Test Acer Aspire 7745G
Acer Aspire 7745G zawitał do naszego kraju w czerwcu br., z tym że oferowana była wtedy słabsza wersja z kartą ATI MR HD 5650. Niedawno pojawiła się na rynku konfiguracja z wyraźnie mocniejszym układem HD 5850. Co prawda Acer zastosował wariant GPU z wolniejszą pamięcią wideo DDR3, ale i tak notebook ten prezentuje dobre osiągi w grach.
Obudowa
Z wyglądu Aspire 7745G przypomina laptopy z serii Aspire Timeline X. Podpórka pod nadgarstki jest wykonana ze szczotkowanego aluminium. Jego matowa, srebrna powierzchnia jest relatywnie odporna na zabrudzenia. Inaczej zachowuje się czarna, połyskliwa ramka wokół klawiatury. Plastik w tym miejscu nie jest odporny na maziaje i niemal magicznie zbiera odciski palców. Niepomyślną wiadomością jest to, że zamiast wieka o chropowatej fakturze znanej z mniejszej serii 5551G w Aspire 7745G Acer wybrał dekiel z tworzywa pomalowanego na wysoki połysk (i z wzorem w linie), a na lakierze tym również zostają nieestetyczne ślady.
Aspire 7745G nie wypadł dobrze w testach na solidność. Obszar przylegający do napędu optycznego uginał się wyraźnie, nawet od lekkiego nacisku. Gorzej było z okolicami zawiasów i plecami ekranu, które uginały się i wykrzywiały w stopniu wręcz alarmującym.
Nie ma natomiast powodów do krytyki wykończenia, gdyż w testowanym egzemplarzu nie występowały ostre krawędzie, ani niedokładnie spasowane elementy.
Acer Aspire 7745G waży 3,19 kg, czyli na miarę współczesnego laptopa z ekranem 17,3”.
Jeżeli chodzi o złącza, obyło się bez miłej niespodzianki – jak zwykle Acer funduje użytkownikowi dość ubogie wyposażenie. Oznacza to, że nie posiada gniazda ExpressCards, portu eSATA lub USB 3.0. W dużym notebooku o wszechstronnym przeznaczeniu to znaczące niedopatrzenie. Cztery gniazda USB 2.0 nie są optymalnie rozmieszczone. Pozytywne jest, że wbudowano trzy gniazda audio.
Osprzęt
Klawiatura Aspire 7745G nie udała się Acerowi. Po pierwsze, ugina się mocno w prawej części. Po drugie, niewyraźna odpowiedź i gąbczasty skok pozostawiają sporo do życzenia. Krytyczną ocenę klawiatury łagodzą nieco przyjemny klik oraz zadowalające rozmiary klawiszy. Tylko strzałki wyszły producentowi zbyt małe. Do standardowego układu klawiszy nie ma się gdzie przyczepić.
Z kolei gładzik wypadł w oczach recenzenta nader korzystnie. Przyjemna w dotyku powierzchnia płytki ma znakomite właściwości ślizgowe. Zadowalające wymiary, dobrze rozwiązana funkcja przewijania i świetna precyzja czynią pracę z tym przyrządem bardzo łatwą. Niewielkie zagłębienie, w jakim znajduje się tabliczka, ułatwia orientację przestrzenną. Nie zapomniano o opcji włączenia gładzika. Przyciski zastępujące te w myszy zostały złączone w jedną belkę i sprawdzają się znakomicie, zarówno jeśli chodzi o stawiany opór, jak i odgłos przy naciskaniu.
Obraz
Matryca o przekątnej 17,3" (43,94 cm) miała w testowanym modelu rozdzielczość 1600x900 pikseli. Oferuje ona odpowiedni obszar roboczy, umożliwiający pracę w dwóch oknach otworzonych jednocześnie obok siebie. Co prawda koneserzy życzący sobie jak najlepszej jakości obrazu w filmach woleliby wyższą rozdzielczość 1920x1080 (Full HD), karta ATI nie podołałaby jej w nowszych grach, co wiązałoby się z koniecznością interpolacji i pogorszenia jakości obrazu.
