Notebookcheck Logo

Test Acer Aspire 7750G

Acer Aspire 7750G

Acer Aspire 7750G to kolejna nowość z procesorem Sandy Bridge. Notebook ten wypadł w testach całkiem dobrze, choć zawdzięcza to głównie czterordzeniowemu procesorowi Core i7-2630QM. Karta graficzna Radeon HD 6850M nie jest bowiem tak wydajna, jak wskazywałaby nazwa - jej osiągi są ograniczone wskutek zastosowania wolnej pamięci GDDR3. Mocną stroną tego notebooka są czasy pracy na akumulatorze, które byłyby jeszcze dłuższe, gdyby istniała możliwość przełączania grafiki na układ zintegrowany.

Obudowa

wieko
wieko
spód
spód

Acer 7750G jest notebookiem mało wyszukanym; przynajmniej od strony wizualnej. Gdyby nie jego mocna konfiguracja, mało kto odróżniłby go od przeciętnych, monotonnych kolorystycznie notebooków biurowych z ekranem 17”. Stosunkowo cienka obudowa została wykończona wypukłym wzorem, który znajdziemy na obszarze pulpitu roboczego oraz na wieku. Powierzchnie te nie tylko zapewniają pewny chwyt, ale i całkowicie rozwiązują problem zbierania odcisków oraz pojawiania się rys.

Obudowę można w zasadzie uznać za wystarczająco sztywną, choć nie do końca. To, co może się nie podobać, to uginanie się jej części nad, a także pod napędem Blu-ray. Całość można też wygiąć, trzymając obudowę przy pomocy obu rąk. Podkładka pod ręce ugina się natomiast w niewielkim stopniu jedynie po prawej stronie, tam gdzie widnieje naklejka konfiguracyjna.

cztery gniazda RAM (w tym dwa wolne)
cztery gniazda RAM (w tym dwa wolne)

Elastyczną można też określić pokrywę ekranu, która wygina się o kilka stopni, ale nie więcej. Nacisk na powierzchnię wieka powoduje (nawet przy użyciu niewielkiej siły) wyraźne odkształcanie się tego elementu oraz zaburzenia obrazu na matrycy. Zawiasy nie zostały osadzone zbyt pewnie, przez co ekran kiwa się dość często po korekcie ustawienia. Można się obawiam, że po pewnym czasie intensywnego użytkowania zawiasy wyrobią się i przestaną odpowiednio trzymać ekran. Maksymalny kąt otwarcia pokrywy jest dostatecznie szeroki; wynosi 140°.

Kilka słów na temat opcji rozbudowy. W komputerze znajdują się cztery gniazda przeznaczone do instalacji modułów DDR3, z czego dwa pozostawały wolne. Zważywszy na fakt, iż kontroler pamięci w procesorze Core i7-2630QM może obsłużyć teoretycznie do 8 GB pamięci RAM (DDR-1066/1333), wystarczy zakupić dwa niedrogie moduły 2 GB, aby w prosty sposób rozszerzyć zasób pamięci do jego maksymalnej wielkości.

Aspire 7750G został wyposażony w trzy porty USB, z czego jeden (po prawej stronie) obsługuje standard USB 3.0 (Renesas Electronics). W omawianym modelu Acera nie zainstalowano portu eSATA, ani też gniazda ExpressCard. Rozmieszczenie interfejsów może komplikować życie zarówno leworęcznym, jak i praworęcznym użytkownikom korzystających na co dzień z myszki. Przeniesienie niektórych z nich na tył obudowy z pewnością ograniczyłoby plątaninę kabli, której w tym przypadku ciężko jednak jest uniknąć. Porty USB zostały rozplanowane bowiem w taki sposób, że wszystkie – poza pendrive'ami - peryferia wprowadzają na biurku zamęt.


z przodu brak złączy
z przodu brak złączy
lewy bok: gniazdo blokady Kensingtona, VGA, HDMI, USB 2.0, wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe
lewy bok: gniazdo blokady Kensingtona, VGA, HDMI, USB 2.0, wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe
z tyłu brak złączy
z tyłu brak złączy
prawy bok: USB 2.0, USB 3.0, napęd optyczny, LAN, gniazdo zasilania
prawy bok: USB 2.0, USB 3.0, napęd optyczny, LAN, gniazdo zasilania

Osprzęt

Pracę klawiszy charakteryzuje wyraźnie określony opór, ale i jednocześnie miękki stop. Spowodowane to jest giętką powierzchnią tacki klawiatury, która ugina się już przy lżejszym naciśnięciu. Krótki skok wcale nie pomaga, w rezultacie czego w ogólnej ocenie pisanie nie należy do najprzyjemniejszych.

