Notebookcheck Logo

Test Acer Aspire TimelineX 3820TG

W ubiegłym roku pojawiły się płaskie laptopy oparte na platformie CULV Intela. Do konstruowania takich modeli szczególnie zapalił się Acer. Po konfrontacji z rynkową rzeczywistością firma zrewidowała swoją koncepcję i do drugiej generacji laptopów Timeline trafiły standardowe (zamiast niskonapięciowych) procesory. Dzięki pojemnemu akumulatorowi i technologii Switchable Graphics ważący 1,8 kg Aspire 3820TG jest jednak tylko nieznacznie mniej mobilny od poprzednika.

Obudowa

elegancka czerń...
elegancka czerń...
...o szczotkowanej powierzchni
...o szczotkowanej powierzchni

Polerowane powierzchnie przypominające aluminium pokrywają praktycznie całą zewnętrzną klapę oraz miejsce podparcia nadgarstków. Ramka ekranu została wykonana z czarnego tworzywa o wysokim połysku, podobnie zresztą jak i tacka klawiatury. Wygląda to naprawdę świetnie, ale tylko do momentu pojawienia się pierwszych smug i odcisków. Dodatkowym mankamentem są oczywiście refleksy.

W porównaniu do poprzedniego modelu obudowa Aspire 3820TG cechuje się nieco większymi gabarytami (mierzy 324x235x29 mm). Całość sprawia przy tym wrażenie solidnej i zwartej konstrukcji. Tyczy się to zarówno podkładki pod ręce, jak i pozostałych elementów obudowy, które zostały spasowane bez zastrzeżeń. Poszczególne szczeliny są równe, a nierówności nie sposób wyczuć. Podobnie jest z akumulatorem, a dostęp do podzespołów od spodu obudowy nie jest w żaden sposób utrudniony. Pokrywa ekranu jest już jednak bardziej podatna na uginanie, ale ewentualne zakłócenia obrazu w momencie wywierania nacisku na ramkę nie są zbyt wielkie.

Wyświetlacz został osadzony w obudowie za pośrednictwem dwóch zawiasów, które w momencie regulacji kąta nachylenia matrycy zapewniają odpowiednią sztywność. Nie są one jednak w stanie całkowicie zapobiec drganiom np. podczas jazdy pociągiem.

Ważący 1,81 kg Aspire 3820TG jest o 170 g cięższy od modelu 3810T (1,64 kg). Należy jednak wziąć pod uwagę dodatkowe podzespoły, które mają wpływ na większą wagę. Sam akumulator waży 540 g, co stanowi niewielką różnicę względem poprzednika, ale i przekłada się na większy potencjał.

Wyposażenie w złącza to jedna ze słabszych stron Aspire 3820TG. Użytkownik ma do swojej dyspozycji dość ograniczony zestaw, w skład którego wchodzą trzy porty USB, wyjścia HDMI i VGA, jedno wyjście audio obsługujące SPDIF, wejście mikrofonowe, port LAN oraz gniazdo siecowe dla zasilacza. Nie znajdziemy tu portu eSATA czy USB 3.0, a do tego wszystkiego pominięto również gniazdo ExpressCard.

Nawet jeśli ostateczna ocena rozmieszczenia poszczególnych złączy uzależniona jest w dużej mierze od preferencji oraz wymagań samego użytkownika, umiejscowienie ich po obu stronach komputera zbyt blisko przodu nie jest do końca przekonujące. Problem polega głównie na podłączeniu, a następnie swobodnym korzystaniu z dodatkowego sprzętu i akcesoriów. Dzięki takiemu rozmieszczeniu wszystkie złącza są jednak łatwo dostępne. Na pochwałę zasługuje także odpowiedni dystans utrzymany pomiędzy dwoma portami USB znajdującymi się z lewej strony obudowy.

