Notebookcheck Logo

Test Acer Aspire TimelineX 4820TG

Drugim z laptopów TimelineX, który pojawi się na polskim rynku, jest Aspire 4820. Będzie on dostępny w różnych wersjach, w tym także z wydajną kartą grafiki ATI Mobility Radeon HD 5650. Producent zapewnia, że komputer ten posiada łatwy w obsłudze mechanizm przełączania karty grafiki i cechuje się długimi przebiegami na zasilaniu akumulatorowym.

Acer Aspire TimelineX 4820TG

Obudowa

Aspire 4820TG to laptop dość elegancki, z tym że niektóre elementy jego obudowy są niepraktyczne. Nie wiadomo dlaczego Acer zdecydował choćby, że ramki klawiatury i matrycy mają być połyskliwe. Powierzchnia tego typu jest wybitnie delikatna i nawet ostrożne jej czyszczenie może powodować powstawanie niewielkich zarysowań. Poza tym na błyszczącym lakierze bardzo znać odciski palców, smugi i kurz (a zatem trzeba go bardzo często czyścić, by sprzęt miał schludny wygląd). Czarne wieko i srebrny pulpit są matowe, o dość gładkiej powierzchni.  
 
Nie zauważono uchybień w wykonaniu oraz przyjemnej dla oka formie, jaką ma 4820TG. Wieko z aluminium dodaje notebookowi aury stylowości.  

Ze względu na smukłe kształty (cały komputer ma około 3 cm grubości) obudowa Acera nie jest szczególnie sztywna. Pokrywa ekranu, choć wzmocniona aluminium, jest na tyle cienka, że łatwo ugina się od góry, a wywierany w ten sposób na wieko nacisk odbija się na matrycy w postaci zaburzeń obrazu. Jednostka zasadnicza także ugina się pod silnym naciskiem, szczególnie w pobliżu napędu optycznego. Jedyny obszar, do którego nie można mieć zastrzeżeń pod względem odporności, to spód obudowy.  

Zawiasy z kolei sprawują się wyśmienicie, trzymając ekran w nadanej mu pozycji. Nieco się kołysze ekran, gdy użytkownik pokonuje akurat jakieś nierówności samochodem czy pociągiem. Przy otwieraniu klapy jednostka zasadnicza unosi się nieco. To dlatego, że cały komputer jest lekki; waży 2,1 kg.  
 
Choć wiadomo, że format tego laptopa (14”) wiąże się z ograniczeniami przestrzennymi, to wyposażeniem w złącza można być nieco rozczarowanym. Posiadacz będzie sobie musiał radzić bez portów eSATA i FireWire oraz gniazda kart rozszerzeń  ExpressCard. Zewnętrzny monitor można podłączyć do laptopa przez port VGA lub HDMI, przy czym w przypadku tego drugiego nie będzie trzeba używać dodatkowo wyjścia audio, gdyż oprócz obrazu interfejs ten przesyła także dźwięk.  Do podpinania najpopularniejszych peryferiów posłużą cztery porty USB 2.0.  
 
Z przodu laptopa znajduje się czytnik kart pamięci 5 w 1  (obsługuje formaty MMC, SD, MS, MS Pro i xD), a z tyłu nie ma żadnych złączy, gdyż całą szerokość laptopa zajmuje pojemny akumulator.  
 
Porty nie są rozmieszczone odpowiednio. Wyjście wideo, porty USB 2.0 oraz gniazdo LAN znajdują się zbyt blisko przedniej krawędzi laptopa. Użytkownicy, którzy korzystają z wielu portów na raz, muszą sobie radzić z mnogością kabli, które mogą utrudniać operowanie myszką i ograniczają dostępną przestrzeń wokół komputera.

lewy bok: blokada Kensingtona, VGA/D-Sub, HDMI, LAN, USB, gniazda audio
lewy bok: blokada Kensingtona, VGA/D-Sub, HDMI, LAN, USB, gniazda audio
prawy bok: 3x USB, napęd optyczny, gniazdo zasilania
prawy bok: 3x USB, napęd optyczny, gniazdo zasilania