Osobny blok numeryczny jest natomiast sporym udogodnieniem przy wprowadzaniu danych liczbowych. Należy docenić fakt, iż jest on pełnowymiarowy i zawiera komplet klawiszy, które w dodatku zachowały oryginalną wielkość. Inaczej jest z klawiszami strzałek. Ponieważ nie mogły one zachodzić w miejsce podparcia dłoni, zmniejszono je do połowy rozmiaru klawiszy numerycznych. Drobne przerwy pomiędzy płytkami zapewniają z kolei należytą celność podczas używania klawiatury.

Zastosowany gładzik to urządzenie marki Synaptics (v7.5) obsługujące dotyk wielopunktowy. Mała powierzchnia płytki dotykowej nie przeszkadza w szybkim przemieszczaniu palca po gładkiej powierzchni. Tabliczka jest tak samo czuła na całym obszarze. Operacje wykonywane przy użyciu dwóch palców działają precyzyjnie i bez opóźnień. Klawisze myszy pracują stosunkowo cicho i oferują średni skok. Zbyt krótki stop rzutuje jednak negatywnie na odpowiedź i kontrola użytkownika nad przyciskami nie jest tym samym zadowalająca.

Płytka dotykowa została wyposażona w obszary do przewijania treści zarówno w pionie, jak i w linii poziomej. Wypukła linia ze strzałkami pomaga wyczuć jedynie ten pierwszy. Wyłączyć można natomiast oba z nich (np. w celu zwiększenia obszaru roboczego gładzika).

klawiatura
klawiatura
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

Natywna rozdzielczość zamontowanej w Aspire 7750G matrycy AUO (B173RW01 v3) to 1600x900 pikseli (HD+). Choć jest ona stosunkowo duża, a uzyskiwany poziom jasności równie dogodny, zastosowany ekran o przekątnej 17,3” nie wyróżnia się tak naprawdę niczym szczególnym.

Jednym z minusów testowanego wyświetlacza jest niski kontrast o wartości 197:1. Wrażenia optyczne poprawia jednak błyszcząca powierzchnia ekranu, dzięki której kolory wydają się być bardziej soczyste. Podczas oglądania zdjęć, filmów czy też w grach faktycznie wypadają one wcale nie najgorzej. Pomimo tego ekran nie nadaje się do profesjonalnej obróbki grafiki z uwagi na mocno ograniczone spektrum odwzorowywanych kolorów, któremu brakuje nawet do palety sRGB.

Acer Aspire 7750G a przestrzeń Adobe RGB (siatka)
Aspire 7750G a Adobe RGB
Acer Aspire 7750G a przestrzeń sRGB (siatka)
Aspire 7750G a sRGB
Acer Aspire 7750G a Vaio Z13 Full HD (siatka)
Aspire 7750G a Vaio Z13 FHD
222
cd/m²
216
cd/m²
212
cd/m²
214
cd/m²
215
cd/m²
211
cd/m²
219
cd/m²
220
cd/m²
213
cd/m²
podświetlenie ekranu
AUO B173RW01 V3 tested with Gossen Mavo-Monitor
maksimum: 222 cd/m² (Nits) średnia: 215.8 cd/m²
rozświetlenie: 95 %
na akumulatorze: 215 cd/m²
kontrast: 197:1 (czerń: 1.09 cd/m²)58.4% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
84.3% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
56.4% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)

Przeprowadzone pomiary jasności mieszczą się w graniach normy. Uzyskana średnia maksymalnej luminacji wyniosła 216 cd/m², przy czym jej najwyższa wartość osiągnęła 222 cd/m². Ekran jest podświetlany bardzo równomierne (95%). Oznacza to, iż w momencie wyświetlania jednolitego kolorystycznie obrazu, nie będą na nim widoczne żadne jaśniejsze czy ciemniejsze obszary. O ile dla pomieszczeń zamkniętych rzadko kiedy potrzeba ekranu świecącego mocniej niż 150 cd/m², większa jasność może się okazać przydatna podczas pracy na dworze, a w dodatku na słońcu.