Pomiary szybkości zainstalowanych portów USB zakończyły się uzyskaniem transferu o maksymalnej wartości 25,3 MB/s. Średni transfer dla odczytu kart SD (OCZ 150x) wyniósł z kolei 17,3 MB/s.

front: czytnik kart
front: czytnik kart
lewy bok: LAN, blokada Kensingtona, 2x USB
lewy bok: LAN, blokada Kensingtona, 2x USB
tył: akumulator
tył: akumulator
prawy bok: gniazda audio, USB, HDMI, VGA, gniazdo zasilania
prawy bok: gniazda audio, USB, HDMI, VGA, gniazdo zasilania

Osprzęt

Klawiatura w Aspire 3820TG została osadzona w udany sposób. Jej obszar obejmuje niemal całą szerokość obudowy, dzięki czemu większość klawiszy cechuje się odpowiednimi rozmiarami.  Problemem są tylko za małe strzałki, ale to już standard w laptopach Acera. W ogólnym rozrachunku całość została jednak dobrze rozplanowana.

Większość użytkowników nie będzie miała problemów z wyczuciem klawiatury. Choć brak tu wewnętrznego podświetlenia, dodatkowym atutem jest oznaczenie klawiszy, które zapewnia odpowiednią widoczność poszczególnych symboli nawet przy mniej intensywnym oświetleniu.

Sztywność nie jest już tak zadowalająca. Klawiatura ugina się bowiem nawet przy lżejszym naduszeniu, co świadczy o mało stabilnej postawie. Podobnie jest z resztą z samymi klawiszami, które chwieją się przy mniej celnym trafieniu w poszczególne płytki. Większe klawisze, takie jak spacja i Enter, wydają do tego dźwięk przypominający stukanie. Zaakceptowanie tych wad jest oczywiście uzależnione od samego użytkownika. Klawiatura nie powinna jednak sprawić większych problemów osobom piszącym głównie w celach bardziej rozrywkowych. Pozostałej grupie użytkowników może się jednak wydać niezbyt wygodnym narzędziem do pracy.  

Rozmiary gładzika są poprawne. Płytka dotykowa została osadzona nieco głębiej niż podkładka pod ręce, co pozwala wyczuć moment wysunięcia palca poza jej obszar. Powierzchnia charakteryzuje się do tego dobrym ślizgiem oraz reakcją na pukanie. W przeciwieństwie do poprzednich modeli gładzik nie posiada oddzielnego przełącznika. Funkcja ta jest obsługiwana za pomocą odpowiedniej kombinacji przy użyciu klawisza Fn. Standardowo już urządzenie obsługuje dotyk wielopunktowy.

Tastatur
klawiatura
Touchpad
touchpad
FN-Belegung
klawisze funkcyjne

Obraz

Aspire 3820TG został wyposażony w matrycę 13,3” HD Ready (1366x768 pikseli) z podświetleniem LED. Wyświetla ona obraz w panoramicznym formacie 16:9, który pozwala częściowo a w niektórzy przypadkach nawet i całkowicie zlikwidować czarne pasy widoczne podczas oglądania filmów. Matryca cechuje się odpowiednio dobranym obszarem roboczym. Zastosowany w tym laptopie wyświetlacz AU Optronics posiada lustrzaną powierzchnię, którą Acer określa mianem CineCrystal. Według producenta ma ona zapewnić perfekcyjne odwzorowanie treści multimedialnych.

191
cd/m²
183
cd/m²
168
cd/m²
192
cd/m²
188
cd/m²
172
cd/m²
197
cd/m²
189
cd/m²
170
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 197 cd/m² (Nits) średnia: 183.3 cd/m²
rozświetlenie: 85 %
na akumulatorze: 188 cd/m²
kontrast: 132:1 (czerń: 1.42 cd/m²)
przestrzeń barw: Aspire 3820TG (cz.) a sRGB (b.)
paleta barw: Aspire 3820TG (cz.) a sRGB (b.)

Pomiary jasności nie pokryły się z oficjalną specyfikacją (200 cd/m²) na żadnym z obszarów matrycy zainstalowanej w testowanym notebooku. Średnia wartość tego parametru wyniosła 183 cd/m² dla przedziału od 168 do 197 cd/m². Matryca uzyskała tym samym 85% rozświetlenia, co jest bardzo dobrym rezultatem.

Powyższe wartości nie sprzyjają pracy z notebookiem na dworze, czy w jakimkolwiek miejscu o zróżnicowanych warunkach oświetleniowych. W obu tych sytuacjach sprawę może dodatkowo pogorszyć lustrzana powierzchnia matrycy, w której zobaczymy wszystko poza wyświetlanym obrazem.