Wyświetlacz Aspire 7745G wypadł w pomiarach kontrolnych dość blado. Objawiła się przede wszystkim nazbyt jasna (co jest standardem w tańszych laptopach) czerń (1,04 cd/m²). Chcąc ją opisać, trzeba zresztą mówić o barwie zbliżonej do szarości, która jest widoczna zamiast autentycznej czerni w ciemnych scenach. Kontrast na poziomie 196:1 jest taki sobie, chociaż laptopy legitymujące się wyraźnie większym są w mniejszości. Poza tym błyszcząca powłoka matrycy jest w stanie zatuszować ten niedostatek, gdyż dzięki niej kolory wydają się stosunkowo żywe.
|
rozświetlenie: 79 %
kontrast: 196:1 (czerń: 1.04 cd/m²)
Jasność obrazu przy maksymalnym rozświetleniu wynosi w najciemniejszym miejscu (górny prawy narożnik) 161 cd/m², w najjaśniejszym zaś (środek) - 204 cd/m². W subiektywnym odczuciu nie zauważa się jednak różnicy, a obraz wydaje się odpowiednio jasny.
Ze względu na błyszczącą powierzchnię na ekranie pojawiają się silne refleksy. Nawet podczas pracy w pomieszczeniu, kiedy laptop stoi naprzeciwko lub pod oknem czy lampą, odbicia mogą rozpraszać uwagę użytkownika.
Najpoważniejszy mankament matrycy Aspire 7745G to wąskie kąty widzenia. Podczas gdy w zakresie poziomym obraz zachowuje jako tako jakość, w pionie nawet drobne odchylenia od idealnej pozycji powodują pogorszenie jasności i przekłamania kolorów. Niezależnie od tego zresztą, jak się usadowimy przed komputerem, przynajmniej połowa ekranu jest naznaczona brzydkim, szarym odcieniem.
Osiągi
W testowanym modelu zastosowano procesor Core i5-430M Intela. Ta dwurdzeniowa jednostka jest zasadniczo taktowana z częstotliwością 2,26 GHz, ale za sprawą Turbo Boost jest ona podnoszona do 2,53 GHz. Core i5-430M ma też Hyper-Threading, co oznacza w tym przypadku możliwość przetwarzania czterowątkowego. To ostatnie nie przydaje się generalnie w grach, ale odpowiednio zoptymalizowane aplikacje mogą czerpać z niego dużą korzyść.
W testach Cinebench R10 (wersja 64-bitowa) uzyskano dobre wyniki. W teście Single CPU Renering było to 3396 pkt., czyli niewiele mniej niż rezultat czterordzeniowego i7-720QM (około 3700 pkt.) i o 20% gorzej od dwurdzeniowego i7-620M (około 4260 pkt.). W teście Multi CPU i5-430M z 7881 pkt. okazał się wyraźnie słabszy od obu ww. procesorów i7 (o 20% od 720QM i o 13% od 620M).
W omawianym modelu Acer zastosował kartę graficzną z wyższej półki, mianowicie ATI Mobility Radeon HD 5850 z obsługą DirectX 11. Podobnie jak najmocniejszy przeznaczony do laptopów Radeon HD 5870, układ ten może się pochwalić niesamowitą jak na komputer przenośny liczbą 800 procesorów strumieniowych.
Trzeba też odnotować wysokie taktowanie rdzenia (625 MHz). Tyle tylko, że Acer tradycyjnie – jak we wszystkich swoich notebookach – użył wariantu z pamięcią własną DDR3 a nie szybszą GDDR5 (taktowanie wynosi więc 800 a nie 1000 MHz). Ograniczenie to nie byłoby tak dotkliwe gdyby nie zastosowanie 128-bitowej magistrali pamięci. Takie połączenie skutkuje często objawianiem się wąskiego gardła, które oznacza problemy z wydajnością w wysokich rozdzielczościach.