Dodatkowe kandele w przypadku testowanego Acera okazały się niestety mało pomocne w walce z refleksami. Chcąc np. pograć na świeżym powietrzu, należy najpierw poszukać jakiegoś zacienionego miejsca. Dla informacji czytelnika - załączone zdjęcia wykonane zostały przy zachmurzeniu. Ponieważ Aspire 7750G nie redukuje jednak poziomu jasności na zasilaniu bateryjnym, używanie go na dworze jest w ostateczności jako tako sensowne. Natężenie światła odgrywa tu kluczową rolę pod względem występowania uporczywych refleksów.

widok z boku, zachmurzenie
widok z boku, zachmurzenie
widok od frontu, zachmurzenie
widok od frontu, zachmurzenie
widok z boku, zachmurzenie
widok z boku, zachmurzenie

Zakres kątów widzenia w płaszczyźnie poziomej wynosi  100°. Po przekroczeniu tej granicy pojawiają się pierwsze zmiany kolorów. Obraz nie traci jednak na jasności, dzięki czemu tekst pozostaje całkowicie czytelny do odchylenia o 70°. W pionie kolory wyświetlane są poprawnie jedynie do odchylenia do 10°, po czym ulegają inwersji, której w dodatku towarzyszy efekt prześwietlania obrazu. Testy praktyczne wykazały, iż najwięcej problemów będą mieli użytkownicy obserwujący ekran po skosie. Wspólne oglądanie zdjęć lub filmów będzie więc dla nich pewnym problemem.

kąty widzenia

Osiągi

Cinebench R11.5 (aplikacja 64-bitowa)
Cinebench R11.5
HWiNFO32 (taktowanie w spoczynku, plan wysoka wydajność)
HWiNFO32

Podobnie jak poprzedzające serię Sandy Bridge procesory Arrandale, również i jednostka Core i7-2630QM wykorzystuje technologię Turbo Boost. Dzięki niej częstotliwość taktowania tego CPU może być zwiększana ze standardowych 2,0 GHz do 2,9 GHz. Choć sama zasada działania nie jest niczym nowym, to w przypadku omawianej jednostki oraz pozostałych procesorów Sandy Bridge mamy do czynienia z drugą generacją tej technologii (Turbo Boost 2.0).

Nowe rozwiązanie pozwala na lepsze wykorzystanie wydajnego układu chłodzenia. Mowa tutaj o dynamicznym zasięgu częstotliwości w trybie Turbo, dzięki któremu maksymalne taktowanie CPU może teraz wynieść więcej niż standard. Wszystko uzależnione jest jednak od dopuszczalnej temperatury maksymalnej, która może zostać osiągnięta podczas automatycznego podkręcania częstotliwości procesora. Dodatkowa wydajność spada więc wraz z rosnącym poziomem ciepła, ale jedynie w przedziale wykraczającym poza standardowe taktowanie Turbo. To z kolei pozostaje osiągalne niezależnie od temperatury.

Po pewnym czasie pracy w spoczynku możliwe jest zatem krótkotrwałe, ale jednocześnie bardzo wysokie podkręcenie procesora, które finalnie może dojść do 2,6 GHz (obciążenie 4 rdzeni), 2,8 GHz (2 rdzenie) albo i 2,9 GHz (1 rdzeń). Jest to zatem rozwiązanie, na którym najbardziej korzystają aplikacje na krótko obciążające procesor w stopniu maksymalnym. Bardziej szczegółowe informacje zostały zamieszczone w teście czterordzeniowych procesorów Intel Sandy Bridge.

Procesor został również wyposażony w obsługę technologii Hyper-Threading, która pozwala na wykorzystanie dodatkowych rdzeni logicznych. Jest to szczególnie przydatne podczas pracy z wieloma aplikacjami, które będą mogły korzystać z 8 wątków w tym samym czasie. W uzyskaniu wysokiej wydajności pomaga też 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. TDP jest typowe dla procesorów czterordzeniowych – wynosi 45 W.

W porównaniu do pozbawionych rdzenia graficznego czterordzeniowych procesorów Clarksfield, zintegrowany układ graficzny HD 3000 (taktowanie rdzenia 650-1100 MHz) przemawia na korzyść jednostki Sandy Bridge. W omawianym notebooku jest on jednak niedostępny, a za wszystkie operacje graficzne odpowiada włączona na stałe zewnętrzna karta AMD Radeon HD 6850M.