Kiepsko wypadają czerń (1,42 cd/m²) oraz niski współczynnik kontrastu 132:1 zmierzone dla maksymalnego poziomu rozświetlenia matrycy. W rezultacie czerń jest nasycona w niskim stopniu. Matryca jest bowiem w stanie odwzorować zaledwie 50% palety sRGB.

Kąty widzenia idą w parze z tymi oferowanymi przez konkurencyjne laptopy. Oznacza to, iż efekty rozmycia barw oraz inwersji i przekłamania kolorów pojawiają się dość szybko. Dotyczy to w szczególności odchyleń w płaszczyźnie pionowej. W poziomie obraz jest już znacznie stabilniejszy i nie traci aż tak na jakości. Jedyne zmiany mogą dotyczyć samego odwzorowania kolorów i utraty jasności.

Osiągi

Przyglądając się dostępnym konfiguracjom, obecna seria TimelineX zyskała znaczną przewagę nad poprzednimi modelami. Dotychczasowe procesory CULV o niskim poborze mocy (a przy tym umiarkowanej wydajności) zostały zastąpione najnowszymi jednostkami Arrandale, które pozwalają teraz na uzyskiwanie znacznie lepszych wyników.  

Testowany egzemplarz modelu 3820TG został wyposażony w procesor Intel Core i3-330M o taktowaniu 2,13 GHz i 3 MB pamięci podręcznej L3. Posiada on dodatkowo wsparcie dla technologii Hyper-Threading (HT), ale nie został za to wyposażony w technologię Turbo Boost, która zarezerwowana została dla procesorów i5/i7. Maksymalna wielkość pamięci RAM jest podyktowana specyfikacją chipsetu HM55 Express i wynosi docelowo 8 GB. W testowanym modelu zainstalowano z kolei dwa moduły DDR3 po 2 GB każdy.

Oprócz procesora do głównych zmian należy również zaliczyć innowacyjny układ graficzny. W zależności od konkretnych zapotrzebowań użytkownika za przetwarzanie obrazu może być odpowiedzialny albo zintegrowany układ Intel GMA HD (DX10) lub odrębna karta graficzna ATI Mobility Radeon HD 5470 (DX11). Zastosowane w tym komputerze rozwiązanie nosi nazwę ATI Switchable Graphics Technology i można je porównać do technologii NVIDIA Optimus. Przełączanie pomiędzy poszczególnymi układami graficznymi odbywa się w czasie rzeczywistym poprzez ATI Catalyst Control Center i nie wymaga ponownego uruchomienia systemu.

Zainstalowana karta ATI MR HD 5470 została wyposażona w 512 MB pamięci DDR3 i 64-bitową szynę pamięci. Taktowanie zegarów dla głównego procesora oraz pamięci wynosi odpowiednio 750 i 800 MHz. Pod kątem oferowanej wydajności układ ten można sklasyfikować jako podstawowy, z dolnego segmentu klasy średniej. Z tego też powodu nie należy od niego wymagać zbyt wiele.

porównanie konwersji MP3
porównanie konwersji MP3

Niemniej jednak Aspire 3820TG pozostawia w tyle swoich poprzedników w postaci modeli Aspire 3810T oraz TravelMate 8371. Różnice wynoszą bowiem 3000 pkt. w 3Dmarku06 i 3300 pkt. w teście Cinebench OpenGL – 4000 pkt. (Aspire 3820TG) w porównaniu do 700 pkt. uzyskiwanych przez poprzednie modele wyposażone w układ GMA 4500MHD.

Wyniki testów wydajnościowych procesora dobitnie potwierdzają przewagę nad układami ze starszych modeli. Benchmarki wykonane przy użyciu aplikacji wPrime1024 oraz Super Pi 32M pozwoliły uzyskać odpowiednio 752 i 1097 s. Procesory Intel C2D SU9400 potrzebowały z kolei 2131 (wPrime) oraz 1858 s (Super Pi 32M). Nowa jednostka okazała się do tego niemal dwa razy szybsza w teście Cinebench R10. Przekonwertowanie pliku MP3 do formatu AAC odbywało się natomiast ze średnią prędkością 25,7x.

