nieco szarawa; odczyty miernika potwierdziły to spostrzeżenie, wykazując wartość 2,79 cd/m².

196.6
cd/m²
194.5
cd/m²
185.6
cd/m²
195.8
cd/m²
201.6
cd/m²
198
cd/m²
208.1
cd/m²
221
cd/m²
214.2
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 221 cd/m² (Nits) średnia: 201.7 cd/m²
rozświetlenie: 84 %
kontrast: ∞:1 (czerń: 0 cd/m²)

Nie usatysfakcjonowały mnie również słabe kąty widzenia, które wraz z niewielkim możliwym kątem odchylenia matrycy uniemożliwiają komfortowe oglądanie filmu w gronie przyjaciół.

Osiągi

Pod względem osiągów Acer AS7740G prezentuje się bardzo dobrze jak na swój przedział cenowy. Producent wyekwipował go w dwurdzeniowy procesor Core i5-430M oraz kartę graficzną ATI Mobility Radeon HD 5650.

Centralna jednostka obliczeniowa cechuje się bazowym taktowaniem na poziomie 2,26 GHz a dzięki technologii Turbo Boost możliwe jest jego podniesienie do 2,53 GHz. Przeciętnemu użytkownikowi zainteresowanemu rozrywką brak takich „zbytków” jak Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d), Intel Trusted Execution Technology czy instrukcji AES nie zrobi większej różnicy. Natomiast wydajność porównywalna (wedle wyników 3DMarka06) z X6800 do stacjonarnych czy P9700 do komputerów przenośnych powinna dać wiele satysfakcji i zapewnić długie godziny zabawy w świecie wirtualnej rozrywki.

Karta graficzna stanowi niewątpliwie istotny element współczesnego laptopa multimedialnego. Zaimplementowany tu układ ATI MR HD 5650 jest jednym z ciekawszych, gdyż nie nadwątlając zbytnio budżetu właściciela, oferuje całkiem przyzwoitą wydajność. Wyniki testów syntetycznych nie wykazują co prawda zbyt dużego przyrostu wydajności względem cieszącej się uznaniem starszej karty HD 4650, ale układ HD 5650 wykonany został w niższym procesie technologicznym (40 nm) a także wyposażono go we wsparcie dla DX11.

3DMark 03 Standard
20931 pkt.
3DMark 05 Standard
13337 pkt.
3DMark 06 1280x768 Score
7356 pkt.
3DMark Vantage P Result
3131 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
6591
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
2781
Cinebench R10 Shading 32Bit
4870
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
7937 Points
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
3383 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
4954 Points
Pomoc
500 GB - 5400 rpm
przesył danych (minimum): 38.7 MB/s
przesył danych (maksimum): 75.6 MB/s
przesył danych (średnio): 59.1 MB/s
czas dostępu: 17.8 ms
szybkość interfejsu: 87.9 MB/s
obciążenie procesora: 1 %

Cinebench 11.5

Wydajność w grach

Avatar the game

1600x900 High bez AA i bez 3D
16/29,5/37 kl/s

Colin McRae: Dirt 2 Demo (trasa Marocco)
ustawienia (High&Ultra wszystko na maksimum) AA x8

1024x768 - min. 14 średnio 18,3 kl/s
1280x720 - min. 13 średnio 18,3 kl/s
1600x900 - min. 12,6 średnio 18,2 kl/s
*testy wykonano przy pomocy wbudowanego benchmarka

Crysis Warhead
bez AA

1280x720
standard 24/32,4/40 kl/s
gracz 12/16,6/21 kl/s
1600x900
minimum 27/44,5/56 kl/s
standard 15/24,2/33 kl/s

Demigod (mapa Katarakty)

1024x768 bez AA
niskie - 63/90,7/100 kl/s
średnie - 59/79,0/91 kl/s
wysokie - 25/29,8/32 kl/s
1600x900 bez AA
niskie - 39/77,4/94 kl/s
średnie - 37/52,0/58 kl/s
wysokie - 24/29,6/32 kl/s

Modern Warfare 2 (mapa The Pit)
ustawienia wszystko na maksimum AA x4

1024x768 - 40/59,5/100 kl/s
1280x720- 36/56,5/90 kl/s
1280x768- 35/54,1/79 kl/s
1600x900 - 30/42,2/72 kl/s

Need for Speed: Shift, Falken Tire Demo
ustawienia wszystko na maksimum AA x8

1024x768 – 22/29,3/36 kl/s
1280x768 – 22/27,2/32 kl/s
1600x900 – 18/22,7/29 kl/s

Star Wars: Force Unleashed

1600x900 - 13/25,6/30 kl/s

Wpływ na otoczenie

Hałas

Znany ze słabej kultury pracy swoich laptopów Acer postanowił przy pomocy AS7740G przełamać stereotypy i w dużej mierze mu się to udało.  
 