Osprzęt

Klawiatura została oceniona niepochlebnie. Klawisze nie są szczególnie duże, a ich układ jest klasyczny. Stawiany przez nie opór oraz długość skoku mogłyby być lepsze. Kolejne dwie negatywne cechy to dźwięki przy pisaniu i niezadowalająca stabilność. Na przykład obszar nad napędem optycznym ugina się łatwo podczas normalnej pracy. Przyłożenie większego nacisku w tym miejscu powoduje wyraźne uginanie się materiału i niestety takie słabe punkty można znaleźć na całej powierzchni laptopa. Jeszcze inny problem to małe rozmiary klawiszy kierunkowych.   

Gładzik z kolei został oceniony pozytywnie. Szerokość płytki dotykowej i powierzchnia o korzystnych właściwościach ślizgowych to najważniejsze jego zalety. Gładzik jest też bardzo precyzyjny.  
 
Płytkę umieszczono za bardzo na lewo i w tym położeniu może dochodzić do przypadkowego użycia płytki dotykowej podczas gry, kiedy użytkownik korzysta z kombinacji klawiszy WSAD. Na szczęście gładzik może być wyłączony.
 
Przyciski zastępujące te od myszki są matową, srebrną belką. Cechują je odpowiedni opór i nie narzucająca się akustyka.

klawiatura
klawiatura
touchpad
touchpad

Obraz

Matryca Aspire 4820TG ma przekątną długości 35,56 cm, która jest dobrym kompromisem pomiędzy powierzchnią ekranu a mobilnością całego urządzenia. Rozdzielczość tego ekranu to 1366x768 pikseli i pasuje ona do wyświetlacza tej wielkości. Za jej sprawą przeciwnicy i celowniki w większości gier (jak choćby Modern Warfare 2) mogą się jednak wydawać zbyt mali. Według Acera matryca ta jest przyjazna środowisku, gdyż przy jej produkcji nie zastosowano rtęci. Wykorzystano do niej podświetlenie diodami LED.

Ze względu na swoje cechy ujawnione w wyniku pomiarów matryca produkcji AU Optronics może budzić mieszane uczucia. Z jednej strony obraz jest bardzo jasny – maksymalna siła podświetlenia wynosi nawet 236,2 cd/m². Do tego poziom rozświetlenia ekranu wynosi aż 97%, co jest wartością wręcz zadziwiającą – siła podświetlenia rozkłada się bardzo równomiernie. Z drugiej strony sporym zawodem jest wysoka wartość czerni (1,69 cd/m²), która objawia się po prostu tym, że obszary, które w założeniu powinny być czarne w rzeczywistości wyglądają na ekranie na szare. Potwierdza to też słaby parametr kontrastu (140:1). Innymi słowy: praca z aplikacjami użytkowymi czy korzystanie z internetu mogą być wykonywane bez problemu, ale oglądanie filmów czy gra w gry nie da użytkownikowi wiele satysfakcji ze względu na zbyt jasną czerń i niski kontrast.

239
cd/m²
239
cd/m²
234
cd/m²
238
cd/m²
236
cd/m²
238
cd/m²
238
cd/m²
233
cd/m²
231
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 239 cd/m² (Nits) średnia: 236.2 cd/m²
rozświetlenie: 97 %
kontrast: 140:1 (czerń: 1.69 cd/m²)
w plenerze
w plenerze

W modelu Aspire 4820TG stosowana jest matryca błyszcząca; jej powierzchnia jest źródłem silnych, przeszkadzających użytkownikowi refleksów. Dzięki temu, że ekran jest mocno podświetlony (także przy zasilaniu z akumulatora), nie jest to aż tak dotkliwy problem jak w wielu innych laptopach. Niemniej jednak nabywca nie może liczyć na zbyt wiele w przypadku korzystania z komputera pod chmurką. Nawet w pomieszczeniach niekorzystnie umieszczone (np. na wprost ekranu) źródła światła mogą wywoływać mocne refleksy tańczące po ekranie. Osobom, które często muszą używać laptopa na wolnym powietrzu, można polecić poczekanie na podobny model Acera z serii Travelmate dysponujący matową matrycą (TM 8472).