Kolejnym dowodem na potwierdzenie lepszej wydajności Aspire TimelineX 3820TG okazał się wynik testu syntetycznego PCMark Vantage, w którym komputer uzyskał 4816 pkt. Travelmate 8371 ukończył ten sam test z wynikiem 2506 pkt., a w przypadku modelu Aspire 3810T było to 3200 pkt. Różnice wynoszą zatem od 50 do niemal 100%.  Egzemplarz testowy potwierdził również swoją wydajną pracę z aplikacjami graficznymi typu Photoshop Elements, pakietem Open Office i innymi służącymi do edycji zdjęć, przeglądania Internetu itp.

Zainstalowany dysk Hitachi oferuje bardzo przyzwoitą przestrzeń do przechowywania danych, która wynosi  500 GB. Dysk zapewnia przy tym wystarczającą prędkość (5400 obr/min) i jest stosunkowo cichy. Średni transfer oscyluje na poziomie 60 MB/s i uzyskał szczytową wartość 80 MB/s. Lepsze osiągi zapewniłby dysk 7200 obr/min lub SSD.

Systeminfo CPUZ CPU
Systeminfo CPUZ Cache
Systeminfo CPUZ Mainboard
Systeminfo CPUZ RAM
Systeminfo CPUZ RAM SPD
Systeminfo GPUZ
Systeminfo HDTune
3DMark 05 Standard
6670 pkt.
3DMark 06 Standard Score
3717 pkt.
3DMark Vantage P Result
1344 pkt.
Pomoc
PCMark Vantage Result
4816 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
2926 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
6551 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
4085 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
10.66 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
1.75 Points
Pomoc
Hitachi Travelstar 5K500.B HTS545050B9A300
przesył danych (minimum): 29.1 MB/s
przesył danych (maksimum): 81.8 MB/s
przesył danych (średnio): 62.2 MB/s
czas dostępu: 18.7 ms
szybkość interfejsu: 113.3 MB/s

Konwertowanie wideo

porównanie konwersji wideo
porównanie konwersji wideo

Niewiele dostępnych dziś programów wykorzystuje technologię ATI Stream, która do obliczeń wykonywanych dotychczas wyłącznie przez CPU angażuje bezpośrednio sam układ graficzny. Przykładowymi aplikacji tego typu są np. Cyberlink Media Show oraz Espresso, które prócz ATI Stream współpracują również z rozwiązaniem NVIDIA CUDA. Listę kompatybilnych jednostek GPU można znaleźć tutaj.

W ramach testu wydajnościowego użyto trailera Full HD (H.264), który został następnie przekonwertowany do formatu umożliwiającego jego dalsze odtworzenie na iPhonie. Poza 25-% wzrostem prędkości względem przeprowadzenia operacji przy użyciu dość szybkiego procesora Core i3-330M (tryb Intel HD) zauważalne było również znacznie mniejsze obciążenie CPU w momencie sprzętowej akceleracji uzyskanej również w przypadku układu HD 5470 (układ ten nie został umieszczony na wyżej wspomnianej liście).

porównanie transferu USB 2.0 i karty SD
porównanie transferu USB 2.0 i karty SD

Wydajność w grach

Wydajność testowanego modelu w grach jest wystarczająca dla gier uruchamianych w niskich detalach. Można ją uznać za odpowiednią wyłącznie w przypadku niedzielnych graczy, gdyż bardziej wymagający użytkownicy nie mają tu tak naprawdę czego szukać.

Przy silnie skaczących 13 kl/s (najwyższe detale) gra w Sims 3 jest praktycznie niemożliwa. Po ustawieniu średnich detali i rozdzielczości XGA możliwe było uzyskanie 28 kl/s. Gra w natywnej rozdzielczości komputera wymaga wyłączenia wszystkich możliwych opcji mających na celu poprawę jakości wyświetlanej grafiki.

Nawet przy podobnym tempie 11 kl/s, uruchomienie Anno 1404 wydaje się już bardziej sensowne, gdyż w subiektywnym odczuciu gra wydaje się płynniejsza niż wspomniane wcześniej Sims 3. Czynność ta zmusza jednak do wyłączenia poszczególnych ustawień również i w tym przypadku.

