Notebookcheck Logo

Test Acer Aspire S7-191

05/02/2013

Acer Aspire S7-191, produkt marki kojarzącej się z tanimi laptopami, zalicza się do ekstraklasy ultrabooków. Aluminiowa obudowa tego malucha z 11-calowym ekranem ma tylko 12,2 mm grubości. Ekran jest dotykowy i ma wysoką rozdzielczość (Full HD). Pamięć dyskową tworzy macierz RAID 0 złożona z dwóch SSD.

Acer S7 Intro

Obudowa

Podobnie jak 13-calowy Aspire S7, opisywany tu model z matrycą 11,6" ma szlachetny wystrój zewnętrzny. W przeciwieństwie do większego brata, który jest wykonany z magnezu, aluminium i szkła Gorilla Glass 2, ten laptop jest oparty na aluminiowej konstrukcji unibody. Przynajmniej tak nazywa to Acer. W rzeczywistości szczupły ultrabook nie wygląda na monolit, gdyż biały spód korpusu jest magnezowy. 

Od razu da się wyczuć, że S7 lokuje się na wysokiej półce cenowej. Powierzchnie zewnętrzne są aksamitne w dotyku. Szczotkowane wykończenie dekla z diamentowym wzorem robi dobre wrażenie. Ekran znajduje się za ochronną szybą wykonaną z wytrzymałego, ale błyszczącego szkła Gorilla Glass 2. Pozostałe powierzchnie są aksamitne a zarazem gładkie. Co cieszy, są one mniej podatne na zabrudzenia i odciski palców, niż inne.

Jakkolwiek smukłe linie i minimalistyczna forma obudowy grubości 12,2 mm mogą wydawać się delikatne, okazuje się ona wytrzymała i sztywna w każdej sytuacji. Przy pierwszym podniesieniu notebooka można się zdziwić, jak jest on lekki (waży 1,08 kg bez dodatkowego akumulatora), ale dość szybko człowiek przyzwyczaja się do tej jego nieprzeciętnej poręczności. Po pewnym czasie autor nie zastanawiał się już nad tym, jak i gdzie chwycić urządzenie - nie ma to znaczenia. Nic nie skrzypi, ani nie ugina się.

Dwa drobne zawiaski pracują dwustopniowo. Wieko otwiera się gładko do kąta około 95°, od którego pojawia się silniejszy opór. Jest to konieczne, gdyż zawiasy mają zapewnić stabilność dekla również podczas używania ekranu dotykowego. Takie rozwiązanie sprawdza się doskonale. Małego Acera można elastycznie dostosować do niemal każdego środowiska pracy. Przy maksymalnym kącie otwarcia, tj. 145°, da się go nawet używać jak tablet. Większy Aspire S7 (ten z ekranem 13-calowym) daje się jednak rozchylić jeszcze bardziej (do ponad 180°).

Do konstrukcji Aspire S7-191 nie można jednak podchodzić bezkrytycznie. Dołączanie dodatkowego akumulatora jest w miarę łatwe, gdy odkryje się już, jak to zrobić. Jego demontaż natomiast kończy się zazwyczaj przeklinaniem projektanta tego rozwiązania. Obie śruby mocujące często nie dają się łatwo odkręcić i użytkownik zmuszony jest do irytującej dłubaniny.

Choć magnezową spodnią pokrywę z aluminiowym korpusem spaja tylko 8 małych śrubek typu torx, górę przytrzymują jeszcze zatrzaski. Niby jest to standardowa procedura, ale naprawdę trzeba się napocić, by nie pozostawić śladów na aluminiowych krawędziach podczas zwalniania zatrzasków. Autor ostatecznie spojrzał tylko na wnętrzności laptopa przez szparę. Wtedy też stało się jasne, że otwieranie laptopa nie ma sensu, gdyż niczego w środku nie można wymienić czy rozbudować. Dlatego lepiej oszczędzić sobie nerwów i nie narażać obudowy na zarysowanie.