Kąty widzenia są typowe dla laptopa. Odchylenie w płaszczyźnie horyzontalnej nie zmienia znacząco obrazu, natomiast odchylenie w pionie prowadzi do gwałtownego powstania zniekształceń w prezentowanych na ekranie treściach. Nie dało się wręcz uniknąć, by pół ekranu nie robiło się szare na skutek tych odchyleń.

kąty widzenia
kąty widzenia

Osiągi

Turbo Boost
Turbo Boost

Podzespoły

Obecnie rzadkością są premiery laptopów z procesorem Intela starszym niż Core i3, i5, i7. Testowany egzemplarz był wyposażony w jednostkę i5-430M, którą można zaliczyć do średniej klasy procesorów Arrandale (taktowanie 2,26 GHz, 3 MB L3C). Funkcja Turbo Boost pozwala uzyskać dla obu rdzeni częstotliwość taktowania do 2,53 GHz. Technologia Hyper-Threading jest również obecna i umożliwia jednoczesne wykonywanie do czterech wątków.  
 
Poza układem GMA HD zintegrowanym z procesorem Acer 4820TG posiada też niezależną kartę graficzną, a mianowicie ATI Mobility Radeon HD 5650. Jest ona wykonana w procesie technologicznym 40 nm i posiada obsługę DirectX 11. Cechuje się ona umiarkowanym zapotrzebowaniem na energię (między 15 a 19 W) a przy tym wykazuje porządną wydajność (lokuje się w wyższym segmencie klasy średniej). ATI MR HD 5650, układ znany od jakiegoś czasu z licznych laptopów, okazał się kartą dobrze skonstruowaną i spotkał się z dobrym przyjęciem użytkowników. Cechuje się też bardzo korzystnym stosunkiem wydajności do ceny.  
 
Rdzeń jest taktowany z częstotliwością 550 MHz, a 1 GB pamięci własnej - zegarem 800 MHz. Magistrala pamięci jest 128-bitowa, tak jak w przypadku MR HD 4650.

Aspire 4820TG posiada możliwość przełączania karty grafiki. Oznacza to, że użytkownik może decydować czy za kalkulacje ma odpowiadać zintegrowany układ GMA HD czy raczej niezależny ATI MR HD 5650. Zmiana kart graficznych jest bardzo prosta. Prawy przycisk na pulpicie, wybieramy „konfiguruj przełączanie grafiki”, a następnie - żądany procesor graficzny. Ta metoda jest niezawodna a wykonanie operacji zabiera kilka sekund. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu łatwo jest optymizować pracę komputera, tj. zmieniać tryb w zależności od preferowania wydajności czy możliwie dużego oszczędzania energii. GMA HD powinno się stosować najczęściej, a do gier odpalać MR HD 5650. Wadą mechanizmu Acera jest fakt, że nie można zmieniać karty, kiedy uruchomione są niektóre aplikacje. I tak na przykład, kiedy po włączeniu gry po jakimś czasie użytkownik zorientuje się, że działa układ Intela, przed przełączeniem na właściwy musi zamknąć aplikację. Tutaj wyższością wykazuje się Nvidia Optimus. Ten przełącza procesory graficzne automatycznie (ma jednak poważniejszą wadę - jest uzależniony od zainstalowanych sterowników i bywa, że niezależna karta graficzna w ogóle się nie włącza).

Oprogramowanie

Acer – podobnie jak wielu innych producentów -  dodaje do swoich laptopów masę zbędnego oprogramowania. Powoduje ono, że system pracuje wolniej niż można by oczekiwać. Po uwolnieniu Aspire 4820TG z większości bloatware'u okazało się, że reakcje systemu są dużo szybsze. Niemniej jednak mimo tego czyszczenia uruchamianie systemu długo trwało i oczekiwanie na możliwość korzystania z laptopa ciągnęło się jeszcze jakiś czas po tym, jak pokazywał się pulpit. Dlatego też wskazanym jest przeprowadzenie reinstalacji systemu na czysto.