Acer zasługuje natomiast na pochwałę za zaoferowanie opcji przełączania grafiki między niezależną kartą ATI i zintegrowanym układem Intela. Rozwiązanie to jest bardzo przydatne, gdyż użytkownik może zdecydować czy woli korzystać z maksymalnej wydajności czy raczej oszczędzać energię. Procedura zmiany układu nie jest skomplikowana (sprowadza się do kliknięcia ppm na pulpicie, wejścia do zakładki Przełączanie grafiki oraz wyboru odpowiedniej opcji) i zabiera kilka sekund. Testowany egzemplarz wykazywał skłonność do samowolnego zmieniania karty i to mimo wyłączenia PowerSmart Manager.
W 3DMarku06 MR HD 5850 z Acera 7745G uzyskał tylko 7885 pkt., podczas gdy MR HD 5870 - około 12500 pkt. W bardziej wymiernym dla współczesnych gier teście 3DMark Vantage HD 5850 osiągnął 4963 pkt., czyli o około połowę więcej niż MR HD 5650 i o ponad jedną trzecią mniej od MR HD 5870 (7860 pkt.).
Aspire 7745G pomieści dwa dyski. Testowany egzemplarz posiadał na wyposażeniu jeden dysk twardy Western Digital o pojemności 500 GB i prędkości 5400 obr/min. Cechuje się on takim sobie transferem (54,8 MB/s, podczas gdy zasługujące na miano dobrych osiągają ponad 60 MB/s).
3DMark 03 Standard | 24488 pkt. | |
3DMark 05 Standard | 14501 pkt. | |
3DMark 06 Standard Score | 7885 pkt. | |
3DMark Vantage P Result | 4963 pkt. | |
Pomoc |
PCMark Vantage Result | 5568 pkt. | |
Pomoc |
Wydajność w grach
Wszystkie testy przeprowadzono w natywnej rozdzielczości 1600x900.
Call of Duty: Modern Warfare 2
Można grać na bardzo wysokich ustawieniach (all on) AAx4, przy czym w teście uzyskano średnio 39,6 kl/s. Poza wyjątkowo wymagającymi scenami (gdzie np. powstaje dużo dymu), akcja była stale płynna.
Battlefield: Bad Company 2
Po ustawieniu wysokich detali, AAx2 i AFx4 nie uzyskuje się płynności (średnio 32,3 kl/s). Bez AA i z AF ograniczonym do x2 jest lepiej, a średnia prędkość wyświetlania wzrasta do 41,3 kl/s.
Risen
Na wysokich detalach, z AFx4 MR HD 5850 z Acera generował średnio 28,1 kl/s. Do komfortowej rozgrywki potrzeba przynajmniej około 30 kl/s.
Anno 1404
Co prawda ta gra zyskuje, gdy karta grafiki jest zestawiona z procesorem czterordzeniowym, testowany Aspire 7745G z dwurdzeniowym Core i5 dawał radę na bardzo wysokich ustawieniach grafiki i AFx4 (37,4 kl/s). Chociaż prędkość wyświetlania była różna w zależności od poziomu zbliżenia, gra nigdy nie stawała się niepłynna.
Need for Speed: Shift
Przy ustawionych wysokich detalach i AAx4 uzyskano 31,5 kl/s, co wystarcza na styk do komfortowej gry.
Metro 2033
Nie ma sensu próbować ustawiać na tym Acerze wysokich detali i DirectX 11, gdyż gra przycina już bardzo mocno (osiągając średnio 19,3 kl/s) z DirectX 10 i na wysokich ustawieniach (AAA, AFx4). Na DirectX 9 i średnich ustawieniach wygląda to dużo lepiej (32 kl/s), ale prędkość odświeżania i tak spada raz po raz poniżej krytycznej granicy 25 kl/s poza pomieszczeniami.
Colin McRae: DiRT 2
Kiedy włączy się efekty DirectX 11, MR HD 5850 wymięka cokolwiek na wysokich detalach i z AAx4. Średnio 22,1 kl/s nie pozwala na komfortową grę. Na wysokich detalach i z AAx2 wrażenia są akceptowalne przy 29,8 kl/s.