Przestrzeń dostępna na złącza zewnętrzne jest skąpa, a to ze względu na smukły profil obudowy. Acer zamontował w swoim Aspire S7-191 jedynie dwa porty USB 3.0, mikro HDMI jako wyjście obrazu i 3,5-milimetrowe zespolone gniazdo słuchawek i mikrofonu. Chcąc skopiować zdjęcia z aparatu, użytkownik musi mieć pod ręką kabel USB, ponieważ brak w tym laptopie czytnika kart SD o standardowym rozmiarze. Zamiast niego mamy wersję mikro na karty znane choćby ze smartfonów. Jeden z portów USB wyposażono w podtrzymywane zasilanie, by można było ładować przez niego np. komórkę, gdy laptop jest włączony.

Acer był zmuszony zrezygnować z portu LAN i gniazda VGA na ściankach korpusu, gdyż jednostka zasadnicza jest wyjątkowo cienka. Zdecydowano się w zamian na udostępnienie użytkownikowi przejściówek USB-LAN i mikro HDMI-VGA, ale ich użycie ogranicza oczywiście i tak ubogi arsenał złączy. Jako pozytyw należy odnotować duże odstępy między portami, więc podłączone kable czy urządzenia nie będą sobie nawzajem przeszkadzać.

lewy bok: gniazdo zasilania, USB 3.0, wyłącznik
lewy bok: gniazdo zasilania, USB 3.0, wyłącznik
prawy bok: czytnik kart microSD, gniazdo audio, Powered USB 3.0
prawy bok: czytnik kart microSD, gniazdo audio, Powered USB 3.0
tył z doczepionym dodatkowym akumulatorem: mikro HDMI i otwory wentylacyjne
tył z doczepionym dodatkowym akumulatorem: mikro HDMI i otwory wentylacyjne
tył bez dodatkowego akumulatora: mikro HDMI i otwory wentylacyjne
tył bez dodatkowego akumulatora: mikro HDMI i otwory wentylacyjne

Osprzęt

Klawiatura typu chiclet ma aksamitnie miękką i gładką powierzchnię.

Tak samo fajne odczucie jak klawisze dają lekko chropowate, matowe powierzchnie niecki klawiatury i podpórka pod nadgarstki. Zrobiono je z jednego kawałka aluminium i tylko niewielkie obniżenie wskazuje, gdzie kończy się kratka maskująca odstępy między klawiszami, a zaczyna podnadgarstnik.

Klawiatura szybko przypadła autorowi do gustu i to mimo tego, że cechuje się krótkim skokiem klawiszy (a może właśnie dlatego?). W połączeniu z niezbyt twardym, ale łatwo wyczuwalnym stopem klawiszy pozwala on szybko zacząć pisać sprawnie i bez literówek.

Układ płytek jest jednak nietypowy i wymaga przyzwyczajenia. Najwyższy rząd klawiszy funkcyjnych połączono z rzędem numerycznym. Odpowiednie funkcje można wywołać z użyciem Fn. Prawy Alt musiał ustąpić miejsca klawiszowi Delete, co może być mocno irytujące. Można go wywołać poprzez jednoczesne wciśnięcie Ctrl i lewego Alt. Klawisz karety i stopnia [^/°, występujący w układzie niemieckim, w naszym układzie QWERTY jest to tylda i gravis, `/~ - przyp. tłum.] przeniesiono w sąsiedztwo klawisza Caps Lock.

Mały gładzik nie jest zbyt długi, ale za to jest dość szeroki. Płytka dotykowa jest szklana i obsługuje gesty funkcji dotyku wielopunktowego. Konstrukcja ze zintegrowanymi przyciskami (obsługująca też kliknięcia przez naciskanie) jest obecnie powszechna w ultrabookach. Działanie i precyzja osiągnęły wysoki standard, znany z laptopów Apple. Gesty również mocno przypominają rozwiązania z tych komputerów (np. przewijanie dwoma palcami w poziomie, w pionie i ciągłe). Świetnie wykonana jest faktura tafli dotykowej. Palce gładko suną po płytce - świetna sprawa.

klawiatura QWERTY (fot. Acer)
klawiatura QWERTY (fot. Acer)
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

Acer instaluje w Aspire S7-191 wysokiej klasy wyświetlacz o przekątnej 11,6 cala, który wyraźnie wybija się z tłumu pełnią kolorów i zakresem kątów widzenia dzięki technologii IPS i rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli.

Dane z pomiarów przekonują o wysokiej jakości tej matrycy. To dzięki średniej jasności na poziomie około 385 cd/m² i solidnej czerni o wartości około 0,5 cd/m² oraz wysokiemu kontrastowi (814:1) i dużemu zagęszczeniu pikseli (179 ppi).