przełączanie grafiki
przełączanie grafiki

Wydajność różnych procesorów można porównywać dzięki aplikacjom Cinebench. W Cinebench R10 (64-bit) Core i5-430M w teście Single niewiele ustępuje czterordzeniowemu Core i7-720QM (3446:3672 pkt.), ale w teście Multi wypada już dużo gorzej (7849:10068 pkt.). Z kolei w nowej wersji Cinebench R11 (64-bit) i5-430M uzyskał 2,07 pkt. w teście CPU, podczas gdy czterordzeniowy i7-820QM zanotował wynik o 2/3 lepszy (3,44 pkt.).  
 
Uwaga: testy przeprowadzono przy udziale karty grafiki ATI MR HD 5650. Wyniki Acera 4820TG porównano z osiągnięciami Asusa N82JV z GeForce'em GT 335M. W 3DMarku06 laptop z kartą Nvidii uzyskał nieco lepszy rezultat (6892:6719 pkt.) dzięki posiadaniu sporo wydajniejszego procesora Core i7-620M. Składowa GPU w 3DMarku Vantage wykazała wyższość MR HD 5650 – uzyskał on 2899 oczek, podczas gdy GF GT 335M zaliczył 2651 pkt. W sumie karty te mają zbliżony potencjał wydajności, ale zazwyczaj to układ ATI bierze górę.

Dysk twardy Western Digital ma nominalną pojemność 640 GB, a fabrycznie przygotowano na nim jedną partycję (584 GB). Dysk cechuje się standardową prędkością 5400 obr/min, ale średni transfer na poziomie 66,9 MB/s to niezły wynik.

Systeminfo CPUZ CPU
Systeminfo HDTune 1
Systeminfo GPUZ 2
Systeminfo GPUZ 1
Systeminfo CPUZ Graphics 2
Systeminfo CPUZ Graphics 1
Systeminfo CPUZ RAM SPD 2
Systeminfo CPUZ RAM SPD 1
Systeminfo CPUZ RAM
Systeminfo CPUZ Mainboard
Systeminfo CPUZ Cache
Systeminfo HDTune 2
3DMark 03 Standard
21056 pkt.
3DMark 05 Standard
13430 pkt.
3DMark 06 Standard Score
6719 pkt.
3DMark Vantage P Result
3415 pkt.
Pomoc
PCMark Vantage Result
5126 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
3446 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
7849 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
4810 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
20.05 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
2.07 Points
Pomoc
WDC Scorpio Blue WD6400BEVT-22A0RT0
przesył danych (minimum): 40.4 MB/s
przesył danych (maksimum): 85.2 MB/s
przesył danych (średnio): 66.9 MB/s
czas dostępu: 17.8 ms
szybkość interfejsu: 94.4 MB/s

Wydajność w grach

Wszystkie testy przeprowadzono w rozdzielczości natywnej (1366x768).

Fear 2

Nawet po ustawieniu maksymalnych detali i 4xAA gra chodzi na tym laptopie z pozoru bardzo ładnie przy 45,1 kl/s. Niestety, podczas testów prędkość odświeżania obrazu spadała radykalnie co jakiś czas i można było obserwować długie opóźnienia pomiędzy klatkami. Użytkownik nie powinien jednak się tym zanadto przejmować, gdyż jest to problem występujący i na innych sprzętach i nie jest spowodowany wadą techniczną tego konkretnego notebooka.

Anno 1404

Anno 1404 chodzi na tym laptopie świetnie. Na wysokich ustawieniach z 4xAF uzyskano średnio 35,7 kl/s i gra zachowywała się bardzo dobrze, aczkolwiek pogarszało się jej przy wykorzystywaniu funkcji przybliżenia. Po ograniczeniu AF do 2x uzyskano 49,2 kl/s i nie było powodów do narzekań. Asus N82JV z GF GT 335M wypadł w tych samych ustawieniach gorzej, uzyskując średnio 39,6 kl/s.