Core i7-2630QM wypadł w teście wPrime zgodnie z oczekiwaniami, a więc lepiej niż procesory 720QM (483 s) oraz 740QM (427 s). Wyznacznikiem lepszej wydajności jest tutaj jak najniższy wynik, więc 318 s, w jakie wykonał test 2630QM to rezultat o 25% od osiągnięcia procesora 740QM.

W teście Cinebench R11.5 (renderowanie wielowątkowe, aplikacja 64-bitowa) recenzowany notebook uzyskał 5,0 pkt. Jest to zdecydowanie więcej niż 3,4 pkt. uzyskane przez laptop MSI GX660R z procesorem 740QM. Lepszy rezultat (5,7 pkt.) osiągnięto na notebooku Clevo P150HMwyposażonym w procesor i7-2820QM.

Pod kątem zaawansowanego renderowania grafiki i konwersji filmów wydajność systemu przedstawia się więc dokładnie tak, jak chcieliby tego najbardziej wymagający użytkownicy. Użycie procesora Core i7-2630QM podczas wykonywania prostych operacji (internet, komunikator, edytor tekstu, odtwarzanie audio, itp.) i przy ustawionym planie oszczędzania energii pozostaje zaś znikome.

Aspire 7750G jest generalnie bardzo szybkim komputerem. Potwierdził to test PCMark Vantage, który zmierzył ogólną wydajność całego systemu (CPU, GPU, RAM, HDD). Omawianemu Acerowi udało się wygenerować wynik na nadzwyczajnym poziomie 7402 pkt. Stawia go to na równi z przeznaczonym dla graczy Clevo W870CU (i7-920XM, GF GTX 280M) czy stacją roboczą w postaci HP EliteBooka 8740w (i7-820QM, Quadro FX 2800M).

CPU-Z CPU
CPU-Z Caches
CPU-Z Mainboard
CPU-Z RAM
CPU-Z SPD
GPU-Z
3DMark 2001SE Standard
38862 pkt.
3DMark 03 Standard
26993 pkt.
3DMark 05 Standard
16944 pkt.
3DMark 06 Standard Score
9336 pkt.
3DMark Vantage P Result
6344 pkt.
3DMark 11 Performance
1656 pkt.
Pomoc
PCMark 05 Standard
9075 pkt.
PCMark Vantage Result
7402 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
3651
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
13930
Cinebench R10 Shading 32Bit
7577
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
4576 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
16784 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
7875 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
39.32 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
5 Points
Pomoc
Seagate Momentus 5400.6 ST9500325AS
przesył danych (minimum): 34.8 MB/s
przesył danych (maksimum): 77.1 MB/s
przesył danych (średnio): 60.6 MB/s
czas dostępu: 19.2 ms
szybkość interfejsu: 58.2 MB/s
obciążenie procesora: 1 %

W omawianym komputerze zamontowano dysk twardy marki Seagate (ST9500325AS) o całkowitej pojemności 500 GB. Testy HD Tune oraz CrystalDiskMark wykazały raczej przeciętny (nawet jak na dysk o prędkości 5400 obr/min) transfer na poziomie 60,6 oraz 72 MB/s podczas odczytu danych w trybie sekwencyjnym. W punktacji PCMark Vantage dysk uzyskał stosunkowo niewiele, bo 3356 pkt.

dysk twardy Seagate ST9500325AS
Seagate ST9500325AS
HD Tune 2.55
HD Tune 2.55
CrystalDiskMark 3.0
CrystalDiskMark 3.0

Testy gier

Na początku stycznia firma AMD zapowiedziała ponad 15 nowych modeli GPU w ramach najnowszej serii Radeon HD 6xxxM. Zastosowana w omawianym notebooku karta Radeon HD 6850M to układ z wyższej półki. Jest on kompatybilny z DirectX 11 i bazuje na rdzeniu Broadway Pro znanym z Mobility Radeona HD 5850. Funkcjonuje on jednak teraz pod nazwą Granville Pro/LP, lub też jako ATI Juniper XGL (przynajmniej według odczytów HWiNFO).

Ustawione taktowania dla rdzenia oraz pamięci wynoszą odpowiednio 675 i 800 MHz. W przeciwieństwie do układu HD 5850, 128-bitowa szyna pamięci stanowi realny problem w przypadku testowanej grafiki wyposażonej w 1024 MB pamięci VRAM GDDR3. Radeon 6850M obsługuje co prawda również pamięci GDDR5, ale są one zbyt drogie, by były powszechnie stosowane.