375
cd/m²
389
cd/m²
372
cd/m²
379
cd/m²
401
cd/m²
381
cd/m²
393
cd/m²
396
cd/m²
386
cd/m²
podświetlenie ekranu
CMN1126 tested with X-Rite i1Display 2
maksimum: 401 cd/m² (Nits) średnia: 385.8 cd/m²
rozświetlenie: 93 %
na akumulatorze: 187 cd/m²
kontrast: 777:1 (czerń: 0.516 cd/m²)60.7% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
83.7% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
62.8% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)

Jasność podświetlenia jest fantastyczna, ale można się nią cieszyć tylko po podłączeniu zasilacza. Na zasilaniu z akumulatora zmierzono maksymalną jasność na poziomie 187 cd/m². To zdecydowanie za mało na użytek „pod chmurką" i w jasnym otoczeniu przeszkadzają refleksy. Szkoda, bo poważnie ogranicza to wyśmienitą poza tym mobilność omawianego laptopa.

Zbadane spektrum kolorów nie musi za to obawiać się porównań z konkurencją. Przestrzeń sRGB jest pokryta niemal w pełni. Dzięki temu panel IPS Acera (model CMN1126) oferuje praktycznie taką samą paletę kolorów, jak matryca Asusa UX21A (model CMN1124). Inni współzawodnicy, jak np. większy brat z serii S7, zapewniają trochę gorszą paletę barw.

Zakres kątów widzenia jest wyśmienity. Niewielkie zmiany w kolorach widać w pionie czy poziomie dopiero pod kątem około 80°.

Acer Aspire S7-191 z matrycą Full HD a przestrzeń sRGB (siatka)
S7-191 a sRGB
Acer Aspire S7-191 z matrycą Full HD a Acer Aspire S7-391 z matrycą Full HD (siatka)
S7-191 a S7-391
Acer Aspire S7-191 z matrycą Full HD a Asus UX21A z matrycą Full HD (siatka)
S7-191 a UX21A
Acer Aspire S7-191 z matrycą Full HD a Dell XPS 12 L221x z matrycą Full HD (siatka)
S7-191 a XPS 12
kąty widzenia matrycy Acera Aspire S7-191
kąty widzenia matrycy Acera Aspire S7-191

Osiągi

taktowanie procesora w teście renderowania jednowątkowego
taktowanie procesora w teście renderowania jednowątkowego

Testowany model otrzymał szybki, energooszczędny procesor Core i7-3517U (1,9 GHz, do 3 GHz z Turbo Boost) ze zintegrowaną grafiką Intel HD Graphics 4000 i pamięć masową SSD o pojemności 256 GB. Ta ostatnia jest z pewnością cechą szczególną małego Aspire S7, albowiem jest to szybka macierz RAID 0 złożona z dwóch 128-gigabajtowych SSD nośników Lite-On. Konkurencja zazwyczaj oferuje tylko pojedynczy SSD i w związku z tym zapewnia nieco gorsze wartości w odczycie i zapisie.

Dwurdzeniowy Core i7-3517U, dyrygujący życiem wewnętrznym Acera Aspire S7, jest często spotykanym w ultrabookach z górnej półki CPU z rodziny Ivy Bridge. Ten energooszczędny, niskonapięciowy procesor Intela zajmuje obecnie drugie miejsce pod względem szybkości w kategorii CPU o TDP w wysokości zaledwie 17 W. Zapewnia on wszystko, czego pod względem wydajności można by oczekiwać od tak małego laptopa. Można myśleć o każdym zastosowaniu, z obróbką filmów w wysokiej rozdzielczości włącznie. Wyjątkiem będą tu tylko wymagające gry.

W testach Cinebench R11.5 mierzymy wydajność procesora w zadaniach obliczeniowych oraz ustalamy poprawność funkcjonowania technologii Turbo Boost. Choć Aspire S7-191 wypadł nieco słabiej od identycznie wyposażonej konkurencji (w tym swojego większego brata) w benchmarku wielowątkowym, to w teście jednordzeniowym uzyskał minimalną przewagę. Jego Turbo Boost okazał się bardziej efektywny i właściwie nigdy nie odstępował od maksymalnej częstotliwości, czyli 3 GHz. Gorszy wynik w teście wielowątkowym wskazuje na to, że Turbo Boost nie był wykorzystywany tak dobrze, jak w innych modelach z tym samym CPU.