Crysis
Na bardzo wysokich ustawieniach Crysis przycina. Wyniki na poziomie 20,8 kl/s w benchmarku CPU i 24,8 kl/s w benchmarku GPU mówią wszystko. Na średnich detalach jest już spoko, a wyniki w testach referencyjnych wynoszą odpowiednio 42,5 i 48,1 kl/s. Mieszanka ustawień średnich i wysokich powinna zatem zapewnić płynną grę.
Wnioski z testów gier
Na podstawie testów można dojść do wniosku, że im wyższa rozdzielczość i ustawienia grafiki, tym większe wyzwanie staje przed kartą Mobility Radeon HD 5850 z pamięcią własną DDR3. Natywna rozdzielczość 1600x900 pikseli to maksimum, na którym można próbować gry. Większość najnowszych tytułów chodzi w niej płynnie na wysokich, a w niektórych przypadkach i na bardzo wysokich ustawieniach. Jedynie uruchamiając najbardziej wymagające tytuły (jak Crysis lub Metro 2033), należy się liczyć z koniecznością ograniczenia ustawień grafiki do średnich.
Wpływ na otoczenie
Hałas
Aspire 7745G wypada całkiem nieźle, jeśli chodzi o emisję hałasu. Bez obciążenia słychać tylko delikatny szmer wyrażający się wartością 32,4 dB. Nie występują częste i nieprzyjemne zmiany prędkości pracy wentylatora, które zdarzają się w innych laptopach.
Kiedy dają o sobie znać głowice dysku twardego, natężenie wydawanych przez laptop odgłosów wynosi 33,7 dB. Napęd optyczny jest na tyle cichy przy odtwarzaniu płyt (35,6 dB), że niełatwo się zorientować, że film już ruszył, jeśli nie patrzy się na ekran.
Poziom hałasu wzrasta wyraźnie dopiero pod obciążeniem. Wentylator staje się wtedy bardziej słyszalny (37-40,2 dB), ale jego szum nie drażni.
Niestety kultura pracy Aspire 7745G nie jest bez skazy. Dołączony w komplecie zasilacz po jakimś czasie użytkowania zaczął wydawać uciążliwe dźwięki wysokiej częstotliwości.
Hałas
luz |
| 32.4 / 32.4 / 32.4 dB |
HDD |
| 33.7 dB |
DVD |
| 35.6 / dB |
obciążenie |
| 37 / 40.2 dB |
| ||
30 dB cichy 40 dB(A) słyszalny 50 dB(A) irytujący |
||
min: , med: , max: (odległość 15 cm) |
Ciepło
Aspire 7745G wypadł pozytywnie również w dziedzinie emisji ciepła. Tak niskie temperatury, jakie odnotowano, są wręcz rzadkością w laptopach do gier. Podczas gdy w konkurencyjnych modelach (np. MSI GX640) niczym dziwnym nie są temperatury podzespołów zbliżone czy przekraczające 100°C, w Acerze CPU osiągnął maksymalnie 68°C a GPU 71°C w ciągu kilku godzin testów z pełnym obciążeniem (FurMark i Prime95). W stanie spoczynku karta graficzna ma około 40°C, a procesor - około 28°C.
Temperatury obudowy podczas pracy bez obciążenia były bardzo umiarkowane i nie przekraczały 30°C na spodzie i na wierzchu platformy roboczej. Górna powierzchnia robocza rozgrzewa się jednak pod obciążeniem dość znacząco. Klawiatura osiągnęła w niektórych punktach temperaturę ponad 40°C, natomiast w miejscach podparcia nadgarstków obudowa rozgrzała się do 35°C. Bardziej wrażliwe osoby mogą odczuwać dyskomfort po pewnym czasie używania ostro katowanego laptopa (kiedy aktywna jest karta ATI).