Choć nie wróży to wcale najlepiej, niemalże wszystkie przeprowadzone testy referencyjne potwierdziły fakt, iż testowany układ to w zasadzie wspomniany wcześniej HD 5850 ze zmienionym oznaczeniem. Aspire 7750G ukończył test 3DMark06 z wynikiem 9366 pkt. (laptopy z HD 5850 DDR3 osiągają w nim około 8500 pkt.). Napisany pod kątem DirectX 11 3DMark 11 wykazał z kolei dla układu HD 6850M 1656 pkt. (brak wyniku dla HD 5850). W przypadku Unigine Heaven 2.1 oba układy uzyskały taką samą średnią liczbę klatek wynoszącą 15 kl/s. W teście 3DMark Vantage Aspire 7750G osiągnął 6344 pkt. (laptopy z HD 5850 DDR3 –  około 5500 pkt.). Wynik ten wykazuje jednocześnie wydajność o 29% gorszą od układu GF GTX 460M.  
 
Przyjrzyjmy się teraz osiągom Aspire 7750G w grach.

Crysis

Podczas gry z najwyższymi detalami wyposażony w kartę HD 6850M Acer Aspire 7750G był w stanie wygenerować jedynie 11 kl/s (gra w rozdzielczości Full HD na podłączonym monitorze zewnętrznym). Wyraźnie lepszy w testach syntetycznych laptop z kartą GF GTX 460M i procesorem i7-2630QM (Asus G73SW) nie przekroczył natomiast 13 kl/s. Na wysokich ustawieniach grafiki w rozdzielczości 1024x768 pikseli gra chodzi płynnie. Crysis odpalony w natywnej rozdzielczości 1600x900 pikseli (high) nie będzie już niestety grywalny.

Crysis - GPU Benchmark
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1920x1080Very High, 0xAA, 0xAF11 fps
 1024x768High41.5 fps

Risen

Risen okazał się grywalny w rozdzielczości 1280x720 pikseli z wysokimi ustawieniami detali (36 kl/s). Niestety nie udało się ustawić rozdzielczości 1366x768. Na najwyższych ustawieniach grafiki, w Full HD prędkość wyświetlania spadła do 23 kl/s.

Risen
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1920x1080high/all on, 0xAA, 4xAF23.2 fps
 1024x768all on/med, 2xAF47.3 fps

Battlefield: Bad Company 2

W przypadku tej gry zadowalające wyniki uzyskiwano już podczas testów z układem HD 5850. Niemniej testowany tutaj Acer poradził sobie równie dobrze w rozdzielczości 1280x768 pikseli i na wysokich ustawieniach grafiki (43 kl/s). Test w rozdzielczości 1366x768 nie był niestety możliwy. Aspire z Radeonem HD 6850M nie radzi sobie jednak z najwyższymi detalami w rozdzielczości Full HD (19 kl/s), która nie stanowiła z kolei problemu dla układu GF GTX 460M Nvidii z pamięciami GDDR5 (+60%).

Battlefield: Bad Company 2
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1920x1080high, HBAO on, 4xAA, 8xAF18.9 fps
 1024x768low, HBAO off, 1xAA, 1xAF74.8 fps

StarCraft 2

Gra uruchomiona na wysokich ustawieniach (1280x768) dała płynność akcji przy 36,5 kl/s. W rozdzielczości Full HD i detalach ustawionych na ultra prędkość wyświetlania była znacznie niższa (21 kl/s). Podobnie wypada układ HD 5850, ale nie konkurencyjny GF GTX 460M Nvidii, który nawet na ustawieniach ultra generuje 33 kl/s.

StarCraft 2
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1920x1080ultra20.6 fps

Mafia 2

Testowana konfiguracja była w stanie zapewnić efekt bliski wrażeniu płynności (27 kl/s) nawet na zewnętrznym monitorze Full HD. Lepsze wyniki w tej samej rozdzielczości uzyskuje się na laptopie z kartą GF GTX 460M, który z wynikiem 35 kl/s okazał się o 29% lepszy od Acera. Szybszy na tych samych ustawieniach okazał się też starszy HD 5850 DDR3 – laptopy z tym układem uzyskiwały około 30 kl/s, czyli o 11% więcej. Aspire 7750G poradził sobie jednak bardzo dobrze podczas testu z wysokimi detalami w rozdzielczości 1280x768 pikseli (46 kl/s).