Intel HD Graphics 4000 odpowiada za obliczenia graficzne i jest zintegrowany w procesorze. Jego wykorzystanie skutkuje niższym zużyciem energii, niż w przypadku niezależnych kart graficznych, ale oznacza też odczuwalnie niższą wydajność. Niemniej jednak układ zintegrowany to obecnie najlepszy wybór do zastosowań, które nie obejmują grania w wymagające sprzętowo gry na wysokich detalach. Wszelkiego rodzaju multimedia, w tym filmy w wysokiej rozdzielczości odtwarzane z serwisu YouTube, wyświetlane są płynnie (nawet w trybie oszczędzania energii).

Wynik testu 3DMark Vantage, 2887 pkt., nie jest niespodzianką. Aspire S7-191 plasuje się dokładnie w środku stawki laptopów z takimi samymi podzespołami. Konkurent, Asus UX21A z procesorem Core i7-3517U, uzyskał 3192 pkt., tj. o około 11% więcej, niż bohater niniejszej recenzji.

Test PCMark 7 pozwala zorientować się, jak wygląda ogólna wydajność komputera w codziennych zastosowaniach, gdyż symuluje i ocenia zadania takie jak obróbka zdjęć, przetwarzanie tekstu, surfowanie po internecie, odtwarzanie filmów, a nawet akcelerację sekwencji 3D. Tak jak większy brat, mały Aspire S7-191 wyróżnił się pozytywnie na polu wydajności. Jego wynik całkowity, 4824 pkt., jest nieznacznie gorszy, niż osiągnięcia modelu Aspire S7-391 (5020 pkt.) i Asusa Taichi 21 (5097 pkt.). Bohater recenzji wypadł słabiej przede wszystkim w kategorii Productivity. Ogólna ocena Aspire S7-191 i tak jest jednak bardzo dobra. Asus UX21A uzyskał wynik o 15% gorszy (4089 pkt.), a MacBook Air 11 był o 19% gorszy (3921 pkt.).