Najlepiej wypada tutaj Race Driver: Grid, który nawet przy wyższej rozdzielczości i ustawieniach osiąga w miarę komfortowe 19,4 kl/s. Grafika praktycznie nie szarpie, a same tła wyświetlane są równie płynnie. Jednak dopiero ustawienie niższej rozdzielczości i wyłączenie antyaliasingu pozwala na zabawę z szybkością 35 kl/s.

lowmed.highultra
Racedriver: GRID (2008) 35.2 19.4
Sims 3 (2009) 124 28.5 12.2
Anno 1404 (2009) 57 11.6
Sims 3
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1280x1024high / all on, high AA12.2 fps
 1024x768med / all on28.5 fps
 800x600low / off124 fps
Anno 1404
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1280x1024very high, 0AA, 4AF11.6 fps
 1024x768low, 0AA, 0AF57 fps
Racedriver: GRID
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1280x1024, 2xXMSAAAA19.4 fps
 1024x768, 0xAA35.2 fps

Wpływ na otoczenie

Hałas

Praca z wykorzystaniem zintegrowanego układu Intela cechuje się bardzo niskim poziomem hałasu, który TimelineX 3820TG emituje również pod lżejszym obciążeniem. Natężenie nie przekracza wtedy 30,5 dB, a w momencie silnego stresu wzrasta tylko nieznacznie, bo do wartości 32,6 dB. Maksymalny pomiar w takich warunkach wyniósł 33,6 dB.

Przełączenie się na odrębny układ graficzny ATI MR HD 5470 jest równoznaczne ze zwiększeniem tych wartości do przedziału od 36,9 do 40,8 dB pod obciążeniem. Na szczególną uwagę zasługuje ogólna charakterystyka pracy układu chłodzenia. Pod obciążeniem poszczególnych układów wentylatory (model 3820TG posiada ich dwa) zwalniają stosunkowo szybko, a przez resztę czasu generują przyjemny dla ucha szum.

Hałas

luz
30.5 / 31.3 / 32.6 dB
HDD
31.2 dB
obciążenie
33.6 / 40.8 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Ciepło

Przy standardowym obciążeniu komputera jego powierzchnie pozostają względnie chłodne i nie nagrzewają się w jakikolwiek sposób odbiegający od normy. Maksymalne temperatury dla mniej intensywnego trybu pracy zmierzone na górnej powierzchni a następnie na spodzie obudowy wyniosły odpowiedni 28,5 oraz 33,1°C.

Krytyczny okazał się natomiast jeden z pomiarów uzyskany na spodzie komputera pracującego pod godzinnym obciążeniem (prawie 50°C). Pozostałe obszary nie przekroczyły jednak 40°C, a tym samym nie dały powodów do narzekań.

w stresie
 32.1 °C36.9 °C35.7 °C 
 33.7 °C38.7 °C39.2 °C 
 28.3 °C29.1 °C26.4 °C 
maks. w ogóle: 39.2 °C
średnia: 33.3 °C
49.8 °C35.5 °C31.6 °C
33.7 °C35.6 °C30.4 °C
26.6 °C30.3 °C29.2 °C
maks. w ogóle: 49.8 °C
średnia: 33.6 °C
zasilacz  43.7 °C | temperatura otoczenia 20.8 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 33.3 °C / 92 F, compared to the average of 30.8 °C / 87 F for the devices in the class Subnotebook.
(+) The maximum temperature on the upper side is 39.2 °C / 103 F, compared to the average of 35.9 °C / 97 F, ranging from 21.4 to 59 °C for the class Subnotebook.
(-) The bottom heats up to a maximum of 49.8 °C / 122 F, compared to the average of 39.4 °C / 103 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 29.1 °C / 84 F, compared to the device average of 30.8 °C / 87 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 29.1 °C / 84.4 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.3 °C / 82.9 F (-0.8 °C / -1.5 F).