Mafia 2
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1920x1080high, 0xAA, 16xAF27.1 fps
 1024x768medium, 0xAA, 8xAF56.1 fps

Wnioski z testów gier

Zastosowany w omawianym modelu Radeon HD 6850M okazał się bardzo podobny do swojego poprzednika, czyli układu MR HD 5850. Oferowana przez niego wydajność jest co prawda dobra jak na komputer dla graczy, ale ze względu na wolną pamięć GDDR3 i tak nie może się równać z GeForce'em GTX 460M. Implikuje to problemy, których nie uniknie się podczas gry na wysokich oraz najwyższych ustawieniach grafiki (Full HD). Konkurencyjny układ Nvidii z pamięcią GDDR5 ma tutaj wyraźną przewagę.

lowmed.highultra
Crysis - GPU Benchmark (2007) 41.5 11
Crysis - CPU Benchmark (2007) 34.74 10
Risen (2009) 47.3 23.2
Battlefield: Bad Company 2 (2010) 74.8 18.9
StarCraft 2 (2010) 20.6
Mafia 2 (2010) 56.1 27.1

Wpływ na otoczenie

wylot powietrza
wylot powietrza

Hałas

W dziedzinie emitowanego hałasu Acer Aspire 7750G stara się świecić przykładem. Oczywiście nie wygląda to tak, że jest on całkowicie cichy np. podczas grania. Wentylator w stanie spoczynku zachowuje się jednak bardzo spokojnie i wytwarza szum o natężeniu do 32,4 dB. Nie ma też co narzekać na 40 dB generowane pod obciążeniem. Pomiary w teście 3DMark06 wykazały z kolei natężenie hałasu nieprzekraczające 37,6 dB.

Co ważne, wentylator pracował równo przez cały czas (co jest nader pozytywną właściwością Aspire 7750G) i dopiero po zakończeniu testu zwolnił do wcześniejszych 32,8 dB; zajęło mu to 20 sekund. 
 
Układ chłodzenia w omawianym notebooku Acera potrafi się wyłączyć po ustawieniu zrównoważonego planu zasilania, bądź schematu oszczędzania energii (taktowanie CPU w spoczynku: 400-798 MHz). Nieustanny nawet w trybie jałowym, ale jednocześnie cichy szum generuje zaś wbudowany w komputerze dysk twardy.

Hałas

luz
31.8 / 31.8 / 32.4 dB
HDD
32 dB
DVD
39.1 / dB
obciążenie
37.6 / 39.9 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   Voltcraft sl-320 (odległość 15 cm)
temperatury CPU i GPU w spoczynku (przed testem obciążeniowym)
temperatury CPU i GPU w spoczynku
taktowanie CPU w spoczynku
taktowanie CPU w spoczynku

Ciepło

Choć problem ten dotyczy w zasadzie jedynie pracy pod pełnym obciążeniem CPU oraz GPU, podczas testów można było obserwować intensywne wzrosty temperatur. Obszar w okolicy wentylatora na spodzie obudowy nagrzał się przy ekstremalnym wysiłku prawie do 44°C. Średnia wartości maksymalnych dla tej części konstrukcji wyniosła jednak 35°C. Dość gorąca robi się natomiast klawiatura, szczytowy pomiar na powierzchni której wykazał blisko 46C.

Nie należy jednak przesadnie przejmować się tymi ustaleniami – nie odnoszą się one bowiem do warunków normalnego użytkowania laptopa na co dzień. Podczas odtwarzania filmów na YouTube'ie czy korzystania z poczty elektronicznej komputer nie robi się na szczęście gorący. Wspomniane wcześniej temperatury uzyskiwane były przy maksymalnym obciążeniu procesora wraz z grafiką (FurMark + Prime95). Procesor potrafił rozgrzać się przy takim obciążeniu do 90°C, karta graficzna zaś - do 79°C.