Bad Company 2

Bad Company 2 wygląda rewelacyjnie, ale wymagania sprzętowe tej gry są wyjątkowo wyśrubowane. Na wysokich detalach, z włączonym HBAO i 4xAF, uzyskano 28,1 kl/s, co oznacza, że rozgrywka nie była dostatecznie płynna. GF GT 335M z Asusa uzyskał nawet słabszy wynik (24,2 kl/s). Po zmianie ustawień grafiki na średnie, wyłączeniu HBAO oraz AF zanotowano 41,8 kl/s i w takich warunkach BC 2 będzie chodzić bez problemu.

Risen

W tej grze karta grafiki Acera miała problemy nawet na niższych ustawieniach. Na średnich detalach z 2xAF uzyskano 27,7 kl/s, co jest wynikiem nieco rozczarowującym. Na ustawieniach wysokich z 4xAF odnotowano tylko 22,6 kl/s. GF GT 335M z Asusa N82JV wypadł w tej grze niemal identycznie (22,2 kl/s).

Fear 2, Anno 1404, BC2 i Risen na Acerze AS4820TG
Fear 2, Anno 1404, BC2 i Risen na Acerze AS4820TG

Call of Duty: Modern Warfare 2

MW2 można odpalać na Aspire 4820TG właściwie bez ograniczeń. Gra była płynna na wysokich ustawieniach (all on), łącznie z 4xAA, co zostało wyrażone średnim wynikiem 37,9 kl/s. Tam, gdzie dużo dymu, mogą jednak występować problemy. GF GT 335M okazał się niewiele gorszy od ATI MR 5650, gdyż na Asusie N82JV zanotowano w tej grze 35,2 kl/s.

Need for Speed: Shift


Zaletą nowej produkcji z serii Need for Speed jest stały poziom wydajności, na jaką może liczyć gracz. ATI MR HD 5650 pozwala uzyskać na wysokich ustawieniach i 4xAA 29,9 kl/s. GF GT 335M z Asusa N82JV jest tylko minimalnie gorszy (29,2 kl/s). Zrezygnowanie z AA przynosi znaczącą poprawę (HD 5650 uzyskuje wówczas 37,9 kl/s).

Metro 2033

Ta gra ma wysokie wymagania sprzętowe i jest wyzwaniem nawet dla najmocniejszych laptopów do gier. Z tego względu oszczędzono Acerowi testu na ustawieniach wysokich/bardzo wysokich z DX 11. Na średnich ustawieniach (Adaptive Anti-aliasing i 4xAF) z DX 10 Metro 2033 chodziło w miarę płynnie w pomieszczaniach, ale kiedy akcja przenosiła się na zewnątrz, prędkość wyświetlania spadała bardzo często do 15 kl/s. Ostatecznie średnia wartość, jaką uzyskano, to skromne 26,4 kl/s. Na niskich ustawieniach z AAA i 4xAF oraz wybranym DX 9 Aspire 480TG umożliwił płynną rozgrywkę (na poziomie 38,5 kl/s), a gra nadal wyglądała bardzo ładnie.

 

MW2, NFS Shift, BC2 i Metro 2033 na Acerze AS4820TG
MW2, NFS Shift, BC2 i Metro 2033 na Acerze AS4820TG

Crysis

Zgodnie z oczekiwaniami Crysis przerósł możliwości MR HD HD 5650. W benchmarku GPU na wysokich detalach uzyskano 22 kl/s. Na średnich ustawieniach akcja była już płynna (43,4 kl/s).

Colin McRae: DiRT 2

Wymagania efektów DX 11 przerosły nieco możliwości MR HD 5650. Na wysokich detalach, z 2xAA, uzyskano średnio 24,9 kl/s, czyli słaby wynik. GF GT 335M, który jest kompatybilny z DX 10, zanotował dużo lepszy rezultat (32,4 kl/s). Wyłączenie AA pozwoliło karcie ATI z Acera na zwiększenie tempa wyświetlania do 27,7 kl/s. By zagwarantować sobie płynność rozgrywki, użytkownik będzie musiał stosować średnie ustawienia grafiki.