(±) The maximum temperature on the upper side is 40.5 °C / 105 F, compared to the average of 36.9 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(+) The bottom heats up to a maximum of 36.8 °C / 98 F, compared to the average of 39.2 °C / 103 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 27 °C / 81 F, compared to the device average of 31.3 °C / 88 F.
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (35.4 °C / 95.7 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.8 °C / 83.8 F (-6.6 °C / -11.9 F).
Głośniki
Większy od omawianego modelu Aspire 8943G robi dobre wrażenie w tym aspekcie dzięki wbudowanemu systemowi 5.1. Aspire 7745G posiada natomiast tylko przyzwoite głośniki stereo wzbogacone względem serii TimelineX o mały subwoofer na spodzie obudowy. Ten system 2.1 wypada porównywalnie do podobnych laptopów (czyli tak sobie). Oznacza to występowanie typowych dla współczesnych laptopów cech: zakres basów jest ograniczony, wszystkie tony brzmią nieco metalicznie, wokale są dość płytkie i przygłuszone, a kiedy zbyt mocno podkręci się regulator, pojawiają się irytujące pobrzęki. Warto wyłączyć opcję Surround w ustawieniach głośników w sekcji Dolby, gdyż naszym zdaniem czyni ona dźwięk gorszym, zamiast go poprawiać.
Wydajność akumulatora
Testowany egzemplarz był wyposażony w potężny akumulator 9-komorowy o pojemności 99 Wh. Po zamontowaniu baterii w obudowie notebook zostaje podniesiony z tyłu na wysokość około 1,5 cm, dzięki czemu z jednej strony poprawia się cyrkulacja powietrza, wpływając dodatnio na chłodzenie, oraz poprawia się ergonomia pulpitu roboczego (przez pochylenie klawiatury).
Za sprawą możliwości doboru układu graficznego czasy pracy przy użyciu tego akumulatora robią wrażenie.
Zasilany z baterii Aspire 7745G działał maksymalnie przez ponad 11 h (przy minimalnej jasności obrazu i ustawionej opcji maksymalnego oszczędzania energii).
Przy maksymalnej jasności obrazu, zrównoważonym planie zasilania i korzystaniu z internetu przy pomocy połączenia WLAN czas mijający do wyczerpania akumulatora jest dużo krótszy – wynosi prawie 6 h. Odtwarzanie filmu z płyty Blu-ray było możliwe przez około 3 h.
wyłączony / stan wstrzymania | 0 / 0.3 W |
luz | 12.8 / 16.8 / 18.1 W |
obciążenie |
57.8 / 84.6 W |
Legenda:
min: ,
med: ,
max: |
Podsumowanie
Acer 7745G z ATI MR HD 5850 DDR3 nie może być określony mianem wydajnego komputera do gier, ani uchodzić za klasyczny DTR. Jako notebook multimedialny wypada za to całkiem dobrze.
Wyposażenie w złącza pozostawia, jak przystało na Acera, sporo do życzenia. Karta grafiki ATI jest wyraźnie lepsza w grach od układów spotykanych w modelach kosztujących do 3500 zł, ale dużo ustępuje chipom posiadającym pamięć własną GDDR5. Przyjemnym bonusem, choć o mniejszym znaczeniu w przypadku mało mobilnego laptopa z ekranem 17”, jest możliwość przełączania na oszczędny układ GMA zintegrowany z procesorem oraz (w testowanym egzemplarzu) akumulator o wyjątkowo dużej pojemności, który na upartego pozwoli korzystać z laptopa przez 10 h.
Minusy to m.in. niedopracowana klawiatura, wyginająca się, mało solidna pokrywa ekranu i błyszcząca powierzchnia wieka. Najwięcej zastrzeżeń można mieć do matrycy, która jest co najwyżej przeciętna (ze względu na ograniczone kąty widzenia i marnej jakości czerń).
Podsumowując recenzję jednym zdaniem: jeśli nabywca jest w stanie pogodzić się z nieszczególnym wyświetlaczem, Acer Aspire 7745G to generalnie udany laptop uniwersalny w uczciwej cenie.