W trybie jałowym całość trzyma niskie temperatury. Powierzchnia pulpitu roboczego nagrzała się w teście [w niskiej temperaturze otoczenia – przyp. red.] co najwyżej do 28°C (średnia maksimów z dziewięciu obszarów wyniosła tylko 25°C). Temperatury spodu obudowy nie sięgnęły nawet 30°C.

w stresie
 40.6 °C43.6 °C32.1 °C 
 43.1 °C45.7 °C32.3 °C 
 35.4 °C38 °C32.1 °C 
maks. w ogóle: 45.7 °C
średnia: 38.1 °C
39.7 °C36.6 °C43.9 °C
29.2 °C37.7 °C40.7 °C
27.9 °C32.5 °C30.9 °C
maks. w ogóle: 43.9 °C
średnia: 35.5 °C
zasilacz  48 °C | temperatura otoczenia 20.1 °C | Voltcraft IR-360
(-) The average temperature for the upper side under maximal load is 38.1 °C / 101 F, compared to the average of 31.3 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(-) The maximum temperature on the upper side is 45.7 °C / 114 F, compared to the average of 36.9 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(±) The bottom heats up to a maximum of 43.9 °C / 111 F, compared to the average of 39.2 °C / 103 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 24.9 °C / 77 F, compared to the device average of 31.3 °C / 88 F.
(±) The palmrests and touchpad can get very hot to the touch with a maximum of 38 °C / 100.4 F.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.8 °C / 83.8 F (-9.2 °C / -16.6 F).

Głośniki

Parę głośników stereofonicznych zamontowano za klawiaturą. Jako notebook nadający się do najnowszych gier oraz wyposażony w napęd optyczny, Aspire 7750G powinien oferować jakość dźwięku pozwalającą użytkownikowi obejść się bez podłączania słuchawek lub głośników zewnętrznych. 
 
Producent nie wyposażył go w subwoofer, zatem dominują tony ze średniego zakresu częstotliwości, z pominięciem tonów niskich oraz tych wysokich. Procesor Dolby pomaga co prawda poprawić brzmienie i dodać do niego nieco przestrzeni, ale nie jest jednocześnie w stanie nadrobić braku basu.

Oferowany poziom głośności jest wystarczający jak na komputer z ekranem 17”, ale też nie wybija się pod tym względem ponad laptopową przeciętność.

Wydajność akumulatora

Ciężko oczekiwać wybitnych przebiegów na zasilaniu z akumulatora od notebooka formatu 17”, który został wyposażony w procesor czterordzeniowy. Aspire 7750G wykazał się tutaj jednak naprawdę oszałamiającymi wynikami, które w dużej mierze zawdzięcza akumulatorowi o pojemności 99 Wh (9000 mAh). Pomaga mu w tym też niski pobór mocy bez obciążenia, który wynosi 13-17 W.

Godne podziwu 4:58 h to czas uzyskany podczas korzystania z internetu przez Wi-Fi. Komputer wytrzymał też całe 7 godzin w stanie względnego luzu – bez załączonej grafiki zewnętrznej. Wynik ten nie jest jednak  miarodajny, gdyż komputer pracował wtedy bez  obciążenia CPU/GPU, z jasnością ekranu ustawioną na minimum i po wcześniejszym wyłączeniu modułów łączności bezprzewodowej.

W teście odtwarzania filmów z płyty DVD uzyskano czas w wymiarze 5:19 h. Skorzystanie z nośników Blu-ray, a tym samym wykorzystanie natywnej rozdzielczości 17-calowego Acera (1600x900 pikseli), skróciło ten wynik do 4:24 h.  
 
Rozładowany akumulator potrzebuje niestety ponad czterech godzin, by powrócić do stanu pełnego naładowania.

Wydajność akumulatora
luz
7h 05min
sieć przez WLAN
4h 58min
DVD
5h 19min
Blu-ray
4h 24min
obciążenie
2h 16min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.1 / 0.4 W
luzdarkmidlight 12.9 / 17.5 / 18.9 W
obciążenie midlight 66.8 / 104 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 960

Podsumowanie

Acer Aspire 7750G został wyposażony w zestaw najnowszych podzespołów, dzięki którym przoduje on w co najmniej dwóch kategoriach. Pierwsza z nich dotyczy wydajności uzyskiwanej przez czterordzeniowy CPU Sandy Bridge Core i7-2630M (2 GHz). Należy ona naprawdę do najwyższych, jakie udało się do tej pory uzyskać w przypadku procesorów przeznaczonych do laptopów. Druga kwestia to pobór mocy, który bez obciążenia jest wyraźnie niższy niż we wcześniejszych, 45-watowych jednostkach Arrandale z taką samą liczbą rdzeni. W efekcie możliwe było wydłużenie czasów osiąganych podczas pracy na akumulatorze, który (w wersji o pojemności 99 Wh) pozwolił uzyskać 5 godzin surfowania w sieci przez Wi-Fi.