Wnioski z testów gier

ATI Mobility Radeon HD 5650 z testowanego Acera oferuje bardzo przyzwoitą wydajność w natywnej rozdzielczości 1366x768, dzięki czemu wiele nowszych gier można uruchamiać na wysokich ustawieniach z włączonymi polepszaczami (AA, AF). Ustawienia grafiki trzeba zmniejszać do średnich tylko w grach o dużych wymaganiach sprzętowych (Bad Company 2,  Crysis) oraz grach z obsługą DirectX 11 (np. Dirt 2). Układ ATI uzyskuje lepsze wyniki niż konkurencyjne rozwiązania Nvidii (GF GT 330M i GT 335M).

Wpływ na otoczenie

Hałas

Laptop Acera wytwarza w stanie spoczynku odgłos o natężeniu 31,1-33,6 dB, który jest ledwo słyszalny. Czasem jednak wentylator pracował nieregularnie, co było odrobinę irytujące. Poza tym dysk twardy odznacza się hałasem na poziomie 32 dB.
 
Kiedy dochodzi do dużego obciążenia CPU, wentylator pracuje szybciej, wytwarzając szum o natężeniu około 36 dB, który jest wyraźnie słyszalny. Maksymalne natężenie hałasu wyniosło 41,6 dB, kiedy to Aspire 4820TG działał pod pełnym obciążeniem (FurMark i Prime95). Nie robiło mu różnicy, czy karta graficzna ATI jest włączona czy też wyłączona.

Hałas

luz
31.1 / 31.4 / 33.6 dB
HDD
32 dB
DVD
35.1 / dB
obciążenie
35.8 / 41.6 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)
temp. CPU na luzie
temp. CPU na luzie
temp. CPU w stresie
temp. CPU w stresie
temp. GPU na luzie
temp. GPU na luzie
temp. GPU w stresie
temp. GPU w stresie

Ciepło

Jednostka zasadnicza ma około 2 cm grubości, co oznacza, że jest relatywnie smukła. Taka spłaszczona konstrukcja wymusiła zastosowanie dość mikrego układu chłodzenia. Jest on pojedynczy, współdzielony przez CPU i GPU (osobne wentylatory dla tych podzespołów zastosowano w serii 3820TG).

Podczas pracy jałowej CPU (~40°C) i GPU (~45°C) są odpowiednio chłodzone. Przy ekstremalnym obciążeniu (Furmark plus Prime95) natomiast podzespoły te szybko się nagrzewają, odpowiednio do 90 i 86°C. Wtedy to zegar procesora jest na krótko obniżany z 2,4 do 1,2 GHz, aby zbić temperaturę CPU do 80°C. W praktyce obserwacja ta ma niewielkie znaczenie, bo mimo wielu godzin spędzonych na graniu na tym laptopie nie dopatrzono się przyduszania procesora.

Temperatury na powierzchni obudowy nie są złe. Kiedy laptop nie obsługuje wymagających aplikacji, jest chłodny. Przy dużym obciążeniu spód nie grzeje się w niskiej temperaturze otoczenia (niespełna 20°C), osiągając w najcieplejszym punkcie 35°C. W takich warunkach można godzinami używać laptopa trzymanego na kolanach bez uczucia dyskomfortu. Góra jednostki zasadniczej była w teście wyraźnie cieplejsza i na środku klawiatury odnotowano 40°C. W miejscach podparcia dłoni temperatury były znacznie niższe: z lewej strony zmierzono maksymalnie 34°C, a z prawej – 30°C.

w stresie
 36.7 °C38.7 °C32.7 °C 
 38.7 °C40 °C30.8 °C 
 34 °C31.8 °C29.8 °C 
maks. w ogóle: 40 °C
średnia: 34.8 °C
27.5 °C31.2 °C32 °C
27.9 °C35.1 °C29.1 °C
26.8 °C30 °C27.1 °C
maks. w ogóle: 35.1 °C
średnia: 29.6 °C
zasilacz  43.3 °C | temperatura otoczenia 19.6 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 34.8 °C / 95 F, compared to the average of 31.3 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(±) The maximum temperature on the upper side is 40 °C / 104 F, compared to the average of 36.9 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(+) The bottom heats up to a maximum of 35.1 °C / 95 F, compared to the average of 39.2 °C / 103 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 26 °C / 79 F, compared to the device average of 31.3 °C / 88 F.
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (34 °C / 93.2 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.8 °C / 83.8 F (-5.2 °C / -9.4 F).