Głośniki

Umieszczony za klawiaturą napis Dolby Home Theater należy traktować z przymrużeniem oka. Dźwięk wydobywający się z wąskich głośniczków umieszczonych po bokach listwy z logo jest wyraźnie przesycony sopranami, a przy tym mało bogaty w częstotliwości z dolnego zakresu. Głośniki nie są również w stanie zapobiec drobnym zniekształceniom pojawiającym się przy wyższych ustawieniach głośności, ale umożliwiają jednocześnie względnie komfortowe nagłośnienie nieco większych pomieszczeń. Do uzyskania dźwięku lepszej jakości wymagane jest już użycie słuchawek lub zewnętrznego zestawu głośników. Do wyprowadzenia cyfrowego sygnału na zewnątrz służy gniazdo audio obsługujące standard S/PDIF.

Wydajność akumulatora

W przypadku modeli z serii TimelineX , producent gwarantuje przebiegi sięgające 8 godzin z wykorzystaniem standardowego 6-ogniwowego akumulatora o pojemności 67 Wh. Acer oferuje do tego opcjonalną baterię z 9 ogniwami o pojemności 90 Wh, która ma podobno wydłużyć ten czas aż do 12 godzin.

Faktyczne przebiegi na zainstalowanym akumulatorze okazały się w znacznym stopniu uzależnione od technologii Switchable Graphics. Test czytelnika (najdłuższy możliwy przebieg) dla układu ATI HD 5470 zakończył się wynikiem 286 minut. W przypadku alternatywnego układu Intela możliwe było uzyskanie znacznie dłuższego czasu pracy -  390 min. Nawet jeśli rezultaty te nijak się mają do 669 minut uzyskanych przez starszy model 3810, są one z pewnością imponujące. Zadowolą osoby wymagające możliwości kilkugodzinnej pracy bez zasilacza.

Przeprowadzenie testu dla najkrótszego przebiegu przy maksymalnym podświetleniu matrycy skróciło wcześniej uzyskany czas do 97 min (ATI). Pośrodku uplasowały się czasy dla korzystania z Internetu z włączonym modułem WiFi (5 h) oraz oglądania filmów z dysku twardego (przyzwoite 4 h).

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.2 / 1.1 W
luzdarkmidlight 8.2 / 10.7 / 13.4 W
obciążenie midlight 49.6 / 67 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Wydajność akumulatora
luz
6h 30min
sieć przez WLAN
5h 21min
DVD
4h 13min
obciążenie
1h 37min

Podsumowanie

W porównaniu do poprzedniego modelu Acer Aspire TimelineX 3820TG zyskał sporo na wydajności. Udało się to dzięki zestawieniu ze sobą procesora Core i3-330M oraz układów Intel GMA HD i ATI MR HD 5470 z wykorzystaniem technologii Switchable Graphics. Pozwoliło to na możliwość uzyskania umiarkowanego poboru mocy, któremu w mniej wymagających zastosowaniach towarzyszy bardzo chwalebna kultura pracy.

Użytkowników mobilnych z pewnością zadowoli skromna waga komputera, a także długie przebiegi na akumulatorze. Aspire 3820TG nie uzyskuje co prawda tak dobrych wyników jak przodujący na tym polu model 3810, ale też nie zawiedzie osoby oczekującej od swojego sprzętu kilku godzin nieprzerwanej pracy. Piętą achillesową Acera okazuje się wyświetlacz, który daje mało kontrastowy obraz a na dodatek jego powierzchnia jest lustrzana i powoduje refleksy.

Jakość wykonania i materiałów konstrukcyjnych jest wysoka. Całość traci jednak na wartości z powodu mało stabilnej klawiatury i chwiejących się klawiszy. Niekorzystnie przedstawia się również wyposażenie w złącza, które tylko nieznacznie uległo zmianie na lepsze. Brakuje tutaj przede wszystkim gniazda ExpressCard.

TimelineX 3820TG jest dowodem na to, iż Acer odniósł sukces w próbie stworzenia komputera, który w udany sposób łączy niezłą wydajność z poręcznością i przyzwoitą mobilnością. Z tego powodu stanowi ciekawą alternatywę dla droższych rozwiązań dostępnych obecnie na rynku, tj. Sony Vaio Z11 i Asusa U30JC.