CPU-Z CPU
CPU-Z CPU
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z Memory
GPU-Z
GPU-Z
HWiNFO32
HWiNFO32
3DMark 06 Standard Score
4651 pkt.
3DMark Vantage P Result
2887 pkt.
3DMark 11 Performance
604 pkt.
Pomoc
lowmed.highultra
Anno 2070 (2011) 43.2 20.3 12.1 6.4
Mass Effect 3 (2012) 27.4 20.1 12.3
Fifa 13 (2012) 100.4 67.2 39.1
PCMark 7 Score
4824 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
4123
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
8603
Cinebench R10 Shading 32Bit
5501
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
5210 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
10781 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
6006 Points
Cinebench R11.5 CPU Single 64Bit
1.24 Points
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
2.61 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
15.8 fps
Pomoc
Cinebench R11.5
CPU Multi 64Bit (sortuj wg wyników)
Acer Aspire S7-191-73514G25ass
HD Graphics 4000, 3517U, 2x Lite-On CMT-128L3M (RAID 0)
2.61 Points
Asus Taichi 21-CW001H
HD Graphics 4000, 3517U, SanDisk SD5SE2256G1002E
2.82 Points +8%
Acer Aspire S7 391-73514G25aws
HD Graphics 4000, 3517U, 2x Lite-On CMT-128L3M (RAID 0)
2.8 Points +7%
Asus UX21A-K1010V
HD Graphics 4000, 3517U, SanDisk U100 128 GB
2.76 Points +6%
Dell XPS 12
HD Graphics 4000, 3667U, Samsung SSD 830 Series MZMPC256HBGJ-00000
2.55 Points -2%
Apple MacBook Air 11 inch 2012-06 MD223D/A
HD Graphics 4000, 3317U, Apple SSD TS064E
2.41 Points -8%
CPU Single 64Bit (sortuj wg wyników)
Acer Aspire S7-191-73514G25ass
HD Graphics 4000, 3517U, 2x Lite-On CMT-128L3M (RAID 0)
1.24 Points
Asus Taichi 21-CW001H
HD Graphics 4000, 3517U, SanDisk SD5SE2256G1002E
1.14 Points -8%
Acer Aspire S7 391-73514G25aws
HD Graphics 4000, 3517U, 2x Lite-On CMT-128L3M (RAID 0)
1.24 Points 0%
Asus UX21A-K1010V
HD Graphics 4000, 3517U, SanDisk U100 128 GB
1.22 Points -2%
Dell XPS 12
HD Graphics 4000, 3667U, Samsung SSD 830 Series MZMPC256HBGJ-00000
1.32 Points +6%
Apple MacBook Air 11 inch 2012-06 MD223D/A
HD Graphics 4000, 3317U, Apple SSD TS064E
1.07 Points -14%
PCMark 7
Score (sortuj wg wyników)
Acer Aspire S7-191-73514G25ass
HD Graphics 4000, 3517U, 2x Lite-On CMT-128L3M (RAID 0)
4824 Points
Asus Taichi 21-CW001H
HD Graphics 4000, 3517U, SanDisk SD5SE2256G1002E
5097 Points +6%
Acer Aspire S7 391-73514G25aws
HD Graphics 4000, 3517U, 2x Lite-On CMT-128L3M (RAID 0)
5020 Points +4%
Dell XPS 12
HD Graphics 4000, 3667U, Samsung SSD 830 Series MZMPC256HBGJ-00000
4751 Points -2%
Asus UX21A-K1010V
HD Graphics 4000, 3517U, SanDisk U100 128 GB
4089 Points -15%
Apple MacBook Air 11 inch 2012-06 MD223D/A
HD Graphics 4000, 3317U, Apple SSD TS064E
3921 Points -19%
System Storage (sortuj wg wyników)
Acer Aspire S7-191-73514G25ass
HD Graphics 4000, 3517U, 2x Lite-On CMT-128L3M (RAID 0)
5414 Points
Asus Taichi 21-CW001H
HD Graphics 4000, 3517U, SanDisk SD5SE2256G1002E
5138 Points -5%
Acer Aspire S7 391-73514G25aws
HD Graphics 4000, 3517U, 2x Lite-On CMT-128L3M (RAID 0)
5428 Points 0%
Dell XPS 12
HD Graphics 4000, 3667U, Samsung SSD 830 Series MZMPC256HBGJ-00000
5156 Points -5%
Asus UX21A-K1010V
HD Graphics 4000, 3517U, SanDisk U100 128 GB
4140 Points -24%
Apple MacBook Air 11 inch 2012-06 MD223D/A
HD Graphics 4000, 3317U, Apple SSD TS064E
4781 Points -12%
AS SSD - 4K Read (sortuj wg wyników)
Acer Aspire S7-191-73514G25ass
HD Graphics 4000, 3517U, 2x Lite-On CMT-128L3M (RAID 0)
17.37 MB/s
Asus Taichi 21-CW001H
HD Graphics 4000, 3517U, SanDisk SD5SE2256G1002E
20.12 MB/s +16%
Acer Aspire S7 391-73514G25aws
HD Graphics 4000, 3517U, 2x Lite-On CMT-128L3M (RAID 0)
16.94 MB/s -2%
Dell XPS 12
HD Graphics 4000, 3667U, Samsung SSD 830 Series MZMPC256HBGJ-00000
15.42 MB/s -11%
Apple MacBook Air 11 inch 2012-06 MD223D/A
HD Graphics 4000, 3317U, Apple SSD TS064E
13.78 MB/s -21%
Asus UX21A-K1010V
HD Graphics 4000, 3517U, SanDisk U100 128 GB
9.77 MB/s -44%
AS SSD
AS SSD
CrystalDiskMark
CrystalDiskMark

Jak już wspomniano, system zawdzięcza dobrą wydajność m.in. pamięci dyskowej. Mamy tu do czynienia z dwoma SSD marki Lite-On o pojemności 128 GB każdy. W Aspire S7-191 są one połączone w macierz RAID 0. Ma więc ona pojemność 256 GB i powinna zapewniać w tym laptopie równie wysoką wydajność, jak w siostrzanym modelu S7-391. 