Bez obciążenia sprzęt ten emituje szumy o jeszcze niższym natężeniu szumów niż chwalony niedawno model R780 Samsunga. Gdyby nie często parkująca głowica dysku twardego, szum byłby właściwie niesłyszalny.  
 
Mniej ciekawie prezentuje się natomiast kultura pracy pod obciążeniem. Tutaj wartości ciśnienia akustycznego dość szybko przekraczają 38 dB i zbliżają się do 41dB.  

Napęd DVD wypada na tle konkurencji  przeciętnie. Nie jest wyjątkowo cichy, ale i nie można mu zarzucić przesadnej głośności.  

Acer dopuścił się jednak pewnego niedopatrzenia, przez które w pierwszej chwili AS7740G wydaje się głośny. Niedopatrzeniem tym jest wykorzystywanie wentylatora na maksymalnych obrotach podczas uruchomienia notebooka. W tym momencie najwyższa odnotowana wartość natężenia hałasu wyniosła 44,6 dB. Na szczęście już podczas wgrywania systemu wentylator zmniejsza prędkość obrotową.

Hałas

luz
29.9 / 30.7 / 32.5 dB
HDD
29.9 dB
DVD
38.2 / dB
obciążenie
38.4 / 40.7 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Ciepło

Temperatury obudowy podczas korzystania z bezprzewodowego Internetu bądź innych mało wymagających zadań są stosunkowo niskie –  maksima wyniosły 29,9°C z wierzchu i 30,2°C na spodzie.  

Warunki termiczne ulegają jednak poważnej zmianie pod obciążeniem – wówczas to na niewielkim obszarze obudowa rozgrzała się do 46,7°C. Z reguły jednak laptop jest chłodniejszy i przy wymagających aplikacjach ciepłota obudowy sięga 40,4°C od strony wierzchniej i 34,6°C od strony spodniej.  

Najgorętszym obszarem laptopa jest standardowo okolica przy wylocie wentylatora, gdzie umieszczono również gniazdo i przycisk zasilania (co jest troche niefortunne).

w stresie
 46.7 °C21.8 °C21.3 °C 
 36.1 °C35 °C23.4 °C 
 29.4 °C29.1 °C20.4 °C 
maks. w ogóle: 46.7 °C
średnia: 29.2 °C
20.7 °C23.7 °C34.6 °C
20.8 °C25.5 °C28 °C
20.2 °C29.5 °C27 °C
maks. w ogóle: 34.6 °C
średnia: 25.6 °C
zasilacz  49 °C | temperatura otoczenia 19 °C
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 29.2 °C / 85 F, compared to the average of 31.3 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(-) The maximum temperature on the upper side is 46.7 °C / 116 F, compared to the average of 36.9 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(+) The bottom heats up to a maximum of 34.6 °C / 94 F, compared to the average of 39.2 °C / 103 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 23.2 °C / 74 F, compared to the device average of 31.3 °C / 88 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 29.4 °C / 84.9 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.8 °C / 83.8 F (-0.6 °C / -1.1 F).

Głośniki

Pozbawiony Tuby Acer Aspire nie brzmi już tak dobrze jak dawniej. Specyfikacja techniczna na stronie producenta może wywrzeć nie lada wrażenie (że pozwolę sobie zacytować: „(…) System dźwięku dookolnego z certyfikatem Dolby wyposażony w dwa wbudowane głośniki stereofoniczne. Zoptymalizowany system dźwiękowy Dolby Home Theater trzeciej generacji wraz z technologiami Dolby Digital, Dolby Digital, Dolby Digital Live, Dolby Pro Logic IIx, Dolby Headphone, Dolby Natural Bass, Dolby Sound Space Expander, Dolby Audio Optimization, Dolby High Frequency Enhancer (…)”), ale w konfrontacji z rzeczywistością uwypukla się brak subwoofera, a i jakość głośników jest w najlepszym przypadku przeciętna. Przy niektórych tonach potrafią one zabrzęczeć, ale jak na głośniki montowane w laptopie ze średniego segmentu są całkiem znośne.

Wydajność akumulatora

Niecałe 3 pracy godziny pracy na akumulatorze (o pojemności 48 Wh) przy maksymalnym oszczędzaniu energii nie może być powodem do dumy dla projektantów Acera. Zwłaszcza na tle wcześniejszych konstrukcji, które potrafiły wytrzymać blisko godzinę dłużej. Pozostałe wyniki są jak na sprzęt klasy DTR w miarę akceptowalne. Akumulator pozwala między innymi korzystać z bezprzewodowego Internetu przez blisko dwie godziny. Bateria umożliwi obejrzenie prawie półtoragodzinnego filmu a także ponad godzinną pracę laptopa pod obciążeniem.

Wydajność akumulatora
luz
2h 40min
sieć przez WLAN
1h 50min
DVD
1h 27min
obciążenie
1h 01min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 15 / 21.8 / 28.8 W
obciążenie midlight 63.2 / 92.4 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        

Podsumowanie

Acer AS7740G został zaprojektowany z myślą o średniozamożnym kliencie wymagającym przyzwoitej wydajności i dość dużego ekranu. W zasadzie laptop ten spełnił powyższe założenia, gdyż posiada 17-calową matrycę i gwarantuje niezłą wydajność.  
 