Głośniki

Osoby przymierzające się do zakupu Aspire 4820TG nie powinny sobie obiecywać zbyt wiele po wbudowanych głośniczkach, gdyż jedyny ich atut to maksymalna siła głosu. Poza tym jakość dźwięku jest marna ze względu na szczątkowe basy. Dźwięk jest ogólnie płaski i przytłumiony, a poszczególne dźwięki wydają się nieprecyzyjne i nienaturalne. Jednym słowem – do filmów, gier i słuchania muzyki lepiej podłączać słuchawki lub głośniki zewnętrzne.

Wydajność akumulatora

By zasługiwać na przynależność do linii Timeline, Aspire 4820TG musi się cechować długą pracą na zasilaniu akumulatorowym i tak jest w istocie. W optymalnych warunkach (tj. przy braku obciążenia CPU, ograniczonej do minimum jasności obrazu oraz aktywnych wszystkich funkcjach oszczędzania energii) maksymalny czas podtrzymywania napięcia przez sześciokomorową baterię o pojemności 66 Wh wynosi 10 godzin. Świetna sprawa. W trybie normalnego użytkowania, który jest sprawdzany w teście korzystania z internetu poprzez WLAN (w tym przypadku przy ustawionej maksymalnej jasności obrazu i zrównoważonym planie zasilania), omawiany laptop działa bez przerwy przez około 5 godzin. To także bardzo dobry wynik. Kiedy odtwarza płytę DVD, energii wystarcza laptopowi na około 3,5 h. Pozwala to na obejrzenie większości filmów, z wyjątkiem najdłuższych dzieł.  
 
Wyżej omówione wyniki zostały uzyskane przy aktywnym tylko układzie GMA HD. Ostatni z testów przeprowadzono przy włączonej niezależnej karcie grafiki ATI. Wówczas to, po ustawieniu maksymalnej jasności obrazu, wyłączeniu opcji oszczędzania energii i uruchomieniu testu klasycznego programu Battery Eater, komputer przeszedł w stan wstrzymania po godzinie. Wiadomo zatem, że Aspire 4820TG nie nadaje się do grania na zasilaniu z akumulatora, ale bardzo dobrze sprawdza się do używania programów biurowych, korzystania z internetu czy oglądania filmów z dala od gniazdka elektrycznego.

Wydajność akumulatora
luz
9h 57min
sieć przez WLAN
5h 00min
DVD
3h 25min
obciążenie
1h 08min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.2 / 0.9 W
luzdarkmidlight 7.5 / 10.4 / 12.8 W
obciążenie midlight 46.9 / 75.9 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        

Podsumowanie

Próba stworzenia nowego notebooka Timeline, który łączyłby wydajność w grach z długim działaniem na akumulatorze, zakończyła się powodzeniem. Karta ATI MR HD 5650 dysponuje wystarczającym potencjałem, by umożliwiać płynne granie w większość nowych tytułów przynajmniej na średnich ustawieniach. Dzięki zaś opcji wyłączenia tego układu użytkownik nie musi się martwić szybkim wyczerpaniem się baterii przy wykorzystywaniu laptopa do pracy i czynności innych niż gra. Lekka, elegancka obudowa robiąca wrażenie sprzętu niezłej klasy to kolejny atut tego wdzięcznego notebooka z ekranem 14”.

Po stronie minusów mamy z kolei ograniczoną gamę portów i elementów zwiększających funkcjonalność laptopa (brak FireWire, eSATA i ExpressCard), słabe rozmieszczenie dostępnych złączy, marne głośniki oraz dość dużą emisję hałasu przy nasilonym obciążeniu podzespołów. Błyszcząca matryca nie wypada korzystnie na wolnym powietrzu. Zresztą jedyne właściwie zalety wyświetlacza to wysoka jasność obrazu i niesamowicie równomierne podświetlenie ekranu. Poziom kontrastu, zbyt jasna czerń i wąskie kąty widzenia nie dają użytkownikowi powodów do zadowolenia.