I rzeczywiście, choć mały Aspire zostaje lekko w tyle za większym bratem, test AS SSD potwierdza, że jego dyski mają wydajność na najwyższym poziomie. Za słaby punkt można uznać pomiar wartości odczytu 4K w wysokości około 17 MB/s. Odpowiada to takim codziennym operacjom, jak np. prędkość otwierania programów czy czas uruchamiania się systemu operacyjnego. By zyskać punkt odniesienia, warto porównać ten wynik z osiągami tradycyjnych dysków twardych, które zazwyczaj notują odczyty 4K na poziomie poniżej 1 MB/s.

W pozostałych częściach testu odnotowano jedne z najlepszych dotychczas wyników. Macierz SSD wykazuje więc znakomitą wydajność.

Warto jednak pamiętać o wyższym prawdopodobieństwie awarii macierzy RAID 0.

2x Lite-On CMT-128L3M (RAID 0)
przesył danych (minimum): 742 MB/s
przesył danych (maksimum): 1024 MB/s
przesył danych (średnio): 959 MB/s
czas dostępu: 0.1 ms
szybkość interfejsu: 1767 MB/s
obciążenie procesora: 18.2 %

Wpływ na otoczenie

Hałas

Aspire S7-191 posiada układ chłodzenia podobny do zastosowanego w Aspire S7-391, choć jest on trochę mniejszy. Dlatego omawiany model wykazuje się hałaśliwością i zachowaniem zbliżonymi do większego modelu. Również jego dwa wentylatory pracują niemal bez przerwy. Podczas normalnego użytkowania wentylatory są zazwyczaj postrzegane jako spokojne, aczkolwiek ich odgłos jest tak świszczący, jak w większości innych ultrabooków. Po dłuższej pracy z pełną wydajnością w teście obciążeniowym system chłodzenia można uznać za stosunkowo głośny (46 dB).

Hałas

luz
29.7 / 29.7 / 30.5 dB
obciążenie
43.2 / 46.7 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   Voltcraft sl-320 (odległość 15 cm)

Ciepło

temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia
temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia

Temperatury powierzchni na wierzchu korpusu i na spodzie jednostki zasadniczej w niewielkim stopniu przekroczyły 30°C w teście symulującym normalne użytkowanie (przeglądanie internetu, Office itp.). Najwyższa zarejestrowana wartość to 33,8°C. Ultrabook Acera sprawia też dobre wrażenie, gdy jest używany na kolanach.

Gdy laptop był w pełni obciążony przez dłuższy czas (w ramach naszego mało realnego testu stabilności), tylko obszar w centralnej części tyłu obudowy rozgrzał się znacząco, do średnio 47,6°C. Konstrukcja chłodzenia wydaje się dobrze przemyślana, mimo że skrajne wartości temperatur okazały się dość wysokie. Nie zauważono w tym teście throttlingu CPU, czyli zmniejszenia prędkości zegarów poniżej wartości bazowej. Tak jak w Aspire S7- 391, taktowanie utrzymywało się na poziomie 1,9 GHz.

w stresie
 41.4 °C46.6 °C39 °C 
 32 °C34.7 °C31 °C 
 31.5 °C31.3 °C31.1 °C 
maks. w ogóle: 46.6 °C
średnia: 35.4 °C
36.5 °C48.6 °C37.6 °C
33 °C35.5 °C33.2 °C
31.3 °C33 °C31.5 °C
maks. w ogóle: 48.6 °C
średnia: 35.6 °C
zasilacz  48 °C | temperatura otoczenia 22.7 °C | Voltcraft IR-360
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 35.4 °C / 96 F, compared to the average of 30.8 °C / 87 F for the devices in the class Subnotebook.
(-) The maximum temperature on the upper side is 46.6 °C / 116 F, compared to the average of 35.9 °C / 97 F, ranging from 21.4 to 59 °C for the class Subnotebook.
(-) The bottom heats up to a maximum of 48.6 °C / 119 F, compared to the average of 39.4 °C / 103 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 30 °C / 86 F, compared to the device average of 30.8 °C / 87 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 31.5 °C / 88.7 F and are therefore cool to the touch.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.3 °C / 82.9 F (-3.2 °C / -5.8 F).

Głośniki

Wydajność akumulatora

Pomysł Acera, by po prostu wydzielić część pojemności akumulatora, jest z pewnością interesujący. Zaprojektowanie tak małego i szczupłego korpusu, jak w Aspire S7-191, bez ograniczeń w podzespołach lub w wydajności chłodzenia było możliwe tylko dzięki wyciągnięciu czterech komór (28 Wh) poza obudowę. Niedemontowalny akumulator o tej samej pojemności jest zamontowany wewnątrz. Łącznie omawiany laptop rozporządza więc zapasem energii w wymiarze 56 Wh.