Przed zakupem potencjalni klienci powinni jednak wziąć pod uwagę jego niedoskonałości, do których należą słabe kąty widzenia wyświetlacza, brak niektórych złączy (eSATA, ExpressCard) a także trudną do utrzymania w czystości powierzchnię obudowy.  
 
Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup omawianego notebooka, powinniśmy być zadowoleni z dobrej wydajności, niezłego rozmieszczenia portów, cichej pracy laptopa i poprawionych względem poprzedników urządzeń sterujących.

Acer Aspire 7740G
Acer Aspire 7740G

Dziękujemy za wypożyczenie egzemplarza do testu firmie X-KOM.

Please share our article, every link counts!
Acer Aspire 7740G
z bliska: Acer Aspire 7740G

Specyfikacja techniczna

Acer Aspire 7740G
Procesor
Intel Core i5-430M 2 x 2.3 - 2.5 GHz, Arrandale
Karta grafiki
ATI Mobility Radeon HD 5650 - 1024 MB VRAM, rdzeń: 550 MHz, pamięć: 800 MHz, DDR3, 8.710.3.0
Pamięć
4 GB 
, Micron DDR3-1066, 2x 2 GB
Matryca
17.30 cali 16:9, 1600 x 900 pikseli, Samsung SEC3051 / 173KT01-A01, podświetlanie diodami LED, refleksująca: tak
Chipset
Intel HM55
Dysk twardy
500 GB - 5400 rpm, 500 GB 
, 5400 obr/min, WDC WD5000BEVT-22A0RT0
Karta dźwiękowa
Realtek ALC670 @ Intel Ibex Peak PCH
Złącza
4 USB 2.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, Agere Systems HDA modem, 1 podczerwień, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, SPDIF, czytnik kart: SD/MMC/MS/MS Pro/xD
Łączność
Broadcom NetLink Gigabit Ethernet (10/100/1000MBit/s), Atheros AR928X Wireless Network Adapter (b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth jest
Napęd optyczny
HL-DT-ST DVDRAM GT30N
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 45 x 411 x 274
Akumulator
48 Wh litowo-jonowy, Sanyo 4400 mAh, 6 ogniw
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Professional 64 Bit
Camera
kamerka: jest
Inne
Zasilacz: 19 V 4,74 A, 90 W
Waga
3.2 kg, zasilacz: 0 g
Cena
3449 PLN

 

Sprzęt dostarczył

sklep komputerowy X-Kom
Acer Aspire 7740G
Acer Aspire 7740G
Acer Aspire 7740G
Acer Aspire 7740G
Acer Aspire 7740G
Acer Aspire 7740G
Acer Aspire 7740G
Acer Aspire 7740G
Acer Aspire 7740G
Acer Aspire 7740G
Acer Aspire 7740G
Acer Aspire 7740G
Acer Aspire 7740G
Acer Aspire 7740G
Acer Aspire 7740G
Acer Aspire 7740G
Acer Aspire 7740G
Acer Aspire 7740G
Acer Aspire 7740G
Acer Aspire 7740G
Acer Aspire 7740G
Acer Aspire 7740G

Autor

Niniejszą recenzję przygotował Krzysztof Osuch.

Podobne laptopy

Podobne laptopy innego producenta

Recenzja Packard Bell LJ75
Mobility Radeon HD 5650

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Sony Vaio EC3M1E/BJ
Mobility Radeon HD 5650, Core i5 460M
Recenzja Packard Bell EasyNote LM81 i LM85
Mobility Radeon HD 5650, Core i5 460M
Recenzja Acer Aspire 7540G
Mobility Radeon HD 5650, Turion II M500
Recenzja Acer Aspire 7551G
Mobility Radeon HD 5650, Phenom II X4 N930

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Sony Vaio EB3Z1E/BQ
Mobility Radeon HD 5650, Core i5 460M, 15.50", 2.526 kg
Recenzja Dell Inspiron 15R ALU
Mobility Radeon HD 5650, Core i3 370M, 15.60", 2.597 kg
Recenzja HP Pavilion dv6-3030ew
Mobility Radeon HD 5650, Core i3 350M, 15.60", 2.48 kg

Za

+ niezła wydajność
+ niezła kamerka
+ zaskakująco cicha praca bez obciążenia
+ niezłe rozmieszczenie portów
+ poprawione względem poprzedników urządzenia sterujące

Przeciw

- krzywa jednostka zasadnicza (oby był to jednostkowy feler)
- błyszcząca obudowa, na której zostają odciski palców
- brak FireWire, eSATA, ExpressCard,
- matryca o niewielkich kątach widzenia i szarej czerni
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Acer Aspire 7740G
Sylwester Cyba (Update: 2020-01-26)