Acer Aspire 3820TG
Please share our article, every link counts!
Mail Logo
Acer Aspire TimelineX 3820TG
z bliska: Acer Aspire TimelineX 3820TG

Specyfikacja techniczna

Acer Aspire 3820TG-334G50N
Procesor
Intel Core i3-330M 2 x 2.1 GHz, Arrandale
Karta grafiki
ATI Mobility Radeon HD 5470 - 512 MB VRAM, rdzeń: 750 MHz, pamięć: 800 MHz, DDR3 VRAM, dodatkowo Intel HD, atiumdag 8.14.10.0723
Pamięć
4 GB 
, 2x 2 GB, DDR3 PC3-8500F, maks. 8 GB
Matryca
13.30 cali 16:9, 1366 x 768 pikseli, Cinecrystal, AU Optronics AUO322C, refleksująca: tak
Chipset
Intel HM55 Express Chipset
Dysk twardy
Hitachi Travelstar 5K500.B HTS545050B9A300, 500 GB 
, 5400 obr/min
Karta dźwiękowa
Realtek High Definition Audio
Złącza
3 USB 2.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wyjście słuchawkowe (S/PDIF), wejście mikrofonowe, czytnik kart: SD, MMC, MS, MS Pro, xD
Łączność
Atheros AR8151 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (10/100/1000MBit/s), Atheros AR5B93 Wireless Network Adapter (a/b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth Broadcom 2046 2.1+EDR
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 29 x 324 x 235
Akumulator
67 Wh litowo-jonowy, 6 ogniw, 10,8 V, 6200 mAh
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit
Camera
kamerka: 1280x1024 (1.3MP)
Inne
-, MS Works, 24 miesiące(y) gwarancji
Waga
1.81 kg, zasilacz: 540 g
Cena
799 PLN

 

Acer Aspire TimelineX 3820TG
Acer Aspire TimelineX 3820TG
Acer Aspire TimelineX 3820TG
Acer Aspire TimelineX 3820TG
Acer Aspire TimelineX 3820TG
Acer Aspire TimelineX 3820TG
Acer Aspire TimelineX 3820TG
Acer Aspire TimelineX 3820TG
Acer Aspire TimelineX 3820TG
Acer Aspire TimelineX 3820TG
Acer Aspire TimelineX 3820TG
Acer Aspire TimelineX 3820TG
Acer Aspire TimelineX 3820TG
Acer Aspire TimelineX 3820TG
Acer Aspire TimelineX 3820TG
Acer Aspire TimelineX 3820TG
Acer Aspire TimelineX 3820TG
Acer Aspire TimelineX 3820TG
Acer Aspire TimelineX 3820TG
Acer Aspire TimelineX 3820TG

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Tobias Winkler
Tłumaczenie: Krzysztof Borowiec

Podobne laptopy

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja Acer Swift 14 AI: Pierwszy laptop z układem graficznym Arc Graphics 130V
Arc 130V, Lunar Lake Core Ultra 5 226V, 14.00", 1.26 kg
Recenzja laptopa Acer TravelMate P4: Niedopowiedzenia są dla szefów
Iris Xe G7 80EUs, Raptor Lake-U i5-1335U, 14.00", 1.459 kg
Analiza Intel Meteor Lake - Core Ultra 7 155H przekonuje tylko wydajnością GPU
Arc 8-Core, Meteor Lake-H Ultra 7 155H, 14.00", 1.3338 kg
Recenzja Acer Swift Go 14 - Meteor Lake Core Ultra 7 imponuje rdzeniem AI
Arc 8-Core, Meteor Lake-H Ultra 7 155H, 14.00", 1.3338 kg
Recenzja laptopa Acer Swift X 14 z RTX 3050: Podkręcony i5-1240P
GeForce RTX 3050 4GB Laptop GPU, Alder Lake-P i5-1240P, 14.00", 1.402 kg
Recenzja Acer Spin 7 SP714-51
HD Graphics 615, Kaby Lake i5-7Y54, 14.00", 1.271 kg

Za

+ sztywność obudowy
+ dobra wydajność
+ długie przebiegi na akumulatorze
+ dobra kultura pracy
+ duża pojemność dysku twardego

Przeciw

- chwiejna klawiatura
- lustrzana matryca o niskim kontraście
- skromne wyposażenie w złącza
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Acer Aspire TimelineX 3820TG
Tobias Winkler (Update: 2020-01-27)