Gdy zewnętrzny akumulator jest podłączony, czasy pracy są porównywalne z 11-calowymi konkurentami. Aspire S7-191 wytrzymał wtedy godzinę i 49 minut w teście Battery Eater Classic przy pełnej wydajności i włączonym WiFi. Przy małym obciążeniu testem czytelnika Battery Eater, z ustawieniami oszczędzania energii (minimalna jasność, wyłączone moduły bezprzewodowe), osiągnięto 11:04 h. Komputer trzeba było podłączyć do zasilania z sieci po 4:07 h testu symulującego buszowanie w internecie przez WiFi z jasnością obrazu bliską 150 cd/m2. Wszystkie te wartości są typowe dla małych ultrabooków.

By nosić ten mały laptop w dołączonym gustownym skórzanym etui, trzeba usunąć dodatkowy akumulator. Jeśli zostanie on w domu, zapas energii spada do 28 Wh. Bez dopinanego akumulatora standardowy test WiFi trwał tylko dwie i pół godziny. Nie wpływa to korzystnie na ogólną ocenę omawianego modelu.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.2 / 0.5 W
luzdarkmidlight 6.2 / 8.6 / 10 W
obciążenie midlight 28.6 / 33.8 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 940
Wydajność akumulatora
luz
11h 04min
sieć przez WLAN
4h 27min
obciążenie
1h 49min

Podsumowanie

Czym powinien cechować się ultrabook? Czy ważniejsza jest smukła, sztywna i jak najmniejsza obudowa, dobre czasy pracy na akumulatorze, wydajność czy może ekran dotykowy o rozdzielczości 1920 na 1080 pikseli? Acer chciał połączyć wszystkie te cechy w Aspire S7-191. Trzeba było tylko wcisnąć tę masę funkcji do obudowy laptopa formatu 11,6 cala o wysokości 12,2 mm.

Przy okazji wdrożono kilka interesujących koncepcji. Wystawienie na zewnątrz obudowy połowy pojemności akumulatora, którą w razie potrzeby można podłączyć jako dodatkową baterię, zapewnia elastyczność i wygodne do pisania nachylenie klawiatury. Nie można być jednak całkowicie zadowolonym z realizacji tego pomysłu. Rywale z podobnymi, jeśli nie dłuższymi przebiegami na baterii, np. Asus UX21A, są o kilka milimetrów grubsi, ale cała pojemność akumulatora mieści się w dołączonym etui. Również wymyślne mocowanie dodatkowego źródła energii, które może doprowadzić do szewskiej pasji nawet nadzwyczaj spokojnie usposobionego osobnika, można było sobie darować.

Także wyświetlacz budzi mieszane uczucia. Od strony technicznej trzeba pochwalić fakt, że zamontowano bardzo dobry, ostry, pełen kontrastu i kolorów ekran Full HD oparty na technologii IPS. Jednak świetna jasność obrazu (około 400 cd/m²) jest dostępna tylko tam, gdzie nie jest niezbędna, tj. w sytuacji podłączenia laptopa do gniazdka z energią elektryczną. Będąc w ruchu, trzeba sobie radzić z niecałymi 190 cd/m² i w większości przypadków będzie to za mało, by przeciwstawić się odbiciom światła.

Ekran dotykowy działa właściwie, ale lepszy pod tym względem jest Aspire S7-391 (model z matrycą 13,3"), gdyż w tym większym laptopie ekran można bardziej odchylić i tym samym płasko położyć na stole.

Aspire S7-191 ma jeszcze wiele zalet. Zaliczają się do nich elegancka, sztywna i lekka obudowa wykonana w dużej mierze z metalu, bardzo przekonująca wydajność robocza i chłodzenie, które zawsze pracuje równomiernie, bez przerw czy spowolnień obu swoich wiatraczków. Na co dzień chłodzenie jest też dość ciche, a jedynym wyjątkiem będą tu gry.