Osoby, które poszukują notebooka o zrównoważonych wydajności i mobilności powinny w każdym razie poważnie zastanowić się nad zakupem Acera, gdyż to laptop niedrogi w stosunku do potencjału, jaki w nim drzemie.

Aktualne ceny Acera Aspire TimelineX 4820TG: wg Skąpca, wg Allegro

Acer Aspire 4820TG-434G64Mn
Please share our article, every link counts!
Acer Aspire TimelineX 4820TG
z bliska: Acer Aspire TimelineX 4820TG

Specyfikacja techniczna

Acer Aspire 4820TG-434G64Mn
Procesor
Intel Core i5-430M 2 x 2.3 - 2.5 GHz, Arrandale
Karta grafiki
ATI Mobility Radeon HD 5650 - 1024 MB VRAM, rdzeń: 550 MHz, pamięć: 800 MHz, DDR3, 8.692.1.0, Switchable Graphics: Intel GMA HD
Pamięć
4 GB 
, DDR3-1066, 2x 2 GB
Matryca
14.00 cali 16:9, 1366 x 768 pikseli, AU Optronics AUO303C, podświetlanie diodami LED, refleksująca: tak
Chipset
Intel HM55
Dysk twardy
WDC Scorpio Blue WD6400BEVT-22A0RT0, 640 GB 
, 5400 obr/min
Karta dźwiękowa
Realtek ALC269 @ Intel Ibex Peak PCH
Złącza
4 USB 2.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe (S/PDIF), czytnik kart: SD, MMC, MS, MS Pro, xD
Łączność
Atheros AR8151 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (10/100/1000MBit/s), Atheros AR5B93 Wireless Network Adapter (a/b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 2.1
Napęd optyczny
TSSTcorp CDDVDW TS-U633F
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 30 x 342 x 245
Akumulator
66 Wh litowo-jonowy, 6 ogniw
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit
Camera
kamerka: 1.3 Megapixel
Inne
-, 24 miesiące(y) gwarancji
Waga
2.1 kg
Cena
900 PLN

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Florian Glaser
Tłumaczenie: Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Sony Vaio EB3Z1E/BQ
Mobility Radeon HD 5650, Core i5 460M, 15.50", 2.526 kg
Recenzja Sony Vaio EC3M1E/BJ
Mobility Radeon HD 5650, Core i5 460M, 17.30", 3.07 kg
Recenzja Packard Bell EasyNote LM81 i LM85
Mobility Radeon HD 5650, Core i5 460M, 17.30", 3.3 kg
Recenzja Dell Inspiron 15R ALU
Mobility Radeon HD 5650, Core i3 370M, 15.60", 2.597 kg
Recenzja Acer Aspire 7540G
Mobility Radeon HD 5650, Turion II M500, 17.30", 3.26 kg
Recenzja HP Pavilion dv6-3030ew
Mobility Radeon HD 5650, Core i3 350M, 15.60", 2.48 kg
Recenzja Acer Aspire 5551G
Mobility Radeon HD 5650, Phenom II X3 N830, 15.60", 2.542 kg

Za

+ długie czasy pracy na akumulatorze
+ wysoka wydajność
+ przyjemny dla oka wygląd
+ kompaktowa, lekka obudowa
+ mocne i równomierne podświetlenie ekranu
+ fajny gładzik

Przeciw

- błyszcząca powierzchnia matrycy
- wąskie kąty widzenia w pionie i kiepska jakość czerni
- mały wybór i niekorzystne rozmieszczenie złączy
- malutkie klawisze kierunkowe i uginanie się klawiatury
- ramka ekranu wrażliwa na zarysowania
- duszenie procesora przy pełnym obciążeniu CPU i GPU z winy temperatury
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Acer Aspire TimelineX 4820TG
Florian Glaser (Update: 2017-12-24)