Swego rodzaju minusem jest z kolei zastosowana w tym laptopie karta grafiki AMD Radeon HD 6850M (GDDR3). Choć może ona obsłużyć nowe gry nawet w najlepszych ustawieniach grafiki, to w wyższych rozdzielczościach radzi już sobie wyraźnie gorzej od GeForce'a GTX 460M, który został wyposażony w zdecydowanie szybszą pamięć GDDR5.

Aspire 7750G wydaje się być jednak uczciwą propozycją. Pomijając mały wybór interfejsów oraz niezbyt udaną klawiaturę, komputer oferuje dość potężny zapas możliwości z zabezpieczeniem na przyszłość.

Aktualne ceny laptopów Acera Aspire 7750G

Please share our article, every link counts!
Mail Logo
z bliska: Acer Aspire 7750G
z bliska: Acer Aspire 7750G

Specyfikacja techniczna

Acer Aspire 7750G-2634G50Bnkk
Procesor
Intel Core i7-2630QM 4 x 2 - 2.9 GHz, Sandy Bridge
Karta grafiki
AMD Radeon HD 6850M - 1024 MB VRAM, rdzeń: 675 MHz, pamięć: 800 MHz, GDDR3 SDRAM 128Bit, 8.783.2.0
Pamięć
4 GB 
, -
Matryca
17.30 cali 16:9, 1600 x 900 pikseli, AUO B173RW01 V3
Chipset
Intel HM65
Dysk twardy
Seagate Momentus 5400.6 ST9500325AS, 500 GB 
, 5400 obr/min
Karta dźwiękowa
Realtek ALC269 @ Intel Cougar Point PCH - High Definition Audio Controller
Złącza
2 USB 2.0, 1 USB 3.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: SD, MMC, MS, MS-Pro, xD
Łączność
Atheros AR8151 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (10/100/1000MBit/s), Atheros AR5B97 Wireless Network Adapter (b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 3.0 +HS
Napęd optyczny
Pioneer BD-ROM BDC-TD03
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 34 x 415 x 275
Akumulator
99 Wh litowo-jonowy, 11,1 V 9000 mAh AS10G3E
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit
Camera
kamerka: 1.3 MPx
Inne
24 miesiące(y) gwarancji
Waga
3.197 kg, zasilacz: 572 g
Cena
999 PLN

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Sebastian Jentsch
Tłumaczenie: Krzysztof Borowiec

Podobne laptopy

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja laptopa Acer Aspire 17 2024: Słabe dGPU i rozczarowujący wyświetlacz
GeForce RTX 2050 Mobile, Raptor Lake-U Core 7 150U, 17.30", 2.2 kg
Recenzja Acer Aspire 16 2024: Wszechstronne urządzenie multimedialne bez ekranu godnego multimediów
GeForce RTX 2050 Mobile, Raptor Lake-U Core 7 150U, 16.00", 1.866 kg
Recenzja Acer Swift X 14 2023 OLED - multimedialny laptop z RTX 4050 robi wrażenie tylko na papierze
NVIDIA GeForce RTX 4050 Laptop GPU, Raptor Lake-H i7-13700H, 14.50", 1.529 kg
Recenzja Acer Swift Go 16: Multimedialny laptop z olśniewającym wyświetlaczem OLED
Iris Xe G7 96EUs, Raptor Lake-H i7-13700H, 16.00", 1.644 kg
Recenzja laptopa Acer Aspire 5 A515-57G: słaby pokaz dla RTX 2050
GeForce RTX 2050 Mobile, Alder Lake-P i5-1240P, 15.60", 1.824 kg

Za

+ dobra wydajność 3D
+ długie (jak na tak duży laptop) przebiegi na akumulatorze
+ wysoka wydajność w aplikacjach użytkowych
+ niska emisja hałasu
+ niski pobór mocy

Przeciw

- ograniczona liczba (kiepsko rozmieszczonych) interfejsów
- uginająca się klawiatura
- stosunkowo wolny dysk twardy
- wąskie kąty widzenia
- długi czas ładowania akumulatora
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Acer Aspire 7750G
Sebastian Jentsch (Update: 2017-12-22)