Please share our article, every link counts!
Mail Logo
z bliska: Acer Aspire S7-191
z bliska: Acer Aspire S7-191

Specyfikacja techniczna

Acer Aspire S7-191-73514G25ass
Procesor
Intel Core i7-3517U 2 x 1.9 - 3 GHz, Ivy Bridge
Karta grafiki
Intel HD Graphics 4000, rdzeń: 350 MHz, 9.17.10.2867
Pamięć
4 GB 
Matryca
11.60 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli, pojemnościowy, CMN1126, IPS, refleksująca: tak
Chipset
Intel HM77 (Panther Point)
Dysk twardy
2x Lite-On CMT-128L3M (RAID 0), 256 GB 
, Raid-0
Karta dźwiękowa
IDT 92HD93BXX @ Intel Panther Point PCH- High Definition Audio Controller [C-1]
Złącza
2 USB 3.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, gniazda audio: wejście/wyjście audio w jednym, czytnik kart: SD, czujniki: czujnik światła
Łączność
Asix AX88772B USB2.0 to Fast Ethernet Adapter (10/100MBit/s), Atheros AR5BWB222 Wireless Network Adapter (b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 4.0
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 12.2 x 283.6 x 195.6
Akumulator
56 Wh litowo-jonowy, AL12BF2
System operacyjny
Microsoft Windows 8 64 Bit
Camera
kamerka: 1,3 megapiksela
Inne
głośniki: stereo - Dolby Home Theater, podświetlanie klawiatury: tak, 24 miesiące(y) gwarancji
Waga
1.1 kg, zasilacz: 308 g
Cena
1500 PLN

 

Aspire S7-191 bez dodatkowego akumulatora
Aspire S7-191 bez dodatkowego akumulatora
operacja doczepiania akumulatora
operacja doczepiania akumulatora
przedłużka wtyczki zasilania i druga śruba mocująca akumulator
przedłużka wtyczki zasilania i druga śruba mocująca akumulator
śruba mocująca dodatkowy akumulator
śruba mocująca dodatkowy akumulator
jeden z głośników
jeden z głośników
spód
spód
wyjście mikro HDMI za wcięciem w dodatkowym akumulatorze
wyjście mikro HDMI za wcięciem w dodatkowym akumulatorze
ekran można odchylić maksymalnie o 145°
ekran można odchylić maksymalnie o 145°
wskaźnik stanu naładowania akumulatora
wskaźnik stanu naładowania akumulatora
choć obudowa wydaje się filigranowa, jest solidna
choć obudowa wydaje się filigranowa, jest solidna
Aspire S7-191 z podłączonym dodatkowym akumulatorem
Aspire S7-191 z podłączonym dodatkowym akumulatorem
dokręcanie śruby mocującej
dokręcanie śruby mocującej
myszka bezprzewodowa
myszka bezprzewodowa
przejściówki LAN i VGA
przejściówki LAN i VGA
skórzane etui
skórzane etui

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Christian Hepp
Tłumaczenie: Mateusz Stach i Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Podobne laptopy innego producenta

Recenzja Asus UX21A
HD Graphics 4000

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Asus X202E
HD Graphics 4000, Core i3 3217U
Recenzja HP EliteBook 2170p
HD Graphics 4000, Core i7 3667U

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Samsung ATIV Book 7 (740U3E)
HD Graphics 4000, Core i5 3337U, 13.30", 1.582 kg
Recenzja Google Chromebook Pixel
HD Graphics 4000, Core i5 3427U, 12.90", 1.52 kg
Recenzja Toshiba Portege Z930
HD Graphics 4000, Core i5 3317U, 13.30", 1.099 kg
Recenzja Samsung 540U3C
HD Graphics 4000, Core i5 3317U, 13.30", 1.644 kg

Za

+ solidna, wyjątkowo lekka i cienka obudowa
+ jakość wykonania
+ świetnej jakości ekran typu IPS
+ znakomita ogólna wydajność
+ szybka macierz RAID 0 z dwóch dysków SSD
+ układ chłodzenia nie dopuszcza do zbyt wysokich temperatur
+ akcesoria

Przeciw

- mechanizm mocujący dodatkowy akumulator
- głośny pod obciążeniem
- zbyt słabe podświetlenie ekranu na zasilaniu akumulatorowym
- taki sobie zasięg Wi-Fi
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Acer Aspire S7-191
Christian Hepp (Update: 2017-12-20)